TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телефони.мк

Ангела Арентс: Најплатена е во Apple, која е нејзината тајна за успех?

Телефони.мк - пред: 54 мин

Ангела Арентс е најстарата потпретседателка во Apple , задолжена за малопродажба и интернет трговија. Нејзината годишна плата за 2017 беше 24,2 милиони долари, што значи дека беше најголема од сите вработени во компанијата.

Вибер со функција за автоматско бришење слики

Телефони.мк - пред: 2 часа

Вибер со најновата надградба додаде опција за автоматско бришење на фотографиите и видеата што корисниците претходно ќе го подесат. Корисниците постојано разменуваат слики и видеа, па поради тоа што некои слики не сакаат да им се задржат во ...

14 поврзани вести »

Тужба против 1.000 млади луѓе за ширење порнографија на Facebook Messenger

Телефони.мк - пред: 3 часа

Facebook минатата година ја предупреди американската полиција, која потоа ја известила и Европа за две видеа и фотографии со сексуално експлицитна содржина,кои корисниците ги споделуваат преку Messenger.

5 поврзани вести »

Доведена во прашање надградбата на Honor 8 со Android Oreo

Телефони.мк - пред: 14 часа

Honor суб-брендот на Huawei испраќа нејасни пораки во однос на прашањето дали смартфонот Honor 8 ќе добие надградба на софтверот со последната верзија на Android 8.0 Oreo системот. Откако најпрво беше најавена надградбата, сега од Honor India ...

3 поврзани вести »

Духот на ZUK ќе продолжи со Lenovo Z3

Телефони.мк - пред: 15 часа

Поранешен менаџер на ZUK суб-брендот на Lenovo на социјалните мрежи откри слика од нов смартфон кој треба да пристигне наскоро. Бидејќи Lenovo ја укина ZUK серијата се претпоставува дека третиот смартфон ќе се вика Lenovo Z3, односно ќе располага со ...

22 поврзани вести »

Sony Xperia XZ Pro доаѓа со огромна моќ

Телефони.мк - пред: 16 часа

Sony Mobile планира атрактивна промоција на MWC 2018 саемот во Барселона со неколку адути меѓу кои најмоќен ќе биде претстојниот премиум смартфон Sony Xperia XZ Pro кој доаѓа со огромна моќ.

22 поврзани вести »

Новата надградба на Windows 10: Quiet Hours режим и InPrivate

Телефони.мк - пред: 19 часа

Windows 10 воведува новитети, кои на корисниците ќе им го олеснат искуството со персоналните компјутери. Најновата надградба Insider Preview Build 17074 содржи Quiet Hours режим и InPrivate.

6 поврзани вести »

Moto E5 ќе биде прв на Motorola со скенер на задната страна

Телефони.мк - пред: 21 часа

Moto E5 како главен смартфон на Motorola во средната класа ќе биде најверојатно првиот на овој мобилен бренд со скенер за отпечатоци на задната страна, со што се очекува да понуди нов вид на Full View дисплеј со модерниот размер од 18:9.

22 поврзани вести »

Кога ќе пристигнат Galaxy S9 и Galaxy S9 Plus?

Телефони.мк - пред: 22 часа

Според нови инфомации кои се откриени од компаниите за изработка на маски, се очекува претстојните премиум смартфони Galaxy S9 и Galaxy S9 Plus да бидат промовирани на 26 февруари за време на MWC 2018 саемот во Барселона.

3 поврзани вести »

Кинезите ќе го истражуваат Apple за скандалот со перформансите

Телефони.мк - пред: 23 часа

Организацијата на потрошувачи Shanghai Consumer Council од Кина ќе побара од Apple дополнителни информации од Apple за скандалот со перформансите при што компанијата намерно ги ограничувала процесорите на постарите iPhone смартфони кога нивната ...

3 поврзани вести »

Може ли Galaxy S6 да стигне до Android Oreo?

Телефони.мк - пред: 23 часа

Речиси никогаш во Android светот не се обезбедува трајна и долгорочна софтверска поддршка со најновите надградби, но исклучок од оваа пракса може да биде веќе застарениот топ смартфон Samsung Galaxy S6 за кого се планира надградба со оперативниот ...

3 поврзани вести »

Asus ZenFone Max Plus: Голем дисплеј, моќна батерија и ниска цена

Телефони.мк - 16.01.2018

Asus ZenFone Max Plus беше најавен на CES со 5,7 инчен дисплеј и резолуција од 2160x1080 пиксели, Mediatek MT6750T 8 јадрен процесор, 3GB RAM меморија, 32GB ROM меморија и 100GB бесплатен простор на Google Drivе.

22 поврзани вести »

Skype воведува енкрипција за зголемена безбедност

Телефони.мк - 16.01.2018

Не можевме да поверуваме дека Skype, како сериозна апликација, досега немаше воведено енкрипција на разговорите. Skype како апликација со милион корисници досега немаше ништо такво. Viber, WhatsApp, Facebook Messenger и сите останати веќе овозможија ...

5 поврзани вести »

Марк Цукерберг изгуби 3 милијарди долари поради News Feed

Телефони.мк - 16.01.2018

Одлуката на Марк Цукерберг за Facebook да се врати на старото издание, го чинеше 3,3 милијарди долари, што е пад од 4,4%. Односно, наместо реклами, отсега на News Feed се гледаат само објави на пријатели.

5 поврзани вести »

YouTube напредува со Dark Mode за смартфон

Телефони.мк - 15.01.2018

YouTube апликацијата за смартфон наскоро ќе биде надградена со целосна примена на Dark Mode што ќе им овозможи на корисниците да го затемнат интерфејсот како и самиот видео плеер. Со Dark Mode се овозможува корисниците навечер да имаат попријатно ...

dbrand ги нарече ѓубре Nokia Android смартфоните

Телефони.мк - 15.01.2018

Производителот на заштини маски dbrand упати навредлива провокација кон новите Android Nokia смартфони на Twitter. Тие беа запрашани дали и кога ќе лансираат додатна опрема Nokia смартфоните на HMD Global но, одговорот беше многу непристоен.

Каков капацитет на батерија ќе имаат Galaxy S9 и Galaxy S9 Plus?

Телефони.мк - 15.01.2018

Благодарение на податоците кои ги откри бразилската комуникациска агенција ANATEL се дознава и батерискиот капацитет на претстојните премиум модели Galaxy S9 и Galaxy S9 Plus. Според податоците Galaxy S9 ќе има батерија со капацитет од само 3000 mAh ...

3 поврзани вести »

Дали Apple ги успорува и iPad таблетите?

Телефони.мк - 15.01.2018

Откако се дозна дека Apple преку софтверски надградби ги успорува перформансите на iPhone смартфоните со застарена батерија која не функционира со целосниот капацитет се постави прашањето дали истата постапка ја прави и со iPad таблетите.

3 поврзани вести »

LG G7 ќе биде развиен од нула

Телефони.мк - 15.01.2018

LG Mobile најверојатно ќе го прекине досегашниот проект за развој на LG G7 туку ќе почне да го развива од почеток и од нула. Ваквата одлука најверојатно е донесена поради изјавите на генералниот директор Џо Сеонг-џин дека LG Mobile нема да лансира ...

22 поврзани вести »

HTC 10 има проблеми со Oreo надградбата

Телефони.мк - 15.01.2018

HTC е принуден да ја стопира надградбата со последната верзија на оперативниот систем Android 8.0 Oreo наменета за скапиот смартфон HTC 10 откако се регистрирани повеќе проблеми во софтверот.

3 поврзани вести »