TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Бачев: Шилегов не постапува по правосилен документ за рушење на дивоизградена џамија

Точка - 24.02.2018

Уривање на единствената џамија со две минариња во Скопје, која се наоѓа на излезот од Скопје кон Тетово, бара партијата „Единствена Македонија“. Јанко Бачев на денешната прес-конференција рече дека постои правосилен акт за нејзино остранување, а го ...

9 поврзани вести »

„Александар Велики” заминува во историјата - се демонтираат буквите од зградата на скопскиот аеродром

Точка - 24.02.2018

Почна отстранувањето на буквите на зградата на терминалот на доскорешниот аередром „Александар Велики“. Одлуката на Владата за преименување на автопатот и на аеродромот стапи во сила на 14-ти февраури , откако беше објавена во „Службен весник“.

47 поврзани вести »

Канадскиот премиер заигра традиционален индиски танц и го навлече на себе гневот на јавноста

Точка - 24.02.2018

Како да не беше доволно тоа што индиската јавност со денови го исмева за носење на нивната традиционална облека, канадскиот премиер, Џастин Трудо, одлучи да направи чекор понатаму – танцуваше како Индиец.

4 поврзани вести »

Драган Данев и Александар Велјановски избрани за нови членови на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Точка - 24.02.2018

На втората редовна седница Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ била донесена одлука за нови членови на Извршниот комитет на партијата да бидат избрани, Драган Данев, кој воедно е и нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ во Собранието на ...

Жителите на Аеродром годишните даночни пријави ќе може да ги поднесуваат во Општината

Точка - 24.02.2018

Управата за јавни приходи (УЈП) во периодот од 26 февруари до 16 март, ќе врши прием на годишните даночни пријави за 2017 година во просториите на Општина Аеродром. Од општина Аеродром информираат дека УЈП обезбедила просторија во Општината и свој ...

20 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ: Судството под стегите на власта направи од Македонија земја со најмногу терористи по глава на жител

Точка - 24.02.2018

Остануваат уште три дена до истекот на третиот месец од неправедното притвaрање на патриотите кои имаа храброст гласно да говорат против антидржавните политики, наведуваат во соопштение од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ.

20 поврзани вести »

Напад во Кабул: Бомбаш-самоубиец активирал експлозив во близина на Американската амбасада

Точка - 24.02.2018

Најмалку 20 лица загинаа во два одделни напади во Авганистан, објавија локалните власти. Осумнаесет војници загинаа, а двајца беа повредени во напад на талибанците во западниот дел на Авганистан, соопшти Министерството за одбрана.

22 поврзани вести »

Прво нацрт-спогодбата ќе стигне во Македонија, а потоа Коѕијас

Точка - 24.02.2018

Нацрт-спогодбата е подготвена, доставена е од грчкото министерството за надворешни работи до грчката влада и веројатно прво ќе биде испратена до Македонија, а потоа шефот на грчката дипломатија Никос Коѕијас ќе допатува во Скопје.

27 поврзани вести »

Со автомобил се забила во барикада пред Белата куќа

Точка - 24.02.2018

Едно возило удрило во безбедносната ограда во близина на Белата куќа во текот на вчерашниот ден, а жената која го управувала била уапсена, објавија американските безбедносни служби. Во пораката објавена на Твитер се наведува дека автомобилот не ја ...

2 поврзани вести »

Облачно време со локални врнежи од дожд

Точка - 24.02.2018

Времето денеска ќе биде облачно, попладне со повремени локални врнежи од дожд, а на планините од снег, информираат од управата за хидрометеоролошки работи. Оттаму додаваат дека ќе дува слаб до умерен североисточен ветер, а највисоката температура на ...

Ципрас: Грција бара решение ерга омнес, што подразбира уставна ревизија во соседната земја

Точка - 24.02.2018

Името за коешто ќе се договориме ќе треба истовремено да биде и уставното име на соседната земја, за што предуслов е ревизија на Уставот, рече грчкиот премиер Алексис Ципрас на прес-конференцијата во Брисел по завршувањето на неформалниот состанок ...

Шекеринска смета дека одлуките за името ќе се носат во јули

Точка - 24.02.2018

Не сме влезени во финалната фаза на решавање на проблемот со името, порачизјави во петокот вечерт вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска. „Сметаме дека е прерано да ги соопштиме деталите, бидејќи тоа ги намалува шансите за ...

Јункер балканската турнеја ќе ја започне со посета на Македонија

Точка - 24.02.2018

Претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, својата балканска турнеја ќе ја започне в недела на 25 февруари со посета на Македонија во рамките на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

113 поврзани вести »