TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Студенти

За Роман на годината 2017 ќе се натпреваруваат 28 книги

Студенти - пред: 18 часа

Дваесет и осум книги ќе учествуваат во изборот на Роман на годината за 2017 година. Тие се пријавени на конкурсот кој траеше од 15 декември до 15 јануари, годинава првпат во организација на Фондацијата „Славко Јаневски“.

8 поврзани вести »

Бојан Чунде: “Со силна верба станав од инвалидската количка” (ВИДЕО)

Студенти - пред: 18 часа

Доказ дека чудата се случуваат во животот и дека силната верба и волја можат да ја променат состојбата во која би се нашле, е токму прилепчанецот Бојан Чунде. Бојан е роден со “Хемофилија Б” – генетски наследна состојба.

5 поврзани вести »

Се гаси платформата на биткоин

Студенти - пред: 18 часа

Платформата на која се тргуваше со битокинот претходно беше обвинета дека функционира како прирамида. Битконект, платформата за тргување со биткоини која многумина ја обвинуваа дека функционира по принцип на пирамидална шема објави дека ќе престане ...

5 поврзани вести »

Ново откритие на НАСА: На Месечината пронајдена мрежа од тунели

Студенти - пред: 18 часа

Американската вселенска агенција (НАСА) открила тунели кои водат длабоко под површината на Месечината, за кои се проценува дека може да бидат идеални за нова лунарна база. Се работи за тунели кои настанале многу одамна од лава.

13 поврзани вести »

Жан Митрев: Кога министрите го пиеја утринското кафе, јас ја почнував втората операција!

Студенти - 18.01.2018

Во Македонија се’ уште нема државна кардиохиругија – на ова забележа кардиохирургот Жан Митрев во говорот во кој откри детали за својата кариера, а кој го одржа по повод членството во Европската академија на науките, уметностите и книжевностите.

4 поврзани вести »

Трудниците и жените кои неодамна се породиле добија поголема правна заштита

Студенти - 18.01.2018

Трудниците и жените кои неодамна се породиле добија поголема правна заштита откако земјава го усогласи Правилникот за минималните барања за безбедност и здравје при работа на бремени работнички, работнички кои неодамна се породиле или дојат со ...

7 поврзани вести »

ВИДЕО: Метеор експлодираше на небо и предизвика земјотрес

Студенти - 18.01.2018

Метеор кој експлодираше на небото над Њу Хејвен во Мичиген предизвикал земјотрес, а видеото од неговата експлозија беше снимено од неколку безбедносни камери на автомобили. Експлозијата била толку силна што предизвикала земјотрес со јачина од 2 ...

Децата во ова градче заработуваат и до 500 евра дневно

Студенти - 18.01.2018

Децата во норвешкото градче Балстад секој ден ги сечат јазиците на бакалар (риба од северните мориња) а оние кои се најбрзи и на кои најдобро им оди во оваа хонорарна работа, можат да заработат дневница од дури неколки илјади круни.

Вселенската станица која може да се сруши во нашето соседство содржи отровни хемикалии

Студенти - 18.01.2018

Кинеската вселенска станица „Тиангонг-1“ која што неконтролирано паѓа кон Земјата, би требало да влезе во нашата орбита во следните три месеци. Експертите сега предупредуваат дека станицата содржи отровни хемикалии.

6 поврзани вести »

Стрмни падини на Марс откриваат структура од закопан мраз

Студенти - 18.01.2018

Истражувачите, со помош на Марсовиот Извиднички Орбитер (Mars Reconnaissance Orbiter – MRO) открија осум локации каде дебелите таложења од мраз под површината на Марс се откриени поради ерозија.

Кина и Европа тестираат нова технологија која ќе им помогне да го анализираат појавувањето на бурите

Студенти - 18.01.2018

Кина и Европа тестираат нова технологија која ќе им помогне на сателитите во вселената да го анализираат појавувањето на бурите на различни точки на Земјата, пренесоа американските медиуми.

6 поврзани вести »