TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

ЕХФ ќе иницира постапка против Червар

Стандард - 19.01.2018

Данската телевизија „TV2“ тврди дека од ЕХФ добиле потврда дека ќе поведат дисциплинска постапка против хрватскиот селектор Лино Червар, поради туркањето со ракометарот на Белорусија, Артур Карватски во завршницата на вчерашниот натпревар од втората ...

105 поврзани вести »

Гвардиола им честиташе на Јунајтед и Алексис Санчез (ВИДЕО)

Стандард - 19.01.2018

Менаџерот на лидерот на табелата во Премиер лигата, Пеп Гвардиола му честиташе на колегата Жозе Мурињо за трансферот на Алексис Санчез на „Олд Трафорд“. Зделката по преминувањето на 29-годишниот чилеански напаѓач од Арсенал во Манчестер Јунајтед се ...

65 поврзани вести »

Шулц: Нови избори дополнително ќе ја ослабнат партијата

Стандард - 19.01.2018

Мартин Шулц, водачот на германските социјалдемократи, денеска ги повика колегите да ги одобрат коалициските разговори со конзервативците на канцеларката Ангела Меркел, бидејќи во спротивно може да се дојде до нови избори, кои уште повеќе ќе ја ...

7 поврзани вести »

Со луда брзина, на две тркала, по „Штрајф“ (ВИДЕО)

Стандард - 19.01.2018

Брзото спуштање со велосипед по ски патека не е еден од предизвиците што многу луѓе би го направиле. Но германецот Макс Штокл нема ништо против, бидејќи екстремното е дел од неговите секојдневни активности.

Мурињо: Договорот за Санчез не е финализиран

Стандард - 19.01.2018

Менаџерот на Манчестер Јунајтед, Жозе Мурињо сподели дека договорот со Арсенал за Алексис Санчез сè уште не е финализиран. Специјалниот изјави дека нема смисла интересот на „црвените ѓаволи“ кон напаѓачот да биде негиран, особено откако менаџерот на ...

65 поврзани вести »

Андреј Бабиш остана без пратеничкиот имунитет

Стандард - 19.01.2018

Долниот дом на чешкиот парламент гласаше „за“ симнување на пратеничкиот имунитет на премиерот Андреј Бабиш (АНО), кој е под истрага за измама со средства од европските фондови, пренесува Ројтерс.

11 поврзани вести »

Колин Фирт: Нема веќе да работам со Вуди Ален

Стандард - 19.01.2018

Британскиот актер и добитник на „Оскар“, Колин Фирт е најновиот претставник на филмската индустрија, кој се огради од режисерот Вуди Ален, соопшти Контакт мјузик. Во позадина на новиот секс скандал во Холивуд, во кој се вмешани голем број влијателни ...

4 поврзани вести »

Пеле примен во болница

Стандард - 19.01.2018

Легендарниот фудбалер Пеле беше примен во болница, објави британското издание „Сан“. Претходно оваа недела, кралот на фудбалот почувствувал непријатност, а по медицинските тестови што ги поминал, се открило дека сето тоа се должи на екстремната ...

40 поврзани вести »

Барселона обврза долгорочно уште еден играч

Стандард - 19.01.2018

Тимот на Барселона официјално објави дека постигнале договор со Серхи Роберто за нов договор кој ќе го задржи на „Камп Ноу“ до 2022 година. Ова се случува помалку од 24 часа по објавувањето на новиот договор на Џерард Пике.

4 поврзани вести »

Официјално: Леон Горецка потпиша со Баерн Минхен

Стандард - 19.01.2018

Тимот на Баерн Минхен официјално потврди дека од летото, Леон Горецка ќе се приклучи на тимот. Договорот на германскиот репрезентативец ќе трае до 30 јуни 2022 година. Претходно денес, веста беше потврдена од Шалке.

16 поврзани вести »

Иванов со рускиот амбасадор Шчербак на Водици во Дојран

Стандард - 19.01.2018

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов со членови на дипломатскиот кор, учесници на традиционалниот дипломатски прием, денеска во Нов Дојран присуствуваа на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици.

225 поврзани вести »

Ограбена црквата „Свети Атанасије“ во тетовско

Стандард - 19.01.2018

Во с.Фалише-тетовско, од страна на непознат сторител била извршена тешка кражба во црквата „Свети Атанасије“, при што биле одземени 1.800 денари две икони и околу еден килограм свеќи. Имено сторителот со цигла скршил еден од прозорците на црквата, ...

5 поврзани вести »

Скопјанец измамен за 60 илјади денари

Стандард - 19.01.2018

Во ПС Центар, Ј.К. (71) од Скопје вчера пријавил дека истиот ден во времето меѓу 14.00 и 15.00 часот на ул.„Владимир Положанов“, бил измамен од страна на две непознати машки лица. Според пријавителот додека тој се движел кон пазарот „Буњаковец“ му ...

11 поврзани вести »

Тешка кражба во Битола

Стандард - 19.01.2018

Во Битола на ул.„Анести Пановски“ непознат сторител вчера извршил тешка кражба во куќата сопственост на Л.Ј.(58). Имено, сторителот со употреба на подесен алат делувал на прозорот од гаражата од приземниот дел од куќата, по што влегол внатре и одзел ...

4 поврзани вести »

Заев оптимист дека ќе се најде достоинствено решение за спорот за името

Стандард - 19.01.2018

Претседателот на Владата Зоран Заев кој денеска по повод празникот Водици беше во Струга изрази уверување дека ќе биде изнајдено решение за проблемот што Грција го има со уставното име на Република Македонија, пренесе МИА.

35 поврзани вести »

Синот на Љубе Бошкоски го фати крстот во Хрватска

Стандард - 19.01.2018

Филип, синот на Љубе Бошкоски го фати крстот за Водици во Перој, Хрватска, пренесе А1 ОН . По крстот во Јадранското Море, освен Филип, кој беше единствениот Македонец, скокаа Руси, Срби, Црногорци, Хрвати и Бугари.

152 поврзани вести »

Директорот на Драмски добил заканувачко писмо

Стандард - 19.01.2018

Директорот на Драмски театар во Скопје, Сашо Тасевски вчера во полиција пријавил дека утрото во службената канцеларија на театарот примил писмо адресирано лично до него со заканувачка содржина за него и други лица.

25 поврзани вести »

Македонија и Словенија погледани од домаќинот Хрватска на ЕП

Стандард - 19.01.2018

Хрватските медиуми денеска ги критикуваа навивачите поради слабата посета на синоќешниот дуел со Белорусија во 1.коло од втората фаза на Европското првенство, кое се одржува во нивната земја.

53 поврзани вести »

Крстот во Скопје по петти пат заврши кај Даниел Дончевски

Стандард - 19.01.2018

Даниел Дончевски го фати Светиот крст во реката Вардар што денеска напладне од мостот кај Министерството за надворешни работи го положи архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Тој, по петти пат го фаќа крстот Дончевски беше еден од вкупно ...

152 поврзани вести »

Мицкоски: Власта не провоцира да го напуштиме Собранието

Стандард - 19.01.2018

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во интервју за „Независен весник“ вели дека власта посакувала и провоцирала ВМРО-ДПМНЕ да го напушти Собранието за да може да носи закони спротивни на интересите на граѓаните.

21 поврзани вести »