TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телефони.мк

Рецензија Coolpad Torino S2: Кул смартфон со кул цена!

Телефони.мк - пред: 5 часа

Coolpad Torino S2 е обид од Кина за да се продаде телефон со добри перформанси и претерано ниска цена. Смартфонот не е премиум, но со оглед на тоа што е почеток, производителот добро се потрудил со изработката и перформансите.

Рецензија Moto G5s Plus – Нешто „плус“ за секого

Телефони.мк - пред: 7 часа

Motorola Mobility максимално се посвети на креирање на квалитетни смартфони од средната класа кои се способни за извршување на напредни задачи, имаат ниска и прифатлива цена, а поседуваат неколку адути позајмени од премиум сегментот.

Џек Ма (Alibaba) со совети за успех во кариерата

Телефони.мк - пред: 8 часа

Најпоставуваните прашања од новинарите за богатите луѓе е која е тајната на нивниот успех. На пример Ерик Шмит, кој се збогати од Google, ќе ви каже дека тајната во успехот е во доволното спиење.

4 поврзани вести »

Криминалците киднапираат богаташи и бараат биткоини за откупнина

Телефони.мк - пред: 8 часа

Криптовалутите и биткоините станаа најбараната роба кај криминалците, затоа што не може да се утврди потеклото кога ги трошите. Некои хакираат и поставуваат малвер софтвери, па ги злоупотребуваат туѓите компјутери, додека другите киднапираат ...

47 поврзани вести »

Марк Цукерберг го спаси Snapchat - Како?

Телефони.мк - пред: 9 часа

Марк Цукерберг сакаше да го уништи Snapchat, но сепак ја препозна вредноста на оваа мрежа за испраќање на самоуништувачките пораки. Основачот на компанијата Иван Шпигел прво доби понуда од милијарда долари, а потоа и три милијарди долари.

Samsung Unpacked: Презентација на Galaxy S9 преку AR технологија

Телефони.мк - пред: 10 часа

Samsung Unpacked настанот ќе се одржи во недела вечер, на 25 февруари, кога ексклузивно ќе се презентираат новите премиум модели Galaxy S9 и S9+ на MWC 2018. Телефони.мк ексклузивно ќе известува од местото на настанот.

9 поврзани вести »

Nokia 1 доби серификат, подготвен за пласман

Телефони.мк - пред: 12 часа

HMD Global ја обезбеди сертификацијата на претстојниот мал и евтин смартфон Nokia 1 кој доби одобрение од американската Федерална комисија за комуникации што значи дека и официјално е подготвен за пласман на пазарот.

5 поврзани вести »

Скапиот Asus Windows Mixed Reality конечно во продажба

Телефони.мк - пред: 13 часа

Asus по речиси една година од презентацијата на Windows Mixed Reality хедсетот конечно најави дека ќе го пушти во продажба по цена од 429 долари со што е еден од најскапите уреди за преглед на виртуелни содржини, речиси на исто ниво како и HTC Vive.

Дефинитивен крај за Swype Keyboard

Телефони.мк - пред: 14 часа

Надворешните виртуелни тастатури до пред некоја година беа вистински хит на пазарот на апликации, но со унапредувањето на емоџите во сите стандардни платформи за внес на текст нивната употреба стана се помала.

HTC го планира евтиниот Desire 12 со HD+дисплеј

Телефони.мк - пред: 15 часа

HTC засега нема јасна визија како ќе продолжи со развојот на сопствени премиум смартфони кои нема да бидат наменети за Google, но затоа пак сигурно е дека ќе лансира нов поедноставен и поевтин Desire 12 смартфон.

3 поврзани вести »

Дали Samsung Galaxy S9 ќе биде поскап?

Телефони.мк - пред: 15 часа

Apple веќе наметна еден нов тренд во мобилната индустрија со драстичното кревање на цената на премиум моделот iPhone X кој чинеше 999 долари. Тоа го следеа и останатите конкуренти, а се чини дека ниту Samsung нема да остане имун со лансирањето на ...

9 поврзани вести »

Рецензија Ќе го добиеме ли годинава првиот мулти-милијардер?

Телефони.мк - пред: 16 часа

Дали годинава ќе го добиеме првиот мулти-милијардер, чија компаниска пазарна вредност ќе надмине вредност од 1 милијарда долари? Досега се зборуваше дека Apple би можела да биде таа компанија, но моментално имаме три кандидати.

Sony со мистериозна најава за новите смартфони

Телефони.мк - пред: 17 часа

Sony Mobile го објави првиот видео тизер за претстојната презентација закажана на 26 февруари во Барселона за време на MWC 2018 саемот кој е најголем од ваков вид во светот и е најважно место за промоција на нови уреди.

6 поврзани вести »

Spotify ќе се осили со свој смарт звучник

Телефони.мк - 20.02.2018

Компанијата која стои зад музичката стриминг апликација Spotify реши да се натпреварува со моќните гиганти и да навлезе во категоријата на смарт звучници со сопствен производ кој ќе биде комплементарен на нивниот сервис за слушање музика.

2 поврзани вести »

Рецензија Рударење биткоин со пример: Колкави се трошоците, а колкава заработката

Телефони.мк - 20.02.2018

Ова е пример со млад човек, кој објаснува како заработува од својот компјутер преку рударење на биткоини. Вака вели тој... На компјутерот ги имам двете најмоќни графички картички што може да ги купите: GTX 1080, и GTX 1080 Ti .

47 поврзани вести »

Samsung во невоља поради слабата продажба на iPhone X

Телефони.мк - 20.02.2018

Samsung во овие моменти не знае дали да се радува или да биде загрижен бидејќи продажбата на нивниот најмоќен конкурент Apple со скапиот смартфон iPhone Х е драстично под очекувањата. Samsung се соочува со помали приходи од продажбата на OLED ...

3 поврзани вести »

Кога сите мислеа дека е крај со биткоинот милијардер вложи цело богатство

Телефони.мк - 20.02.2018

Додека многумина економисти веќе го отпишаа биткоинот како „мртво“ платежно средство мистериозен инвеститор во само една трансакција вложил неверојатни 344 милиони долари откупувајќи голема количина на крипто-валутите со што и самата вредност на ...

47 поврзани вести »

Sony: Нова мобилна платформа за такси превоз

Телефони.мк - 20.02.2018

Sony влегува во бизнисот со такси службите и вештачката интелигенција. Сигурни сме дека гигантот ќе направи драстични промени во Јапонија со оваа нова одлука. Компанијата планира да направи целосен самостоен систем со вештачка интелигенција .

6 поврзани вести »

Кул опција на Instagram која постои веќе 1 година

Телефони.мк - 20.02.2018

Instagram минатата година ја презентираше опцијата Collections, нов начин за организирање на сликите внатре во апликацијата во различни групи. Присутна е веќе одредено време, но многу корисници не се свесни дека таа постои.

Лејла Такајами со интересно објаснување за роботите

Телефони.мк - 20.02.2018

Лејла Такајама е дамата што ни ја објаснува работата на роботите од поинаква перспектива. Таа сака да каже дека и дома веќе одамна имаме „ роботи “, кои се наоѓаат во нашите машини за перење, телевизорите и слично.

2 поврзани вести »