TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телефони.мк

Што ќе донесат новите Huawei MediaPad M5 таблети?

Телефони.мк - пред: 7 часа

Huawei на престојниот MWC 2018 во Барселона ќе ги чува главните смартфон адути, но затоа пак ќе лансира нови квалитетни таблети меѓу кои MediaPad M5 8 и MediaPad M5 10 наменети за забава, мултимедија и работа со апликации.

2 поврзани вести »

Видео: Биткоинот беше предвиден уште пред дваесет години

Телефони.мк - пред: 9 часа

Нобеловецот и еден од пионерите на модерната економија Милтон Фридман уште во 1999 година успешно прогнозираше дека ќе се создадат дигитални виртуелни валути слични како што денес се биткоинот или етереумот и тоа на почетокот на интернет ...

30 поврзани вести »

Елон Маск ќе лансира сателити за супер брз интернет

Телефони.мк - пред: 9 часа

Иноваторот и ексцентричен милијардер Елон Маск има нова амбиција за обезбедување на супер брз интернет на различни точки на планетата преку лансирање на сателити од неговата компанија Space X кои ќе имаат комерцијална и општествена корист.

13 поврзани вести »

Рецензија Кога ќе бидат претставени најмоќните телефони во 2018

Телефони.мк - пред: 10 часа

Уште малку ќе заврши и вториот месец од 2018 година. Годината е уште пред нас, затоа ви откриваме кога точно излегуваат премиум моделите на смартфони. Овие два месеца беа прилично мирни, но тоа ќе се промени на крајот на неделава, кога Samsung прв ...

15 поврзани вести »

Нема зима за криптовалутите во Швајцарија

Телефони.мк - пред: 11 часа

Швајцарија како еден од најважните економски центри во светот не планира да ги суспендира криптовалутите, напротив ќе создаде позитивна клима за нивен развој, особено што има доверба во технологијата која се повеќе се наметнува во дигиталната ...

2 поврзани вести »

Вип ја стартува кампањата за безбедност на децата на интернет

Телефони.мк - пред: 13 часа

Водејќи се од својата долгорочна посветеност за промоција на вистинските општествени вредности, а во согласност со добро познатото мото на компанијата, “Повеќе за вас”, Вип започнува со реализација на едукативна и иновативна програма под името ...

21 поврзани вести »

Наскоро поевтин роаминг со Бугарија

Телефони.мк - пред: 13 часа

При посетата на претседателот на регулаторното тело надлежно за електронски комуникации во Бугарија, Росен Жељазков на македонската Агенција за електронски комуникации (АЕК) Сашо Димитријоски во петокот се зборувало за активностите на двете ...

26 поврзани вести »

Samsung го откри рингтонот за Galaxy S9

Телефони.мк - пред: 14 часа

Samsung Mobile направи невообичаен промотивен потег со тоа што предвреме го откри новиот рингтон наменет за смарт телефонот Galaxy S9 кој доаѓа за десетина дена. Новиот рингтон Over the Horizon е дело на исландскиот композитор Питур Јонсон кој ...

15 поврзани вести »

Први детали за солидниот Nokia 4

Телефони.мк - пред: 15 часа

HMD Global најверојатно наскоро ќе лансира уште еден солиден смартфон во средната класа со прифатлива цена. Станува збор за моделот Nokia 4 кој ќе работи со оперативниот систем Android 8.0 Oreo, а својата промоција би требало да ја дочека за време ...

15 поврзани вести »

Вредноста на биткоин двојно ќе се зголеми во 2018!?

Телефони.мк - пред: 16 часа

Вредноста на биткоин во наредните 6 месеци двојно ќе се зголеми и ќе достигне неверојатни финансиски врвови, на коишто беше и пред да почне нагло да паѓа неговата вредност. Ова е теза на аналитичар што будно го следи пазарот со биткоин.

30 поврзани вести »

Google со мала промена го отежна крадењето на сликите

Телефони.мк - пред: 18 часа

Google за пребарувањето на фотографиите го отстрани копчето "view image", поради што за луѓето би било потешко директно да ги зачуваат сликите со авторски права. Директниот линк понекогаш води кон слика со висока резолуција, при што "view image" ...

5 поврзани вести »

Intel се спрема за жестока борба на суд

Телефони.мк - пред: 19 часа

Intel доби 32 тужби поради оштетување за безбедносни пропусти. Конкретно проблемот е во безбедносните пропусти што се направени во Meltdown и Spectre . Оние што поднеле тужби тврдат дека се оштетени од акциите на Intel поради пропустите.

3 поврзани вести »

Samsung Galaxy Tab S4: Излегоа спецификациите од GFXBench

Телефони.мк - пред: 19 часа

Samsung ќе ги презентира Galaxy S9 и S9 Plus на крајот на неделава, но ќе го лансира и Galaxy Tab S4 таблетот. Прв пат дознаваме дека овој модел ќе биде лансиран, досега немаше никакви официјални информации.

15 поврзани вести »

Рецензија Дали Nvidia ќе ги спаси гејмерите од крипто-рударите?

Телефони.мк - пред: 21 часа

Nvidia е на слатки маки бидејќи бележи рекордни профити и огромна продажба на нејзините напредни и скапи графички карти, но од друга страна гејмерите се повеќе го губат трпението бидејќи не можат да стигнат на ред од агилните копачите на ...

Голем удар врз Facebook кој може да се одрази низ цела Европа

Телефони.мк - 18.02.2018

Facebook се соочува со голем проблем во Европа откако по изгубениот спор на суд во Германија за нарушување на приватноста на корисниците, изгуби уште еден ваков случај во Белгија при што е обврзан да плати висока оштета од 100 милиони долари како и ...

4 поврзани вести »

Роботите се поголема закана за работниците во Источна Европа

Телефони.мк - 18.02.2018

Поради процесите на миграција и преселба на младите кадри кон западноевропските држави во делови од Источна Европа постои голем недостиг на работна сила која се повеќе ќе се заменува со роботи.

2 поврзани вести »

Можат ли криптовалутите да ги надминат доларите и еврата?

Телефони.мк - 18.02.2018

Криптовалутите и натаму не се доволно моќни, ниту јасно дефинирано во реалниот промет за да бидат замена за интернационалните валути како американскиот долар и еврото, сметаат од банката JP Morgan Chase.Тие криптовалутите ги нарекуваа „лоша стока и ...

30 поврзани вести »

Рецензија Како Facebook ќе влијае на идните избори?

Телефони.мк - 18.02.2018

Facebook се наоѓа под голем притисок од властите во Вашингтон да преземе нешто кога се во прашање националните избори, особено откако во САД се поведе обемна истрага за да се докаже дека руските безбедносни служби влијаеле врз претседателските ...

10 поврзани вести »

Essential Phone доби нови верзии заедно со Alexa

Телефони.мк - 18.02.2018

Essential Products најавија нови верзии на нивниот Essential Phone со нови бои на маската, но покрај козметичките измени најважно е што сега смартфоните доаѓаат од старт со гласовниот дигитален асистент Alexa на Amazon.

Sony во последен момент се предомисли за новиот Xperia

Телефони.мк - 18.02.2018

Според документацијата која е откриена преку каналите на FCC се дознава дека Sony Mobile во последен момент донел одлука да ја повлече апликацијата за нивниот претстоен премиум смартфон и побарал од комисијата да ја укине дозволата бидејќи ...

2 поврзани вести »