TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Истанбул и Сингапур прогласени за најдосадните градови на светот

Точка - пред: 20 часа

Како најзабавен град на врвот на листата се најде Чикаго, а после него следуваат Порто и Њујорк. Најважните фактори за изборот биле гастрономската и културната природа, љубезноста, среќата и чувството на задоволство.

4 поврзани вести »

Заев: Ќе има реконструкција на Владата и зголемување на парламентарното мнозинство

Точка - пред: 21 часа

Премиерот Зоран Заев размислува за реконструкција на владиниот кабинет, но и зголемување на бројот на пратениците во пратеничката група. Tој одговораше и на други новинарски прашања меѓу кои и за неговата претходна изјава дека има функционерите во ...

46 поврзани вести »

Прегазен пешак кај Капитол, возачот уапсен откако побегнал

Точка - пред: 21 часа

Пешак бил прегазен денеска напладне на булеварот „Јане Сандански“ во близина на Трговскиот центар Капитол во скопската населба Аеродром. Според полицијата, несреќата се случила во 14.40 часот, кога возач на „пежо“ со скопски регистарски ознаки удрил ...

47 поврзани вести »

Николоски: Османи е вицепремиер за евроинтеграции само на Албанците или на сите?

Точка - пред: 21 часа

Пратеникот Александар Николоски на својот Фејсбук профил прашува дали Бујар Османи е вицепремиер за евроинтеграции само на Албанците или на сите. „По скандалот со бојкотот на Конференцијата посветена на Западен Балкан од страна на Бујар Османи се ...

103 поврзани вести »

Дарко Нашков нов претседател на Пливачката федерација на Македонија

Точка - пред: 21 часа

За претседател на Пливачката федерација на Македонија едногласно со вкупно 28 гласа е изгласан Дарко Нашков, предложен од ПК Челични од Штип. Ова е одлучено на денешното вонредно собрание кое се одржа во Спортскиот Центар Борис Трајковски, по барање ...

26 поврзани вести »

СДСМ: Владата презема мерки со кои зголемувањето на старосната граница за одење во пензија нема да биде потребно

Точка - пред: 21 часа

Неспособноста и криминалните политики на ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски се причината за предизвиците со коишто денес се соочува Фондот за пензинско и инвалидско осигурување, велат од владејачката СДСМ како реакција на денешната изјава на лидерот на ...

16 поврзани вести »

Транспортерите кои се закануваат со три блокади околу „Фени“ се изманипулирани, тврдат вработени во комбинатот

Точка - пред: 21 часа

Компанијата „Нова логистик“ манипулира со транспортерите и ги подбуцнува да бараат исплата на долгови од компанија која не им должи , велат вработени во „Фени“, револтирани од заканите на транспортерите дека од понеделник ќе го блокираат влезот во ...

12 поврзани вести »

Таравари: Чекаме понуда од Заев за можен влез во Влада

Точка - пред: 21 часа

Арбен Таравари не исклучува влез на Алијансата на Албанците во Владата на Заев, но тоа зависи од тоа дали ќе добијат понуда. Тој денес присуствуваше на конгерсот на едното крило на БЕСА, предводено од Биљал Касами, а вели дека би соработувале со ...

23 поврзани вести »

Турски државјанин почина во сообраќајна незгода на автопатот Тетово-Гостивар

Точка - пред: 21 часа

Турски државјанин на возраст од 22 години починал откако автомобил марка „алфа ромео“ со гостиварски регистарски таблички, денеска напладне излетал од автопатот Тетово-Гостивар и се превртел. Автомбилот бил управуван од турскиот државјанин Б.O.А.

23 поврзани вести »

Црвен крст и општина Ново Село во акција за спас на Киро Пасков

Точка - пред: 21 часа

По објавата на Макфакс и А1он за лошата состојба во која се наоѓа Киро Пасков, социјалната служба на општината Ново Село и подрачната единица на Црвен крст во Струмица се вклучија за спас на 62-годишниот Киро кој преживува на планината Беласица, ...

7 поврзани вести »

Поранешниот прилепски градоначалник се товари дека непотребно купувал големи количини масло за греење

Точка - пред: 21 часа

Против поранешниот градоначалник на општина Прилеп и уште три други лица прилепската полиција поднесе известување поради сомнение дека сториле кривични дела „злоупотреба на службената положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“.

22 поврзани вести »

Еве колку заработуваат претседателите на земјите во регионот

Точка - пред: 21 часа

Најголеми примања во однос на просечната плата примаат членови на Претседателството на Босна и Херцеговина. Според последните официјални објавени податоци, најголема месечна плата во регионот има претседателот на Словенија Борут Пахор.

19 поврзани вести »

Ги забрзуваат работите: Американците веќе во мај ќе ја отворат новата амбасада во Ерусалим

Точка - пред: 21 часа

Како што пренесуваат американските медиуми, висок функционер од Белата куќа открил дека голема е веројатноста САД да ја отвори новата амбасада во Ерусалим до крајот на мај. Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп кон крајот на ...

28 поврзани вести »

"Accuwather" објавил голема прогноза за пролет, најавиле силни олуји и поплави на Балканот

Точка - пред: 21 часа

Топлите пролетни температури многумина ги очекуваат со воодушевување, но тие со себе во некои делови на Европа, посебно на Балканот, ќе донесат опасни олуји и поплави, објавил во големата прогноза за пролет метеоролошкиот сервис "AccuWeather".

26 поврзани вести »

Су-57 во акција: Русите во Сирија ги тестираат своите напредни ловци од најновата генерација?

Точка - пред: 21 часа

На социјалните мрежи се појавија снимки за кои што се тврди дека прикажуваат два руски борбени ловци Су-57 од најновата, петта генерација, како оперираат на западот на Сирија. На почетокот на оваа седмица најпрвин беа забележани два вакви борбени ...

Син најмил убиец да ги ликвидира неговите богати родители и сестра, но не ни помислувал каков план му се "готви" зад ...

Точка - пред: 21 часа

22-годишнен Русин верувал дека најмил платен убиец кој бил ги убил неговите богати родители и 10-годишна сестра, за да може веднаш да го преземе своето наследство. Русинот на човекот за кој мислел дека е платен убиец, му дал упатства како да ги убие ...

Хорор во Сирија: Турската армија разнесе хуманитарен конвој со стотина цивили?

Точка - пред: 21 часа

Турската војска погоди конвој кој што влегувал во сирискиот град Африн - додека од турска страна тврдат дека во конвојот се превезувале борци и оружје, се чини дека реалноста е сосема поинаква.

7 поврзани вести »

Возач удрил во пешаци па почнал да бега, а потоа удрил во основци, убил девет деца и повторно побегнал

Точка - пред: 21 часа

Најмалку девет деца загинале, додека 20 од нив биле повредени кога возило удрило во ученици пред училиште во државата Бихар на истокот на Индија, било соопштено од полицијата. Полициските службеници тврдат дека возачот со голема брзина удрил во ...

6 поврзани вести »

Микел е сигурен: Челси ќе ја нокаутира Барселона на „Камп Ноу“

Точка - пред: 21 часа

Нигерискиот интернационалец, Џон Оби Микел кој единаесет години беше дел од тимот на Челси (2006–2017) ветува оти „сините“ ќе ја исфрлат Барселона од Лигата на шампионите. Првата средба во Лондон која се одигра во вторникот заврши без победник 1-1, ...

3 поврзани вести »

Џерард: Фрустрирачки е да играте против Бускетс, вистинска ноќна мора!

Точка - пред: 21 часа

Поранешниот капитен на Ливерпул и легенда на англискиот и светскиот фудбал, Стивен Џерард испрати комплименти на адреса на Серхио Бускетс, една од ѕвездите на Барселона која е потценета и за која многумина немаат високо мислење и веруваат оти е само ...