TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

„Транспортер“ одложен за 31 јануари

Тера - пред: 2 часа

Судењето за предметот „Транспортер“ на СЈО е одложено за 31 јануари. Одложувањето, според новоименуваната судијка во случајот Добрила Кацарска, е поради поднесена жалба во Апелацискиот суд.

11 поврзани вести »

Силен земјотрес од 8,2 степени ја потресе Аљаска, предупредување за цунами

Тера - пред: 2 часа

Земјотрес со јачина од 8,2 степени по Рихтер ја погоди Аљаска, по што издадено е и предупредување за цунами кое се однесува на крајбрежјето на Аљаска, но и на Калифорнија. Потресот се случил во 9.31 часот по локално време, а нема извештај за ...

51 поврзани вести »

Удрил пешак и избегал, подоцна се пријавил во полиција

Тера - пред: 2 часа

На 23.01.2018 година во 00.55 часот на патот Битола-Прилеп се случила сообраќајна незгода во која патничко возило „Опел Фронтера“ со прилепски регистарски ознаки, управувано од К.М.(35) од Прилеп, удрило во пешакот П.И.

26 поврзани вести »

Капитенот Лазаров пријавен за настап, Раул го потврди тимот од пред два дена

Тера - пред: 3 часа

Раул Гонзалез го пријави истиот состав од мечот со Шпанија и за вечерашниот дуел со Чешка, па капитенот Кире Лазаров се најде во тимот. Одлуката околу неговиот настап ќе ја донесе стручниот штаб со консултација со медицинскиот тим непосредно пред ...

121 поврзани вести »

Рочишта за „Труст“, „Шпион“ и „Транспортер“

Тера - пред: 5 часа

Во Кривичниот суд во Скопје денеска треба да се одржат рочишта за случаите „Труст“, „Шпион“ и „Транспортер“, што ги отвори Специјалното јавно обвинителство. Првоосомничен во „Труст“ е бизнисменот Сеад Кочан, кој заедно со уште неколку обвинети се ...

60 поврзани вести »

Влада: По усвојувањето, Законот за употреба на јазиците ќе биде испратен и до Венецијанската комисија

Тера - пред: 5 часа

Постои заклучок на Владата Законот за употреба на јазиците да се испрати на рецензија до Венецијанската комисија. Законот требаше да биде испратен веднаш по првото усвојување во Собрание. Но, по непотпишувањето на указот од претседателот Иванов, тоа ...

99 поврзани вести »

Заев и Ципрас ќе се сретнат во Давос

Тера - пред: 6 часа

Премиерите на Македонија и на Грција Зоран Заев и Алексис Ципрас ќе се сретнат во Давос, Швајцарија во рамките на барањето решение за долгогодишниот спор околу името. Портпаролот на грчката влада соопшти дека до средбата ќе дојде на 25 јануари на ...

62 поврзани вести »

Власта по скратена постапка ќе го менува Законот за референдум

Тера - пред: 6 часа

Поради неусогласенот на постојниот текст на Законот за референдум и други облици на непосредно изјаснување на граѓаните, со текстот на Изборниот законик и Законот за судови, Министерството за правда на Единствениот национален електронски регистар на ...

40 поврзани вести »

Иванов им достави 14 страници на пратениците со кои тврди дека Законот за јазици е противуставен

Тера - пред: 6 часа

На пленарната седница на Собранието, закажана за 29 јануари, пратениците повторно треба да гласаат за Законот за употреба на јазици, откако претходно претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов не го потпиша указот за овој закон.

99 поврзани вести »

Сончево со ниски утрински температури, во Битола -5

Тера - пред: 6 часа

Во текот на ноќта и изутринава времето во Македонија беше малку до умерено облачно облачно, претежно тивко и студено. Само на повисоките места и на планините дуваше слаб ветер претежно од северен правец.

64 поврзани вести »

Шефови на држави, бизнис лидери и славни личности на Форумот во Давос

Тера - пред: 6 часа

Милијардери, шефови на држави и влади, бизнис лидери и славни личности пристигнуваат во Давос, Швајцарија на годинашниот Светски економски форум кој почнува денеска и покрај изобилните врнежи од снег.

64 поврзани вести »

Руски владика го критикува Путин: Не сакам да гласам за темнината

Тера - пред: 6 часа

Рускиот владика Евдикиј изјави дека нема да гласа за Владимир Путин на претстојните претседателски избори во март, бидејќи „не сака да гласа за темнината“. Руските весници пишуваат дека ова е првпат висок член на православното свештенство да изрази ...

7 поврзани вести »

Најбогатите еден отсто собрале 82 отсто од светското богатство во 2017

Тера - пред: 6 часа

Организацијата Оксфам предупреди на сѐ поголемата економска нееднаквост во светот, која ја оцени како многу погрешна и неприродна и ги повика глобалните лидери на акција. Над 80 отсто (поточно 82) од светското богатство создадено минатата година е ...

24 поврзани вести »

Американскиот Сенат го усвои предлогот за крај на владината блокада

Тера - пред: 6 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп го потпиша предлог законот за привремено финансирање на владата на САД. Овој закон со кој се овозможи крај на тридневната блокада поради која не работеа некои федерални служби претходно беше усвоен во Сенатот.

45 поврзани вести »

Ирак осуди џихадистка од Германија на смрт со бесење

Тера - пред: 6 часа

Германка која се придружила на ИСИС е осудена на смрт во Ирак во неделата и со тоа стана првата странска државјанка на која ѝ е одредена смртна казна во таа држава. Неименуваната жена од мароканско потекло е осудена на смрт со бесење поради пружање ...

3 поврзани вести »

„Субвенциониран студентски оброк и други студентски потреби“

Тера - пред: 16 часа

Владата на Република Македонија денеска, на 49-та седница, ја разгледа и усвои информацијата за воведување на проект „Субвенциониран студентски оброк и други студентски потреби“, и го задолжи Министерство за образование и наука да изготви предлог ...

28 поврзани вести »

Јапанот ја освои Мусала

Тера - пред: 16 часа

Битолчанецот Никола Талевски –Јапан го искачи највисокиот планински врв на Балканот, Мусала кој е висок 2.925 метри надморска височина и се наоѓа на планината Рила во соседна Бугарија. Тргнале десетина планинари, но поради многу лошите временски ...

Лазаров не се предава

Тера - пред: 16 часа

Капитенот на македонската ракометна репрезентација, Кирил Лазаров, упати смирувачка порака до македонската јавност и истакна дека и натаму постојат шанси тој да биде дел од претстојните натпревари на нашите ракометари на Европското првенство во ...

121 поврзани вести »

Се бара помош за опожарените куќи во Ресен

Тера - пред: 22 часа

Семејниот дом на фамилијата Дафтовски од Ресен беше уништен во пожар кој избувна средата на пладне, оставајќи ги без покрив над главата.Во пожарот целосно изгоре покривната конструкција, собите и покуќнината во нив.

„Водичарки“ во с.Беранци

Тера - пред: 22 часа

Могилското село Беранци е едно од ретките места во Македонија, а можеби и единственото, каде по повод големиот христијански празник Водици се практикува уникатен обичај наречен „Водичарки“.