TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Кој е изборот на Дортмунд за заменик на Обамејанг?

Стандард - пред: 9 часа

Очекуваното заминување на Пјер Емерик Обамејанг во насока Арсенал може да биде компензирано од Борусија (Дортмунд) со привлекувањето на Миши Батшуаи од Челзи, тврди „Bild“. Досега се зборуваше дека „жолто-црните“ се фокусирани кон Оливие Жиру, но ...

31 поврзани вести »

Мурињо ќе го продолжи договорот со Јунајтед до 2021.година

Стандард - пред: 9 часа

Жозе Мурињо е многу близу до потпишување на нов договор со Манчестер Јунајтед кој ќе го задржи во клубот до летото 2021 година, велат од „Скај Спорт“. Во моментов тој е врзан со „црвените ѓаволи“ до 2019-та, но раководството е задоволно од неговата ...

35 поврзани вести »

Вест Хем сакаат 20 милиони фунти за Керол

Стандард - пред: 9 часа

Вест Хем е подготвен да сослуша понуди за Енди Керол, кои сепак треба да бидат околу 20 милиони фунти, каква е проценката на клубот за напаѓачот, пишува „Скај Спортс“. Се вели дека Челзи има интерес за 29-годишниот напаѓач, а од клубот дури се ...

6 поврзани вести »

ЕХФ со специјално видео за македонските навивачи

Стандард - пред: 9 часа

На официјалниот „Јутјуб“ профил на европското првенство, денеска се појави видео со наслов „Македонците навиваат за нивниот тим“. „Ако си навивач на Македонија, ова видео ќе биде една од најдобрите работи во денот.

47 поврзани вести »

Конкурсите на МРТ за поддршка на домашната музичка продукција ќе бидат поништени

Стандард - пред: 9 часа

Примената на Законот за поддршка на домашната музичка продукција и опциите за разрешување на состојбата биле тема на состанок меѓу претставници на Министерството за култура и Македонската радио телевизија.

36 поврзани вести »

Алчниот Раиола го кочи договорот помеѓу Арсенал и Јунајтед за Санчез

Стандард - пред: 9 часа

Новинарот Матео Педроза од „Калчомеркато“ објасни зошто преговорите меѓу Арсенал и Манчестер Јунајтед за Алексис Санчез се одолговлекле. Според него, агентот на Хенрик Миктаријан, Мино Раиола сака неговиот клиент да добива иста плата како таа на ...

60 поврзани вести »

Димитров е „оптимист со грижи“ за решавањето на спорот за името

Стандард - пред: 9 часа

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров во изјава за ДВ вели дека очекува од страна на медијаторот Метју Нимиц да биде понудена првична рамка што ќе помогне да се структуираат дискусиите, со надеж дека тоа ќе овозможи суштински напредок.

148 поврзани вести »

Ентони Дејвис го казни и Бостон

Стандард - пред: 10 часа

Ентони Дејвис го одигра вториот незаборавен натпревар само во рамките на неколку дена и нанижа 45 поени за да им помогне на Њу Орлеанс да победи на гостувањето во Бостон со 116: 113 по продолжение.

18 поврзани вести »

Возњацки со незаборавен пресврт во Мелбурн

Стандард - пред: 10 часа

Каролин Возњацки, која е поставена под број два во шемата кај жените на Отвореното првенство на Австралија, постигна тежок успех со 3:6, 6:2 и 7:5 против Хрватката Јана Фет. Средбата од третиот круг не започна добро за претставничката на Данска, ...

Надал продолжува со победите во Мелбурн

Стандард - пред: 10 часа

Рафаел Надал се пласираше во третото коло на Отвореното првенство на Австралија по победата со 6: 3, 6: 4, 7: 6 (4) над Леонардо Мајер од Аргентина. Изненадувачки, Надал направи пауза кога сервираше за натпреварот при 5: 4 во третиот сет.

40 поврзани вести »

Судењето за „Таргет-Тврдина“ одложено за 27. март

Стандард - пред: 10 часа

Случајот на СЈО „Таргет- Тврдина“, кое се однесува за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето, е одложено за 27 март, бидејќи судијата Горан Бошевски, кој беше член на Советот, побарал негово изземање.

59 поврзани вести »

Ахмети: За Албанците не е прифатливо Словенска или Национална Р. Македонија

Стандард - пред: 10 часа

„За да имаме прифатливо решение, сигурно дека треба да се согласи и опозицијата. Tреба да има политичка и национална согласност на заедниците, особено меѓу двете најголеми заедници, Македонците и Албанците.

31 поврзани вести »

YouTube ја затегнува контролата над содржината

Стандард - пред: 10 часа

Google направи втор обид за помалку од една година за да ги заштити огласувачите во нивните канали на YouTube, од тоа да бидат поврзани со видеа кои вклучуваат насилство, омраза или лоша реторика.

3 поврзани вести »

Брисел им се закани на неколку земји со тужби поради квлитетот на воздухот

Стандард - пред: 10 часа

Брисел наметна краен рок за Германија, Франција, Италија, Шпанија и Велика Британија да покажат како имаат намера да ги исполнат стандардите на ЕУ за квалитетот на амбиентниот воздух или ќе бидат изведени пред лицето на правдата.

Фармерите ќе ја блокираат Грција од 22. до 28. јануари

Стандард - пред: 10 часа

Грчките фармери ќе ги извадат тракторите на патиштата и ќе ги блокираат од 22. до 28. јануари. Тоа го решил штрајкувачкиот комитет на земјоделците на состанок во градот Лариса, пренесоа локалните медиуми.

Дебелиот еж Шерман ослабна 150 грама по диета

Стандард - пред: 10 часа

Дебелиот еж Шерман, кој ја зголемил својата тежина поради неговата слабост кон храна за мачки, изгуби 150 грама, благодарение на исхраната, објави ДПА. Таа му беше дадена од зоолошката градина Рамат Ган Сафари, каде што бил сместен.

Јункер: Бугарија е инспирација за земјите од Западен Балкан

Стандард - пред: 11 часа

„Бугарија е инспирација за земјите од Западен Балкан и може да се наведе како пример за успех“. Ова го изјави претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер во својот говор пред европратениците.

53 поврзани вести »

Новиот каталонски парламент се собира на прва седница

Стандард - пред: 11 часа

Новиот каталонски парламент се собира на првата седница по изборите на 21-ви декември. Тогаш најмногу гласови доби Граѓанската партија, која го поддржува останувањето на Каталонија во рамките на Шпанија.

14 поврзани вести »

Бенон на сослушување кај специјалниот обвинител на САД

Стандард - пред: 11 часа

Поранешниот советник на Доналд Трамп – Стив Бенон, е повикан да се појави пред специјалниот обвинител, кој ја води истрагата за евентуална интервенција на Русија во изборите за американски претседател.

52 поврзани вести »

Метеорит падна во близина на Детроит (ВИДЕО)

Стандард - пред: 11 часа

Метеорит падна во близина на Детроит во американската држава Мичиген, соопшти Националната метеоролошка служба на САД (НМС) на својата страница на интернет, „По анализата на добиените податоци, НМС може да потврди дека експлозијата најверојатно била ...