TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Тера

Мицкоски: Нема да бидеме дел од решение кое што нема да одговори на интересите на Македонија

Тера - 21.02.2018

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во емисијата Отворено на ТВ 24 изјави дека партијата нема да поддржи промена на Уставот со цел промена на уставното име Република Македонија.

55 поврзани вести »

Меркел пред средбата со Заев разговарала со Ципрас на телефон

Тера - 21.02.2018

Ден пред средбата на Ангела Меркел со Зоран Заев, германската канцеларка остварила телефонски разговор со грчкиот премиер, Алексис Ципрас. „Двајцата лидери разговараа за начинот на кој се водат преговорите за името на Македонија, провокативните ...

118 поврзани вести »

Рама: Изјавата за заеднички претседател е извадена од контекст, си дозволив да фантазирам

Тера - 21.02.2018

Албанскиот премиер Еди Рама по реакциите што ги предизвика неговата изјава за заеднички претседател на Албанија и Косово, рече тоа била само негова мечта и е извадена од контекст. „Еден слободен говор беше изваден од контекст и претворен во ...

34 поврзани вести »

Триесет и седум лица починаа од грип во Романија

Тера - 21.02.2018

Од грип во Романија починаа 37 лица, соопшти Националниот центар за контрола на заразни болести во Националниот институт за јавно здравје. „Последните две жртви на грип не биле вакцинирани и претходно имале здравствени проблеми.

Осумгодишно дете шверцувано во куфер

Тера - 21.02.2018

Осумгодишно момче од Брегот на Слоновата коска било шверцувано во куфер од Мароко во Шпанија. Инцидентот се случил во мај 2015 година, но деновиве повторно се најде во фокусот на јавноста откако таткото на момчето избегна затворска казна, и ќе мора ...

Нивото на морето несопирливо расте, во опасност се бројни градови од Шангај до Лондон

Тера - 21.02.2018

Нивото на морето ќе порасне меѓу 0,7 и 1,2 метри во следните два века дури и доколку владите стават крај на ерата на фосилните горива како што беше ветено со Парискиот договор за климата, соопштија научниците.

4 поврзани вести »