TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Точка

САД ја обвинија Русија за хакерски напади врз енергетската мрежа и државните институции

Точка - пред: 18 часа

Американската влада ја обвини Русија за хакерски напади врз енергетската мрежа на САД во рамки на новите санкции против Русија, објавија американските медиуми. Одделот за домашна безбедност (DHS) во четвртокот објави дека Русија извршила повеќе ...

13 поврзани вести »

Дескоска до студентите: Бунтувајте се за сите неправди, иднината останува на вас

Точка - пред: 18 часа

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска, учестуваше на Почетниот состанок на Асоцијацијата на алумни од Западен Балкан, кој овие два дена се одржува во Охрид. „Визијата за создавање на организација, која е независна и е дел од ...

62 поврзани вести »

Ејуп Алими не дојде на судење, бил на службен пат во Тирана

Точка - пред: 18 часа

Судењето за предметот „Титаник 3“ денеска се одложи поради тоа што координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Алими, кој е обвинет дека уништувал изборен материјал, не дојде на судењето. Во судницата беше присутен само обвинетиот Исмет Гури.

22 поврзани вести »

Најмалерозниот фудбалер оваа сезона...

Точка - пред: 18 часа

Бенедик Хеведес е фудбалер кој што воопшто нема среќа - потпиша за Јувентус, но речиси и никогаш да не заигра. Пред самиот крај на летниот преоден рок, Хеведес се пресели од Шалке во Јувентус како позајмен играч.

Масовен егзодус на цивили од Источна Гута

Точка - пред: 18 часа

Илјадници жители на Источна Гута, што досега е најголем број, го напуштаат уништеното предградие за време на хуманитарната пауза, објави „Раша тудеј“. Речиси 11.000 цивили се безбедно евакуирани, јави руската армија.

26 поврзани вести »

Трипл-дабл за Јокиќ, Шариќ ја раздвижи Филаделфија, нов пораз на Кливленд

Точка - пред: 18 часа

Никола Јокиќ од Денвер и Бен Симонс од Филалделфија забележаа по трипл-дабл во победите на своите тимови, а Кливленд запиша нов пораз на турнејата по Западот. Јокиќ осмиот трипл-дабл во сезоната го забележа во победата на Денвер над Детроит 120:113.

12 поврзани вести »

Словенија денеска ќе ја предаде тужбата против Хрватска

Точка - пред: 18 часа

Словенија денеска би требало да го поднесе писмото до Европската комисија со предлог да се поведе тужба против Хрватска поради непочитување на арбитражната одлука за границата. Со предавањето на ова писмо официјално треба да започне рокот од три ...

36 поврзани вести »

Орбан: Европа е подложена на миграциска инвазија, младите Европејци ќе станат малцинство

Точка - пред: 18 часа

Унгарскиот премиер Виктор Орбан претстави апокалиптична визија за Западна Европа, изјавувајќи дека континентот е подложен на миграциска инвазија која наскоро Европејците ќе ги претвори во малцинство.

13 поврзани вести »

Изнајмиле куќа на студент преку Airbnb, тој направил забава за 300 луѓе и штета од 18 илјади долари

Точка - пред: 19 часа

Брачниот пар кој ја изнајмил својата куќа на еден студент преку Airbnb тврдат дека гостите им предизвикале штета од 18 илјади долари. Челзи и Тим Мекговерн од Сан Антонио, на 2-ри февруари му ја изнајмиле куќата на младото момче кое во текот на ...

Убиј го тоа куче, не заслужува да живее: Телохранителот на саудиската принцеза претепал работник, а таа го натерала да ...

Точка - пред: 19 часа

Потерницата, инаку, е издадена во чувствителен момент по француско-саудиските односи. Француски судија издал меѓународен налог за апсење на ќерката на кралот на Саудиска Арабија, Салман бин Абдулазиз, во врска со нападот на нејзиниот телохранителите ...

8 поврзани вести »

За овој балкански град сигурно не сте слушнале, но ќе погрешите доколку не го посетите

Точка - пред: 19 часа

Можеби никогаш не би помислиле дека Бугарија може да биде вистинската дестинација за Вашето пролетно патување, но сигурни сме дека сте помеѓу оние кои никогаш не слушнале за најмагичното уметничко место на Балканот, Балчик.

2 поврзани вести »

Карвахал без двоумење би го довел во Реал играчот поради кој најмногу страдал на теренот

Точка - пред: 19 часа

Дани Каравахал игра во врвна форма веќе неколку сезони и според многумина во овој момент е најдобар светски десен бек, а високото ниво на кое настапува во Реал Мадрид, во изминативе години му овозможи да има најразлични ривали крај десната аут ...

53 поврзани вести »

Венгер стравува само од еден тим пред четвртфиналната ждрепка во Лига Европа

Точка - пред: 19 часа

Арсенал доста уверливо се пласираше во четвртфиналето во Лига Европа и остана во игра за трофејот со кој би можел да си обезбеди пласман во Лигата на шампионите наредната сезона, а веднаш по новата победа од 3:1 над Милан, Арсен Венгер ги искажа ...

35 поврзани вести »

Откриено кои зборови си ги разменија Меси и Скомина при жестоката конверзација на „Камп Ноу“

Точка - пред: 19 часа

Лионел Меси им одржа лекција на играчите на Челси и со два гола и една асистеција и го трасираше патот на Барселона до четвртфиналето во Лигата на шампионите, но наспроти ова и пријателската конверзација која ја имаше со Антонио Конте по крајот на ...

6 поврзани вести »

Прва отворена фитнес-зона во Карпош

Точка - пред: 19 часа

Во Карпош 4 почнаа активностите за изградба на првата современа фитнес-зона на отворено во општината. Во соработка со Агенцијата за млади и спорт, ќе се добие фитнес-зона опремена со 8 справи за вежбање, од кои една справа за лицата со посебни ...

11 поврзани вести »

Маестро Перо во акција: Антиќ со лажен трик посрамоти двајца играчи на Валенсија

Точка - пред: 19 часа

Црвена Звезда оствари историска победа против Валенсија бидејќи кошаркарите на Алимпијевиќ поставија клупски рекорд кога се во прашање постигнатите поени на еден натпревар во Евролигата, а дел од истиот беше и нашиот Перо Антиќ кој одигра значајна ...

5 поврзани вести »

Руски биолог ги разоткрил Британците: Ако знаат дека Скрипал е отруен со “новичок”, тоа значи дека можат и да го ...

Точка - пред: 19 часа

"Ако Британија е толку цврсто убедена дека Сергеј Скрипал е отруен со гасот новичок, тоа значи дека ја имаат формулата на тој гас, негови примероци и се во состојба да го произведат", рекол експертот за биолошко оружје Илја Духовлинов и додал дека ...

94 поврзани вести »

Трамп го менува и советникот за национална безбедност

Точка - пред: 19 часа

Американскиот претседател, Доналд Трамп, не запира со промените во неговиот тим. Како што објави „Вашингтон пост“, Трамп планира да го смени и советникот за национална безбедност, Херберт Рејмонд Мекмастер, но тоа нема да се случи веднаш.

21 поврзани вести »

Во Ирак се урна американски воен хеликоптер

Точка - пред: 19 часа

Американски воен хеликоптер со седум војници се урнал во провинцијата Анбар, на западот од Ирак, соопштија американски официјални лица. Според информациите, засега нема индикации дека кон хеликоптерот било стрелано со оружје.

19 поврзани вести »

Иако со години се зборува дека е геј, од погледот на неговото тело застанува здивот

Точка - пред: 19 часа

33-годишниот фудбалер Кристијано Роналдо го живее животот од соништата: има милиони на банкарската сметка, четири деца, прекрасна девојка, патува низ светот и е многу успешен и ценет во својата професија.

3 поврзани вести »