TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Владата ќе ги анализира идеите на Нимиц, преговарачот Наумовски со сопствен став

Телма - пред: 2 часа

Македонската Влада соопшти дека внимателно ќе го анализира предлогот на посредникот на ОН Метју Нимиц. Во кусото соопштение се наведува дека “по внимателна анализа на рамката на Нимиц што денес ја презентирал пред преговарачите во Њујорк, согласно ...

28 поврзани вести »

Нимиц оптимист дека на повидок е решение на спорот со името

Телма - пред: 2 часа

Медијаторот Метју Нимиц очекува од Скопје и Атина да одговорат на неговиот пакет идеи за решавае на спорот си името што го презентираше во Њујорк на преговарачите Василакис и Наумовски Тој е оптимист дека решението е на повидок и целиот процес се ...

48 поврзани вести »

Македонија во недела против Шпанија ќе ја отвори Главната фаза на ЕП

Телма - пред: 6 часа

Македонската ракометна репрезентација против Шпанија во недела ќе ја почне Главната фаза од групата 2 што ќе се игра во Вараждин на 13 Европското првенство во Хрватска. Два дена подоцна следен противник во второто коло на избраниците на Раул ...

137 поврзани вести »

Македонија тргнува како лидер во главната фаза – познат и распоредот на натпревари

Телма - пред: 6 часа

Со завршувањето на дуелот помеѓу Данска и Шпанија (25-22), веќе е јасно дека Македонија ќе ја почне главната фаза како лидер во Групата 2, што ќе се игра во Вараждин. Нашиот тим пренесе три бода во следната рунда, додека Германија и Словенија од ...

137 поврзани вести »

„Цепелинот“ и „шраубата“ на Македонија против Германија – мелем за очи (ВИДЕО)

Телма - пред: 7 часа

Македонија не само што одигра маестрално против Германија во ремито 25-25, туку одигра и атрактивно за навивачите и гледачите. Двојниот „цепелин“ на Кире Лазаров и Гоце Георгиевски предизвика овации во „Загрепска Арена“, а „шраубата“ на Столе ...

66 поврзани вести »

Гонзалес пресреќен: Јас сум горд на овие момци! (ВИДЕО)

Телма - пред: 8 часа

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес очекувано беше пресреќен по ремито со Германија. Тој истакна дека е горд на неговите избраници и фактот што Македонија го освои првото место во својата група.

59 поврзани вести »

Главната фаза на ЕП во Вараждин ја почнуваме во недела

Телма - пред: 8 часа

Македонската ракометна репрезентација оствари исторски успех со тоа што го освои првото место во Групата Ц на Европското првенство во Хрватска. Нашите репрезентативци со вкупно пет бодови завршија како лидери во конкуренција на европскиот првак ...

137 поврзани вести »

Бод како „планина“: Македонија ремизираше со европскиот шампион Германија

Телма - пред: 8 часа

Македонија одигра 25-25 против Германија во рамки на третото коло во Групата Ц на Европското првенство во Хрватска. Со ова реми нашата репрезентација во следната главна фаза во Вараждин ќе пренесе три бода и ќе има сериозни шанси за висок пласман на ...

166 поврзани вести »

Влада на РМ: Законот за употреба на јазиците е во согласност со Уставот

Телма - пред: 9 часа

Владата на Република Македонија со писмено соопштение реагира на одлуката на претседателот Ѓорге Иванов да не го потпише Законот за употреба на јазиците. „Владата на Република Македонија изразува жалење за одлуката на Претседателот на Република ...

53 поврзани вести »

Иванов нема да го потпише Законот за јазиците

Телма - пред: 11 часа

Претседателот Ѓорѓе Иванов нема да го потпише Законот за употреба на јазиците. Во своето обраќање до граѓаните попладнево, Иванов рече дека Законот е неправеден и репресивен, и поради тоа ја донел одлуката да на го потпише Указот.

95 поврзани вести »

Првооделенците со помалку часови и повеќе одмор

Телма - пред: 11 часа

Бројот на часови ќе се намали. Учениците во прво одделение нема да имаат повеќе од 4 часа дневно. Измените предвидуваат намалување на времето кое учениците ќе го поминат на настава за сметка на зголемување на времето за одмор и игра.

49 поврзани вести »

Дали УБК има доволно опрема за сите институции да го преслушуваат она што е прислушувано?

Телма - пред: 11 часа

Британската Гамма груп не е непозната во македонските безбедносни служби, всушност голем дел од опремата која УБК ја набавуваше изминатите години, за кои има и подигнати обвиненија од СЈО, се од оваа фирма.

Над 1.000 членови на КСС протестираа пред Владата

Телма - пред: 12 часа

Пристоен живот и работа, К-15 во јавниот, а не само за приватниот сектор, покачување на сите плати без дискриминација. Ова се само дел од барањата на Конфедерацијата на слободни синдикати чии членови денеска блокираа улици низ Скопје барајќи ...

26 поврзани вести »

Словенија останува на ЕП!

Телма - пред: 12 часа

Репрезентацијата на Словенија ќе остане и понатаму дел од Европското првенство (ЕП) во ракомет кое се игра во Загреб. Поради неправдите од страна на судиите, словенечките ракометари размислуваа да го напуштат ракометниот настан, но сепак, ...

107 поврзани вести »

Во оптек двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег иако законот не е стапен на сила

Телма - пред: 13 часа

Двојазична поштенска марка со ликот на Скендер бег денеска беше промовирана во Собранието иако Законот за јазици, се уште не е стапен на сила. Претседателот на законодавниот дом, Талат Џафери, не знаеше да одговори по кој закон или пропис е ...

61 поврзани вести »

Бизнисот бара парите од еврообврзницата да одат за железници и патишта

Телма - пред: 13 часа

Само доколку парите се искористат за инфраструктура, задолжувањата кои ги прави Владата се оправдани, и ќе придонесат за бенефит и профит на стопанството. Вака бизниот ја коментира неодамна издадената еврообврзница од 500 милиони евра.

8 поврзани вести »

Нимиц: Предлогот за името ќе го содржи терминот „Македонија“

Телма - пред: 13 часа

Предлогот за решавање на спорот за името ќе го содржи името „Македонија“. Ова го изјави посредникто од ОН во спорот Метју Нимиц за грчката он-лајн телевизија Антена1. Изјавата на Нимиц доаѓа во пресрет на новата рунда разговори денеска во Њујорк со ...

70 поврзани вести »

Свечена академија по повод 550 години од смртта на Скендербег

Телма - пред: 13 часа

„Идеите на Ѓерѓ Кастриоти содржат елементи што и денеска за сите нас се идеал и стратешка определба: тоа е здружена Европа. Неговиот лик е тесно поврзан со вековните стремежи и борбата на Македонскиот и на Албанскиот народ за слобода и самостојност“.

61 поврзани вести »

Крсто Мукоски останува во притвор, Игор Дурловски давал исказ во обивнителстовото

Телма - пред: 14 часа

Игор Друловски давал исказ во Обивнителството за организиран криминал за истрагата за Крвавиот Четврток, дознава Телма. Што говорел нашите извори не откриваат поради тајност на истрагата. Утре во Обивнителството треба да сеп ојави и пратнеикот Љупчо ...

33 поврзани вести »

Повторно не започна судењето за „Таргет-Тврдина“

Телма - пред: 14 часа

Неуспешен беше и вториот обид со нови судии да започне судењето за прислушкувањето и уништувањето на опремата против поранешното ракаводство на МВР и вработени во УБК. Вториот судија Горан Бошевски побарал изземање од предметот бидејки претходно ...

59 поврзани вести »