TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Турлитава

Викенд временска прогноза – Подгответе се за вистинска зима! (фото)

Турлитава - пред: 9 часа

За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време, од утре попладне со врнежи од дожд, на планините снег. Повеќе врнежи ќе има в недела, на крајот од денот ќе се префрлат кон исток и ќе поминуваат во врнежи од снег понекаде на повисоките ...

80 поврзани вести »

Што треба да направите за државата да ви врати ДДВ – 30.000 денари за секое семејство (фото)

Турлитава - пред: 9 часа

Еден од начините како да се вратат парите кон граѓаните е преку враќање на 15 % од платениот ДДВ од нивните потрошувачки сметки, најави СДСМ во својата предизборна програма. На посебна картичка ќе се регистрираат парите од вратениот данок.

25 поврзани вести »

Одиме се погоре на ФИФА листата – Еве за колку напредуваше Македонија овој месец (фото)

Турлитава - пред: 15 часа

Maкедонската фудбалска репрезентација има нов скок на најновата ФИФА ранг листа. Македонија напредуваше за нови три места и моментално се наоѓаме на 73-тото место на листата. Тоа се должи пред се на одличните настапи на Македонија во квалификациите ...

15 поврзани вести »

Овој тим ја победи Барселона по пауза од 9 години! (видео+фото)

Турлитава - пред: 16 часа

Каталонскиот клуб Барселона, доживеа пораз на гостувањето кај својот градски ривал во првиот натпревар од 1/4 финалето од шпанскиот куп. Тимот на Еспањол славеше против Барселона во градското дерби со 1-0.

7 поврзани вести »

Денеска православните верници го слават празникот Богојавление – Водици (фото)

Турлитава - пред: 17 часа

Православните верници денеска го слават празникот Богојавление – Водици кој се празнува уште од вториот век. Поврзан е со крштавањето на Исус Христос во водите на реката Јордан од страна на свети Јован, кој од тогаш се нарекува Крстител.

211 поврзани вести »

Што предвиде Нострадамус за 2018 година – Оваа година не чека….(фото)

Турлитава - 18.01.2018

Пророкот Нострадамус, за оваа 2018 година предвидел неколку големи катастрофи. Слободно можеме да кажеме дека следниве 5 се едни од најголемите, а делуваат и по малку застрашувачки! ЌЕ ИМА ТРЕТА СВЕТСКА ВОЈНА Третата светска војна можеби ќе започне ...

ЕП 2018: За оние кои го пропуштија мечот – Како Македонија одигра со шампионот Германија? (видео)

Турлитава - 18.01.2018

Голем успех на ракометна Македонија на ЕП 2018 во Хрватска. Нашите херои одиграа рамо до рамо со актуелниот шампион и одиграа реми против Германија 25-25. Ова реми, за Македонија значи прво место на групата Ц и прво место во новата група од главната ...

38 поврзани вести »

Ова се најдобрите 50 голови во кариерата на Роналдињо – Уживање до бесвест! (видео)

Турлитава - 18.01.2018

Тој ќе биде и ќе остане како еден од најдобрите во историјата на фудбалот. Неговите потези се нешто што секого ќе го остават без здив. Најголем успех во кариерата имаше во 2006 година, кога со Барселона ја освои титулата шампион на Европа, а со ...

Уште една фудбалска ѕвезда кажа збогум на 37 години – Правеше вистински магии на теренот (видео+фото)

Турлитава - 18.01.2018

Фудбалскиот свет ќе се збогува со уште една легендарна ѕвезда која дури во 37-мата година од животот ќе ги закачи копачките на клин. Тој е единствениот кој успеа да ги освои сите возможни најголеми признанија за индивидуалец, за репрезентативен ...