TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Беса: Обесштетување за обвинетите за Сопот и тужба против оние кои ги малтретираа

Точка - пред: 14 часа

Движењето Беса и претседателот Африм Гаши го поздравуваат „задоцнетото ослободување на обвинетите во случајот „Сопот“, со надеж дека оваа неправда, која траеше 15 години, ќе стави крај и на антиалбанскиот пристап на судството и обвинителството и ...

81 поврзани вести »

Најгорлив проблем за Ромите во Прилеп е невработеноста

Точка - пред: 14 часа

Градоначалникот на општина Прилеп, Илија Јованоски, денеска во Скопје учествуваше на промоцијата на програмата ROMACTED – „Промовирање добро управување и зајакнување на Ромите на локално ниво“, заеднички проект на ЕУ и Советот на Европа.

9 поврзани вести »

Де Фрај донел одлука: Од идната сезона ќе го носи дресот на Интер

Точка - пред: 14 часа

Манчестер Јунајтед и Ливерпул притискаа за доведување на Стефан Де Фрај, меѓутоа стоперот на Лацио го избрал Интер. Холандскиот дефанзивец има договор со римскиот клуб до крајот на оваа сезона, а со оглед на тоа што досега тој ги одбил сите понуди ...

2 поврзани вести »

“Црната ајкула” е новата гејминг “ѕверка” на Xiaomi

Точка - пред: 14 часа

Компанијата Xiaomi припрема бројни интересни уреди. Корисниците со нетрпение го исчекуваат новиот Mi Mix 2s, а неодамна се појавија информации дека во подготовка е уште еден интересен телефон – Xiaomi Blackshark SKR-A0.

21 поврзани вести »

Разоткриена е изборна измама на Путин? Протекоа снимки од надзорни камери, гласачите во кутиите ставаа однапред ...

Точка - пред: 14 часа

Од Русија пристигнуваат снимки на кои што можат да се видат изборни нерегуларности за време на претседателските избори на кои што повторно победи Владимир Путин. Еден од примерите каде што очигледно е дека има нерегуларности е гласањето на калуѓерки ...

185 поврзани вести »

Cinema City: Пет нови филмски наслови кои мора да ги погледнете до крајот на овој месец

Точка - пред: 14 часа

Од 22 март Cinema City претставува 5 нови филмски остварувања за одличен завршеток на месецот. Според официјалните трејлери кои излегоа, овие филмови навистина вредат да се погледнат. "Гринго" ("Gringo") е акциска авантура со Шарлиз Терон, Аманда ...

Британската полиција во ќорсокак: Нема знаци за провала во куќата на убиениот Глушков

Точка - пред: 14 часа

Британската полиција денес соопштила дека нема знаци за насилно влегување во куќата на рускиот бизнисмен Николај Глушков за кој се верува дека бил убиен минатата седмица во својата куќа во Лондон.

Нови закани за Селмани: Ќе ви го запалиме семејството!

Точка - пред: 14 часа

Членови на семејството на новинарот Насер Селмани добивале закани по телефон од непознати лица. Тој денеска даваше исказ во Обвинителствпто во врска со случајот со братот на функционер на ДУИ, Бекир Асани.

14 поврзани вести »

Џонсон: Руските негирања за труењето на Скрипал се повеќе од апсурдни

Точка - пред: 15 часа

Министерот за надворешни работи на Велика Британија, Борис Џонсон, изјави дека негирањето на Русија за учество во труењето на поранешниот двоен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија се повеќе од апсурдни.

41 поврзани вести »

Макрон му посака на Путин успех во модернизацијата на Русија

Точка - пред: 15 часа

Францускиот претседател Емануел Макрон, по повод реизборот на Владимир Путин за претседател на Русија, му посака успех во модернизацијата на Русија. Од Елисејската палата информираа дека двајцата колеги одржале телефонски разговор во рамките на кој ...

29 поврзани вести »

Прва фотографија: Погледнете како изгледа новиот HTC U12 Plus

Точка - пред: 15 часа

Компанијата HTC работи на новиот паметен телефон U12 Plus, а сега протече и првата фотографија која открива како ќе изгледа најмоќниот телефон на HTC досега. Како што е вообичаено, познатиот аналитичар Иван Блес прв ја објави фотографијата од новиот ...

2 поврзани вести »

„Неотел“ со нова промотивна понуда за оптичките пакети: За многу помалку добиваш многу повеќе!

Точка - пред: 15 часа

Телекомуникацискиот оператор „Неотел“, започна со едномесечна промоција со која на новите домашни корисници на оптичките пакети им овозможува да добијат двојно или тројно поголема брзина од пакетите што ќе ги изберат.

5 поврзани вести »

Ристески: Пожарот е подметнат, се сомневам на политички мотивиран чин

Точка - пред: 15 часа

Координаторот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ и советник во Советот на Општина Прилеп, Петар Ристески, чија викендичка синоќа беше опожарена, изјави дека пожарот бил подметнат и се сомнева на политички мотивиран чин.

31 поврзани вести »

Од првиот ден тврдевме дека не сме виновни за „Сопот“, вели Зенел Лаиќи

Точка - пред: 15 часа

Од почетокот тврдевме дека не сме виновни за случајот „Сопот“, изјави обвинетиот Зенел Лаиќи по соопштувањето на пресудата, со која кривичниот суд ги ослободува од обвинението. „Никој не ни веруваше дека не сме виновни.

5 поврзани вести »

Снегот и ледениот дожд ги одложија летовите во Романија

Точка - пред: 15 часа

Поради снежните падежи и ледениот дожд во Романија, денеска се одложени десетина летови, како и железнички линии. Портпаролот на аеродромот во Букурешт изјави дека во утринските часови биле одложени 30 лета кога температурите во Романија се спуштија ...

3 поврзани вести »

Вежбање со јаже: Го затегнува телото, ги намалува килограмите и го уништува целулитот

Точка - пред: 15 часа

Многу фитнес експерти тврдат дека прескокнувањето на јаже е поефикасно од трчањето. Истражувањата потврдуваат дека 10-минутното вежбање со јаже троши калории како 30-минутното трчање, затоа не треба да го игнорирате овој забавен кардио тренинг.

Клоп: Салах трча како спринтер на Олимписки Игри…

Точка - пред: 15 часа

Мохамед Салах игра во извонредна форма во оваа сезона во дресот на Ливерпул, а тоа го потврди и во саботата каде на средбата против Вотфорд постигна четири од петте погодоци во триумфот од 5-0.

13 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Наместо на училишта и патишта, буџетот ќе се троши на двојазичноста

Точка - пред: 15 часа

Социјалдемократскиот сојуз парите од Буџетот наместо за нови болници, училишта, градинки, патишта и објекти од полза за граѓаните ќе ги троши за покривање на трошоците од двојазичноста. Ова го изјави на прес-конференција Орце Ѓорѓиевски, член на ...

35 поврзани вести »

Барди: Ова не се обични пријателски натпревари, ова е подготовка за Лигата на нации

Точка - пред: 15 часа

Македонската фудбалска сениорска репрезнетација ги почнува подготовките за двата пријателски натпревари против Финска и Азербејџан кои ќе ги одигра во Анталија (Турција). Денеска националниот тим ќе се комплетира, а првиот тренинг е закажан за 16:00 ...

19 поврзани вести »

Ременски: Полицијата не постапува, јас и колегите не се чувствуваме безбедно

Точка - пред: 15 часа

Пратеничката на СДСМ, Фросина Ременски денеска ќе поднесе кривична пријава до Основното јавно обвинителство, по протестот пред нејзиниот дом бидејќи го поддржала Законот за јазици. Ременски тврди дека има сознанија и докази дека зад протестите стои ...

72 поврзани вести »