TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телма

Најмалку тројца загинати при пад на мал авион во САД

Телма - пред: 7 часа

Најмалку три лица загинаа откако се урна мал авион од типот Цесна во американската сојузна држава Индијана. Леталото се урна на околу пет километри северно од Росвил. Истражителите соопштија дека сите кои биле во авионот загинале, додавајќи оти не е ...

10 поврзани вести »

Северна Кореја остро го искритикува генералниот секретар на ОН

Телма - пред: 8 часа

Северна Кореја упати остри критики против генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш поради неговата поддршка за санкции, кои би ја принудиле земјата да преговара со САД за денуклеаризација.

45 поврзани вести »

Седница на собраниската Комисија за политички систем

Телма - пред: 8 часа

Во Собранието за денеска е најавена седница на Комисијата за политички систем и односи меѓу заедниците, која, меѓу останатото, треба да расправа На дневен ред на седницата се предлог законите за изменување и дополнување на законите за слободен ...

Турција го осуди холандското признавање на „ерменскиот геноцид“

Телма - пред: 8 часа

Турското Министерство за надворешни работи го осуди холандското признавање на геноцидот над Ерменците кој се случи пред сто години. – Жестоко ја осудуваме одлуката на Долниот дом на холандскиот Парламент што настаните од 1915 година ги призна како ...

22 поврзани вести »

Прашањето за името на дневен ред на средбата Ципрас – Меркел во Брисел

Телма - пред: 10 часа

Прашањето за името на Македонија ќе биде на дневниот ред на средбата на грчкиот премиер Алексис Ципрас со германската канцеларка Ангела Меркел што ќе се одржи денеска во Брисел во рамките на неформалната средба на 27-те земји членки на ЕУ, објави ...

139 поврзани вести »

Вајгл, Кукан и Флекенштајн в недела во Македонија

Телма - пред: 10 часа

Европратениците Иво Вајг, Едуард Кукан и Кнут Флекенштајн в недела ќе ја посетат Македонија во рамките на процесот Жан Моне. Овој формат на средби меѓу Европскиот парламент и македонските политички лидери беше инициран кон крајот на минатата година, ...

Ѕанакопулос: Не постојат притисоци врз Грција за прашањето за името

Телма - пред: 10 часа

Не постои никаков притисок врз грчката страна за прашањето за името, вели портпаролот на владата на Грција Димитрос Ѕанакопулос во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ. – Она што треба да разбереме е дека во конкретното прашање постои можност, ...

33 поврзани вести »

Анѓушев: Нема да ја промовираме Македонија како земја на евтина работна сила

Телма - пред: 22 часа

Вечерва во Ноќно студио гостин беше вицепремиерот за економски прашања, Кочо ...

25 поврзани вести »

Постапка за утврдување на постоење на недозволена медиумска концентрација кај 24 вести

Телма - пред: 23 часа

АВМУ ќе поведе постапка за утврдување на постоење на недозволена медиумска концентрација кај телевизијата 24 вести. Според Лазо Петрушевски, претседател на советот, два наводи во интервјуто на Роберт Димитров, сопственик на Телекабел потврдуваат ...

17 поврзани вести »

Актерот Јовановски излегува од Шутка во куќен притвор

Телма - 22.02.2018

Актерот и учесник на протестите за заедничка Макеоднија, Владо Јовановски излегува од Шутка во куќен притвор, одлучила Апелација. На останатите кои денеска на јавни седници се жалеа во Апелација судиите им ги отфрлиле жалбите, потврдија од судот за ...

Бизнисот ги испорача првите забелешки за новиот закон за јавни набавки

Телма - 22.02.2018

Стигнаа и првите забелешки од бизнисот за новиот закон за јавни набавки што го предлага Владата. Како ќе се утврдува која е економски најисплатлива понуда, кој критериум да доминира, кога да не се оди на електронска аукција која сега не е ...

26 поврзани вести »

Нормираниот учинок, спорен за Уставниот суд

Телма - 22.02.2018

Синдикатите се задоволни од одлуката на Уставниот суд да поведе постапка за оценување на уставноста на членот 2 во делот на нормиран учинок од законот за минимална плата. Иницијативата што ја покрена ССМ пред судот, ја правдаат со фактот дека со ...

4 поврзани вести »

Рот: Прозорецот за решавање на спорот наскоро ќе се затвори

Телма - 22.02.2018

Прозорецот на можноста да се реши спорот за името сега е отворен, но наскорот ќе се затвори, порача државниот министер за Европа во германското Министерство за надворешни работи, Михаел Рот.

И за ревизорите е сомнителното трошење за патни трошоци на ДИК

Телма - 22.02.2018

Ревизорскиот извештај за трошењето на државни пари во Државната изборна комисија за време на предвремените парламентарни избори го потврди неконтролираното трошење. Ревизорите трагајќи по документацијата во ДИК откриле дека има недоследности во ...

ДУИ, БЕСА и ВМРО за Македонија не прикажале објективни извештаи за финансии на изборните кампањи

Телма - 22.02.2018

Транспаренси интернешнл смета дека е задоцнета реакцијата на Антикорупциската комисија која утврди злоупотреба на буџетски средства и средства од јавни фондови за финасирање на изборната капмпња на ДУИ.

Заев најавува можна реконструкција на Владата напролет

Телма - 22.02.2018

Премиерот Зоран Заев најави можна реконструкција на владата напролет. Во интервју за „Призма„, вели дека ќе има промени во инситуциите,како и смени на министри, директори и државни секретари а „рекапитуларот“ по десет месеци од изборот на Владата, ...

34 поврзани вести »

На местото на вооружениот Ќосе, пред скопските судови ќе никне дрво

Телма - 22.02.2018

На местото на вооружениот Ќосе, пред скопските судови ќе никне дрво. Градските власти најавија дека откако ќе го тргнат и постаментот ќе засадат дрво на човекови права. Ноќната акција за дислоцирање на споменикот, Шилегов ја оправда со избегнување ...

78 поврзани вести »

Исплатена октомвриската плата на вработените во ФЕНИ Индустри

Телма - 22.02.2018

Компанијата ГСОЛ, која што има договор за преработка на руда со ФЕНИ Индустри, им ја исплати октомвриската плата на сите 748 вработени. Октомвриската плата, како што информираат од компанијата, била влезена и во стечајната маса, а исплатата е ...

26 поврзани вести »

Општина Центар: Споменикот на Ќосето беше дивоградба

Телма - 22.02.2018

Во врска со отстранувањето на споменикот на Андон Јанев-Ќосето од пред Врховниот суд во Скопје, општина Центар денеска соопшти дека по деталното испитување на фактичката состојба, нивните надлежни служби донеле решение дека се работи за дивоградба.

28 поврзани вести »

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени по Рихтер регистриран на Закинтос

Телма - 22.02.2018

Земјотрес со интензитет од 4,8 степени според Рихтеровата скала синоќа е регистриран западно од грчкиот остров Закинтос, соопшти атинскиот Институт за геодинамика. Епицентарот на земјотресот бил во Јонското Море западно од Закинтос, на длабочина од ...

33 поврзани вести »