TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Стандард

Нимиц на 17. јануари ќе понуди предлози, за кои се дискутирало во минатото

Стандард - 15.01.2018

Медијаторот на Обединетите нации во преговорите за името меѓу Република Македонија и Република Грција, Метју Нимиц во интервју за грчката национална телевизија ЕРТ вели дека нема нов предлог за името и дека на новата средба, закажана за 17 јануари ...

57 поврзани вести »

Напад во центарот на Багдад, најмалку 35 загинати

Стандард - 15.01.2018

Најмалку 35 лица загинаа, а повеќе од 90 се повредени при двоен самоубиствен бомбашки напад во центарот на Багдад, објавија светските агенции. Терористите активираа експлозивни направи на плоштадот Ал-Тајаран во центарот на градот, соопшти Би-Би-Си.

17 поврзани вести »

Штрајкот го блокира транспортот во Грција

Стандард - 15.01.2018

Штрајк го блокира транспортот во Грција. Метрото во Атина е запрено, градските автобуси не се движат, објавија локалните медиуми. Многу летови од сите грчки аеродроми беа откажани, штрајкуваат и авиодиспечерите.

29 поврзани вести »

Денес е најдепресивниот ден во годината

Стандард - 15.01.2018

Денес е најдепресивен ден во годината, наречен од Британците „Blue Monday“, пишува „Метро“. Луѓето гледаат во јануари на два начина. За оптимистите тоа е нов почеток, и за сите други, тој е исполнет со проблеми.

18 поврзани вести »

ЕП 2018: Македонија против Црна Гора брка втора победа и пласман во следната фаза

Стандард - 15.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва во Загреб против Црна Гора ќе го игра својот втор натпревар на Европското првенство во Хрватска. Македонија имаше успешен старт и победа над Словенија во саботата, па со евентуален триумф над Црногорците ...

160 поврзани вести »

Иранскиот танкер, кој тоне крај бреговите на Кина, може да предизвика еколошка катастрофа

Стандард - 15.01.2018

Иранскиот танкер, кој тоне крај бреговите на Кина, може да предизвика голема штета на морскиот живот, предупредија еколозите. Медиумите објавија дека истурената на нафта веќе се проширила на 100 квадратни километри.

7 поврзани вести »

Маскирани лица со ножеви нападнаа наставници и студенти во Русија

Стандард - 15.01.2018

Двајца маскирани и вооружени со ножеви нападнаа училиште во рускиот град Перм. При нападот се ранети 11 лица – еден возрасен и 10 деца, објавија локалните медиуми. Сé уште не е јасно со какво оружје е извршен нападот или мотивите на напаѓачите.

29 поврзани вести »

Трамп: Не сум расист!

Стандард - 15.01.2018

„Јас сум најмалку расистичка личност, што некогаш сте ја интервјуирале“. Така американскиот претседател Доналд Трамп одговори на новинарско прашање, испровоцирано од изјавата на шефот на државата, пренесе Си-Ен-Ен.

41 поврзани вести »

ЕП 2018: Циндриќ ја предводеше Хрватска до триумф над Исланд

Стандард - 15.01.2018

Хрватската репрезентација го победи Исланд со 29:22, најмногу по заслуга на играчот на Вардар, Лука Циндриќ кој постигна седум голови. За Хрватите ова беше втор триумф на Европското првенство чии домаќини се токму тие по што го обезбедија пласманот ...

43 поврзани вести »

Рама: Законот за албанскиот јазик во Македонија, заслуга на нашата влада

Стандард - 15.01.2018

Албанскиот премиер , Еди Рама, пред младите евросоцијалисти се пофали дека благодарение на неговата влада бил донесен законот за албанскиот јазик во Македонија. Посочи дека усвојувањето на Законот за употреба на јазиците во Република Македонија е ...

33 поврзани вести »

Мијалков и Јанкуловска неделава на суд за „Таргет – Тврдина“

Стандард - 15.01.2018

Судски рочишта за предметите на СЈО „Таргет – Тврдина“ и за „Труст“ се закажани неделава во Кривичкиот суд. Судењето за споениот предмет „Таргет – Тврдина“ за незаконското прислушување и за уништување на опремата од прислушувањето е закажано за 17 ...

Во Собранието треба да се ратификува Договорот со Бугарија

Стандард - 15.01.2018

Предлог-законот за ратификација на Договорот за пријателство, добрососедство и соработка меѓу Република Македонија и Република Бугарија е на дневен ред на денешната 30. собраниската седница.

194 поврзани вести »

Еден загинат и над 20 повредени во сообраќајки во Скопје изминатиот викенд

Стандард - 15.01.2018

Едно лице загина во една од вкупно 25 сообраќајки што се случија во текот на викендот на подрачјето на СВР Скопје. Во една незгода, едно лице се здобило со тешки телесни повреди, а полесно повредени се 21 лице во девет сообраќајки.

34 поврзани вести »

Македонските ракометари со полесен тренинг пред дуелот со Црна Гора

Стандард - 14.01.2018

Македонската ракометна репрезентација вечерва одржува полесен тренинг во „Домот на спортовите“ во Загреб, пред утрешниот дуел на ЕП против Црна Гора. Македонија вчера во 1.коло на шампионатот ја победи Словенија со 25:24 и со умерен оптимизам, но ...

86 поврзани вести »

Пеп: При 1:1, натпреварот беше во наши раце

Стандард - 14.01.2018

Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, не беше особено разочаран од првиот пораз во Премиер лигата оваа сезона. Тој му честиташе Ливерпул за успехот со 4:3, но во исто време истакна дека имало момент во кој дуелот можел да тргне во сосема друга ...

2 поврзани вести »

Венгер потврди: Иднината на Санчез ќе биде јасна во рок од 48 часа

Стандард - 14.01.2018

Арсен Венгер потврди дека иднината на Алексис Санчез ќе биде јасна најдоцна во рок од 48 часа. Денес Чилеанецот не се најде во составот за мечот против Борнемут, а Манчестер Јунајтед е фаворит за неговиот потпис.

62 поврзани вести »

Клоп за победата над Сити: Историски натпревар, за кој ќе се зборува и по 20 години!

Стандард - 14.01.2018

Ливерпул стана првиот тим кој го победи Манчестер Сити оваа сезона на Премиер Лигата. „Црвените“ го совладаа тимот на пеп Гвардиола со 4: 3, иако нивниот успех можеше да биде уште поубедлив.

77 поврзани вести »

Повеќето Грци се против името Македонија во било каква форма

Стандард - 14.01.2018

Повеќето Грци не сакаат терминот „Македонија“ да се користи во било какво решение во долгорочниот спор околу името на државава, велат резултатите од неодамнешните истражувања. Според резултатите на агенцијата за истражување „Марк“ за весникот „Прото ...

Абас: Мировниот договор од Осло веќе не постои

Стандард - 14.01.2018

Палестинскиот претседател Махмуд Абас рече дека Израел ставил крај на привремениот мировен договор од Осло за палестинска самоуправа потпишан во 1993 година. „Осло не постои веќе“, изјави Абас на состанокот на Централниот совет на Палестинската ...

15 поврзани вести »

Орбан: ЕУ не може да им помога на бегалците, додека ја уништуваат нивната земја

Стандард - 14.01.2018

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска изјави дека Европската унија треба да им помогне на бегалците, но „не можете да помогнете на некој, додека ја уништува својата сопствена земја“. Орбан рече дека се согласува со папата Францис дека ЕУ треба да ...

4 поврзани вести »