TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Меркел повика на солидарност при приемот на мигрантите

Стандард - 22.02.2018

Германскиот канцелар Ангела Меркел денеска ги повика сите земји од Европската унија да го преземат својот дел, за да придонесат за справување со огромниот прилив на мигранти, а истовремено да работат за запирање на протокот, откако ќе ги зајакнат ...

79 поврзани вести »

„Вистината за ДУИ”: Бејта издавал решенија за легализација без потпис на шефот на урбанизам

Стандард - 22.02.2018

На денешната прес-конференција во рамките на кампањата „Вистината за ДУИ”, портпаролот на општина Гостивар, Јасин Демири, преку службени документи обелодени случаи на прекршоци во сферата на урбанизмот од страна на поранешниот градоначалник на ...

Таравари: Одземените ингеренции се политичка пресметка во корист на ДУИ

Стандард - 22.02.2018

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари смета дека одземањето на надлежностите да именува и разрешува директори на општинските основни и средни училишта е политичка пресметка во корист на политичката партија ДУИ.

77 поврзани вести »

Најмалку 44 лица загинаа во Перу по автобуска несреќа

Стандард - 22.02.2018

Најмалку 44 лица загинаа во сообраќајна несреќа во јужниот дел на Перу. Автобус на два ката се преврте на автопат и падна во бездна од 200 метри. Уште 20 лица се повредени. Причините за трагедијата се уште не се познати, но таквите несреќи поради ...

15 поврзани вести »

Граѓаните на ЕУ не ја сметаат Русија за европска земја

Стандард - 22.02.2018

Мнозинството граѓани на западноевропските земји не ја сметаат Русија за дел од Европа, во исто време Полјаците имаат друго мислење, покажува анкетата спроведена од „Спутник“, цитирана од агенциите.

Земјотрес од 5 по Рихтер во Грција

Стандард - 22.02.2018

Земјотрес со јачина од 5 степени според Рихтеровата скала е регистриран во Јонското Море попладнево, пишува на официјалната веб-страница на Европскиот Медитерански Сеизмички Центар (ЕМСЦ) Епицентарот на земјотресот бил 289 километри западно од ...

33 поврзани вести »

Изминатата недела регистрирани 3.728 заболени од грип

Стандард - 22.02.2018

Во текот на изминатата недела (од 12 февруари до 18 февруари) во Република Македонија се регистрирани 3.728 заболени од грип, што е зголемување за 26 отсто споредено со неделата пред неа кога беа регистрирани 2.964 заболени, се наведува во ...

„Texas“ доаѓа во Скопје

Стандард - 22.02.2018

Една од најголемите британски поп рок атракции на сите времиња, групата „Texas“, за прв пат доаѓа на Балканот, а во Македонија ќе настапи во рамки на вториот фестивалски викенд „SKOPJE CALLING“ – 2018 година, што ќе се одржи во сабота на 23 јуни.

22 поврзани вести »

Шилегов: Почнува процесот на демонтирање на проектот „Скопје 2014“

Стандард - 22.02.2018

Во Градот Скопје нема понатаму да се толерира незаконитоста и недозволеното постапување и почнува процесот на справување со проектот „Скопје 2014“. Сите досега изведени самоволни активности на претходната власт во градот ќе бидат соодветно законски ...

76 поврзани вести »

Сеул потрошил речиси четвртина милион долари за сестрата на Ким Џонг-ун

Стандард - 22.02.2018

Јужна Кореја потрошила околу 240 милиони вони (околу 223.250 долари) за сестрата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун и нејзината придружба за време на тридневната посета за Зимските олимписки игри во Пјонгчанг, изјавил извор од националното ...

30 поврзани вести »

Полска ги нарушува европските стандарди за квалитет на воздухот, пресуди Судот на ЕУ

Стандард - 22.02.2018

Полска не ги исполнила барањата на европското законодавство за ограничување на загадувањето на воздухот, пресуди Судот на Европска унија. Според директивата на ЕУ од 2008 година, земјите-членки мора да го намалат загадувањето на воздухот за да го ...

12 поврзани вести »

Манчевски: Работодавачите и работниците да се договорат за исплатата на степенот на кариера

Стандард - 22.02.2018

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски денеска во врска со исплатата на степенот на кариера препорача институциите кои можат веднаш да им ги исплатат овие средства за вработените, тоа да го сторат, а оние институции ...

Дескоска: Одземени надлежностите на градоначалникот Таравари во образованието

Стандард - 22.02.2018

Вчера попладнето му се одземени надлежностите на градоначалникот на општина Гостивар во делот на образованието и во тоа во делот што се однесува на именување и разрешување на директори на општински основни и средни училишта, информира министерката ...

77 поврзани вести »

Лесноски: Се уште сум возбуден по добивката од 520.000 евра

Стандард - 22.02.2018

Четириесет и осумгодишниот прилепчанец Ване Лесноски денеска е главна тема во својот роден град, па и во Македонија, откако синоќа се дозна дека ја има најголемата добивка на спортско обложување од 520.000 евра.

Апелација потврди уште 4 одлуки на Кривичен за притворот за осомничените од „крвавиот четврток“

Стандард - 22.02.2018

Апелација ги потврди одлуките на Кривичниот суд за сите осомничени за „крвавиот четврток“ чии жалби беа вчера разгледани на јавни седници. Во притвор и понатаму останува пратеникот Сашо Василевски, а Апелација ги одбила жалбите и на началникот во ...

Јункер во недела доаѓа во Македонија

Стандард - 22.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер в недела на 25 февруари ќе ја посети Република Македонија како прва земја од неговата турнеја низ државите од Западен Балкан, чија цел е промоција на новата Стратегија на ЕУ за проширување.

Торо Росо со првата слика на новиот автомобил

Стандард - 22.02.2018

Ф1 тимот Торо Росо објави на социјалните мрежи прва фотографија од новиот автомобил, кој ќе биде придвижуван од Хонда од почетокот на сезоната 2018 година. Првиот јавен настап за STR13 ќе биде во понеделник, кога ќе започне првиот пред-сезонски тест ...

41 поврзани вести »

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Стандард - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по детално испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

28 поврзани вести »

Ристевски не успеа да ја заврши трката и во слалом

Стандард - 22.02.2018

Македонскиот скијач Антонио Ристевски не успеа да финишира ниту на својот втор настап, откако овој пат не ја заврши трката во слалом откако излета од патеката. Претходно Ристевски не ја заврши трката во велеслалом.

46 поврзани вести »

„GSOL“ им ја исплатил октомвриската плата на вработените на ФЕНИ

Стандард - 22.02.2018

„Global Special Opportunities Ltd.“ (GSOL), компанијата што има договор за преработка на руда со ФЕНИ, им ја исплати октомвриската плата на вработените, се вели во соопштението. Според нив, сите 748 вработените на ФЕНИ Индустри го добиле месечниот ...

29 поврзани вести »