TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

Аманатидис: Повеќе од 140 земји го користат името Република Македонија

Точка - пред: 7 часа

Заменик-грчкиот министер за надворешни работи Јанис Аманатидис во изјава за Скај не го отфрли терминот „Македонија“ како дел од предлогот за решавање на прашањето за името и напомена дека привремената референца веќе го содржи тој термин, јавува МИА.

21 поврзани вести »

Никој не знаел дека чекаат деца: Најубавиот пар на светот ги објавил првите фотографии од своите близнаци

Точка - пред: 7 часа

Кон крајот на годината како бомба одекнала веста дека најголемиот латино заводник, Енрике Иглесиас, и прекрасната тенисерка Ана Курникова станале родители! Бременоста вешто ја криеле од јавноста, а сега решиле да ја објават првата фотографија од ...

28 поврзани вести »

Пет феноменални места на Земјата каде што гравитацијата не постои

Точка - пред: 7 часа

Според универзалниот закон на гравитација, секои две тела се привлекуваат едно со друго, а тоа е она што нè држи “прицврстени” на Земјата. Со тоа што ова правило би требало да се применува насекаде, се чини дека постојат места кои се отпорни на ...

Маж со нож и сукало им се заканувал на вработените во бензинска пумпа

Точка - пред: 7 часа

Вработен во Агенцијата за обезбедување пријавил дека синоќа вработените во бензинска пумпа во Скопје биле вознемирувани од машко лице, кое во рацете држело нож и сукало и кон нив упатувало пцости, закани и навреди.

17 поврзани вести »

Бериша: Ивановиќ го убија кругови на српските ултранационалисти

Точка - пред: 7 часа

Поранешниот албански премиер и преседател Сали Бериша, кој е духовен лидер на албанската опозиција, изјави дека убиството врз лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ, е дело на кругови на српските ултранационалисти.

106 поврзани вести »

Не мрда од „Олд Трафорд“: Мурињо добива нов договор од Јунајтед!

Точка - пред: 7 часа

Искусниот и трофеен португалски стратег, Жозе Мурињо е пред потпишување на нов договор со Манчестер Јунајтед, јавуваат медиумите на островот. Преговорите меѓу меѓу Мурињо неговиот агент Жорге Мендеш и клубот одат во најдобар превец, па прашање е на ...

34 поврзани вести »

Надал рутински до третата рунда во Мелбурн

Точка - пред: 7 часа

Светскиот рекет број еден, Рафаел Надал успешно ја реши и втората пречка на првиот грен слем турнир во 2018 година Австралија Опен. Шпанскиот ас по два часа и 38 минути на „Род Лејвер Арена“ славеше над 52 тенисер на АТП листата Леонардо Мајер од ...

40 поврзани вести »

МРТ ќе ги поништи одлуките за субвенции на музичарите

Точка - пред: 7 часа

Актуелниот Закон за поддршка на домашната продукција е тешко применлив и не ја исполнува функцијата за која е донесен, беше заклучено на вчерашниот состанок меѓу претставниците на Министерството за култура и Македонската радио-телевизија.

36 поврзани вести »

Нимиц: Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во името

Точка - пред: 7 часа

„Терминот „Македонија“ ќе биде содржан во предлог решението за името бидејќи веќе го имаат признаено повеќе од 100 земји во светот“, изјави за грчката ТВ Антена медијаторот на ОН Метју Нимиц пред денешната нова рунда разговори во Њујорк со ...

130 поврзани вести »

Неизвесен настапот на Антиќ против МЗТ Скопје: Причината е повреда на стапалото

Точка - пред: 8 часа

Перо Антиќ е исклучително важен играч за Црвена Звезда, а колку едно негово бледо издание всушност влијае врз играта на српскиот шампион дознавме денеска. Македонскиот кошаркар Перо Антиќ беше далеку од својот просек и постигна само два поени на ...

22 поврзани вести »

Дејвис го порази тимот на Бостон: Ирвинг немаше сили во продолжението против Пеликанс

Точка - пред: 8 часа

Екипата на Њу Орлеанс Пеликанс одигра натпревар за паметење во кој успеа со крајни напори во продолжение да извојува победа против екипата на Бостон Селтикс со резултат од 113:116. Њу Орлеанс постојано го држеа темпото на игра и беа во водство во ...

19 поврзани вести »

Ахмети: За Албанците е неприфатливо Словенска или Национална Р. Македонија

Точка - пред: 8 часа

Лидерот на ДУИ Али Ахмети смета дека во решението на името треба да учествува и опозицијата, како и дека треба да има политичка и национална согласност на заедниците, особено меѓу двете најголеми заедници, Македонците и Албанците.

56 поврзани вести »

Македонската јавност верува во последниот потег на „Ел Команданте”: Велко наместо Филип

Точка - пред: 8 часа

Пред одигрување на последниот натпревар против тимот на Германија во групата Ц на Европското првенство, стратегот на македонската ракометна репрезентација, Раул Гонзалес, направи изненадувачки потег, со тоа што го извади Филип Лазаров од составот на ...

47 поврзани вести »

Дрецун: Кадри Весели и Вашингтон да кажат кој го уби Ивановиќ

Точка - пред: 8 часа

Истрагата за убиството на Оливер Ивановиќ би требало да оди во две насоки – кон Кадри Весели и кон Вашингтон, смета претседателот на собранискиот одбор за Косово и Метохија, Милован Дрецун.

6 поврзани вести »

Тирана го осуди убиството на Ивановиќ

Точка - пред: 8 часа

Албанскиот државен врв го осуди убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. Претседателот на Албанија Илир Мета изрази жалење на убиството на лидеот на Србите Ивановиќ и истакна дека треба да со сочува дијалогот на Косово со Србија .

106 поврзани вести »

Јункер: Земјите од Западен Балкан засега не ги исполнуваат условите за влез во ЕУ

Точка - пред: 8 часа

Земјите од Западен Балкан нема да пристапат во ЕУ до крајот на овој мандат на Европската комисија, бидејќи не ги исполнуваат потребните услови, а реформите се неопходни за влез во Унијата.

39 поврзани вести »

Ја чува само својата глава: Трамп си го присвои чадорот, додека Меланија и Барон накиснаа...

Точка - пред: 8 часа

Американскиот претседател Доналд Трамп уште еднаш се најде во центарот на вниманието на светската јавност поради своите непопуларни и неџентлменски навики. При влегувањето во претседателскиот авион, Доналд Трамп одлучи целосно да си го присвои ...

66 поврзани вести »

Крвава тепачка во затворот „Идризово“, еден осуденик во болница

Точка - пред: 8 часа

Крвава тепачка се случила во амбулантното одделение во скопскиот затвор „Идризвово“, вчера околу пладне, соопшти полицијата. На 16 јануари во околу 12,15 часот во Казнено поправна установа – Затвор „Идризово“, во амбулантното одделение, настанала ...

18 поврзани вести »

Србија нема да учествува во дијалогот со Косово сè додека не се открие убиецот на Ивановиќ

Точка - пред: 8 часа

Директорот на Канцеларијата за Косово и Метохија, Марко Ѓуриќ, изјавил дека дијалогот во Брисел нема да продолжи сè додека не се открие убиецот на Оливер Ивановиќ. „Дијалогот меѓу Приштина и Белград нема да продолжи сè додека не добиеме одговор кој ...

148 поврзани вести »

Наркозависник починал во скопски хотел

Точка - пред: 8 часа

Засега неидентификувано машко лице било најдено почоинато во соба во скопски хотел, вчеравечер, информира МВР. Според полицијата вработените во хотелот, кој се наоѓа зад поликлиниката „Бит Пазар“, го нашле починатиот во околу 20 часот.

26 поврзани вести »