TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Stylist

Норвешка ги затвора животинските фарми за производство на крзно

Stylist - пред: 12 часа

Со текот на времето, сè повеќе модни имиња се откажуваат од вистинското крзно и креират користејќи вештачко. Стела Макартни како вегетаријанка уште од мала никогаш не употребувала вистинско крзно или кожа во своите дизајни, а во минативе месеци ...

Кафуле инспирирано од естетиката на филмот The Budapest Hotel

Stylist - пред: 13 часа

Во дизајнот на ентериери често пати се превземаат идеи од сценографијата на филмовите на Вес Андерсон, ова кафуле во кинескиот град Ченгду е конкретно инспирирано од The Budapest Hotel. Соодветно именувано Тhe Budapest Cafe, во уредувањето со потпис ...

Стела Макартни ги собра ѕвздите на презентација во Лос Анџелес

Stylist - пред: 14 часа

На лансирањето на колекцијата за есен-зима 2018/19 британската дизајнерка Стела Макартни на моден настан во Лос Анџелес успеа на едно место да ги собере најголемите ѕвезди од светот на модата, музиката, филмот, како Кети Пери, Парис Џексон, Леонардо ...

Pitti Uomo: Италијанска елеганција помешана со еклектика

Stylist - пред: 15 часа

За време на модните претставувања на Pitti Uomo во Фиренца сè е во знакот на машката мода. На овој моден саем во Италија акцентот беше на машките колекции за есен-зима 2018/19, ама модата се случи на улиците на градот.

2 поврзани вести »

Дејвид Бекам лансира нов бренд на машка козметика

Stylist - пред: 17 часа

Дејвид Бекам следејќи го примерот на сопругата Викторија која има своја колекција на шминка за Estée Lauder одлучи самиот да лансира свој бренд со производи за нега на кожата, косата и брадата на мажите.

Поинакви модни приказни во пролетната кампања на Emporio Armani

Stylist - пред: 18 часа

Наместо познати манекенки Џорџо Армани во пролетната кампања на својата втора линија Emporio Armani ангажира анонимни личности кои никогаш не стапнале на писта или учествувале на професионално снимање.

Карен О од Yeah Yeah Yeahs сними песна за пролетната кампања на Kenzo

Stylist - 16.01.2018

Инди-рок пејачката Карен О од бендот Yeah Yeah Yeahs сними песна за пролетната кампања на Kenzo. Креативниот двоец на брендот, Умерто Леон и Керол Лим ја продолжија тенденцијата да ги промовираат новите колекции на несекојдневен начин, кој е ...

Споделете приказна за сексуално вознемурување под ознаките #СегаКажувам и #TaniTregoj

Stylist - 16.01.2018

Независните организаторки на кампањата #СегаКажувам #TaniTregoj ве повикуваат доколку имате своја или блиска приказна за сексуална злоупотреба или принуда од позиција на моќ и сакате да ја споделите, да го направите со овие хаштагови.

27 поврзани вести »

„Барбери“, Мајкл Корс и Стјуарт Вајцман прекинуваат соработка со Марио Тестино

Stylist - 16.01.2018

Откако пред неколку дена во весникот New York Times излезе истражувачка сторија во која манекени и асистенти открија дека биле сексуално злоставувани од страна на познатиот моден фотограф Марио Тестино, по примерот на Ана Винтур од Vogue и ...

3 поврзани вести »

Сеќавање на поп-иконата од 90-тите Долорес О’Риордан

Stylist - 16.01.2018

„Скршени сме од тага, нашите мисли се со семејството“… „Во шок сум, нејзиниот глас ми помогна да ги преживеам тинејџерските години“…„Таа е дел од мојата ДНК. Саундтракот за целиот мој живот. Тој глас ме однесе на толку многу места.

23 поврзани вести »

Тотална чистка во продавниците на „Сара Фешн“

Stylist - 16.01.2018

Започна акцијата Тотална чистка во продавниците на Сара Фешн низ Македонија. Ве очекуваат намалени цени на СФ долна облека, пижами, класични и дезенирани хулахопки Пенти, како и други промотивни акции.

4 поврзани вести »

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески селектиран на најголемиот филмски фестивал во Норвешка – Тромсо

Stylist - 16.01.2018

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран да се прикажува на најголемиот интернационален филмски фестивал во Норвешка – Тромсо. Премиерното прикажување ќе биде на 16-ти јануари, а филмот ќе има уште две проекции во текот на ...

15 поврзани вести »

“САМО СЕНКА НА ОНА ШТО ДОАЃА”: Втора самостојна изложба на Тони Попов во „Јавна соба“

Stylist - 16.01.2018

На 17 јануари од 20 часот во „Јавна соба“ ќе се одржи втората самостојна изложба на Тони Попов со наслов „Само сенка на она што доаѓа“. Ова е серијал на слики од „Апстрактна поезија“, која е чекор надвор од комфорната зона, крик на лузните кои ...

9 поврзани вести »