TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Одложено рочиштето за „Труст“

ТВ21 - пред: 21 мин

Одложено е денештото рочиште за предметот „Труст“ на Специјалното јавно обвинителство поради влошена здравствена состојба на второобвинетиот Василије Авировиќ. Ново рочиште во Кривичниот суд за овој предмет е закажано за 23 јануари.

21 поврзани вести »

Швајцарски весник прашува како Харадинај стекнал толку големо богатство

ТВ21 - пред: 26 мин

Швајцарскиот весник „Ноје Цирхер Цајтунг“ објави текст во кој пишува за материјалната состојба на косовскиот преимер Рамуш Харадинај и прашува од каде премиерот поседува толку големо богатство.

31 поврзани вести »

Ристовски: Пак да се вратиме во Загреб во завршницата на ЕП

ТВ21 - пред: 47 мин

Голманот на Македонија, Борко Ристовски најави максимална борба и на следните три натпревари на Европското првенство што „црвено-жолтите“ ќе ги играат во Вараждин. – Ќе се бориме на секој натпревар како со Германија.

168 поврзани вести »

Владата ќе ја анализира рамката предложена од Нимиц

ТВ21 - пред: 1 час

Во ООН се создаваат услови за придвижување напред на процесот за решавање на прашањето за името, а исходот ќе зависи од подготвеноста за компромис на двете страни, се оценува во соопштението од македонската Влада по синоќешната рунда разговори во ...

26 поврзани вести »

Казахстан: Пожар во автобус однесе 52 животи

ТВ21 - пред: 1 час

Пожар што избил во автобус во Казахстан денеска однел 52 животи, соопшти казахстанското Министерство за внатрешни работи. Трагичната несреќа се случила во северозападната област Актау. Пожарот избил додека автобусот бил во движење, и само пет ...

9 поврзани вести »

ВМРО-ДПМНЕ се враќаат во Собрание за говорот на Столтенберг

ТВ21 - пред: 1 час

Пратениците на опозициската ВМРО-ДПМНЕ кои со недели протестираат за приведените за настаните од 27. април и не доаѓаат во Собранието, ќе се вратат само денеска за да го чујат обраќањето на генералниот секретар на НАТО, Столтенберг.

41 поврзани вести »

Ветер до 70 километри на час во Скопје

ТВ21 - пред: 1 час

Во скопското подрачје утринава дува ветер со брзина до 70 километри на час, а во штипско до 50 километри на час. Слаб снег провејува на планините. Најстудено утринава е во Лазарополе, Крушево и Маврово каде се измерени -6 степени, а најтопла е ...

72 поврзани вести »

Бугарското Собрание го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија

ТВ21 - пред: 2 часа

Бугарскиот Парламент денеска го ратификува Договорот за добрососедство и соработка со Македонија, откако тој доби едногласна поддршка од сите параламентарни партии на вчерашните седници на комисиите за надворешна политика и за европски прашања.

49 поврзани вести »

Борисов: Заев и Ципрас се сериозни луѓе и можат да го решат спорот со името

ТВ21 - пред: 2 часа

Откако Македонија го надмина проблемот во односите со Бугарија преку договор на иницијатива на Заев и Борисов, бугарскиот премиер смета дека слична „тактика“ може да се примени и за решавање на спорот за името меѓу Македонија и Грција во директен ...

45 поврзани вести »

Генералнот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во Скопје

ТВ21 - пред: 2 часа

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг вчера вечер пристигна во Скопје, каде имаше работна вечера со премиерот Зоран Заев и други владини претставници со што ја започна неговата дводневна посета на Република Македонија.

175 поврзани вести »

Нордиски скијач суспендиран од СФМ, Дамјановски вели, суспензијата ме осудува на смрт

ТВ21 - пред: 14 часа

„Суспензија која ме осудува на смрт“, вели нордискиот скијач Дарко Дамјановски. Со овие зборови учесникот на три олимпијади и долгогодишен скијач ја опиша суспензијата од страна на Скијачката федерација на Македонија.

Македонија – Германија 25:25, тензично до крајот на натпреварот

ТВ21 - пред: 15 часа

Македонската ракометна репрезентација го освои петтиот бод на Европското првенство, откако вечерва со бранителот на трофејот Германија одигра нерешено 25:25. На овој начин макеодонската репрезентација без пораз и со пет бодови ги завршуваат ...

98 поврзани вести »

Наумовски: Предлозите на Нимиц се далеку од достоинствено решение

ТВ21 - пред: 15 часа

Македонскиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Васко Наумовски по последната рунда разговори во Њујорк вечерва изјави дека предлозите изнесени од медијаторот Метју Нимиц се далеку од достоинствено решение.

37 поврзани вести »

СДСМ: Иванов работи на штета на државните и на интересите на граѓаните

ТВ21 - пред: 15 часа

СДСМ со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на Ѓорге Иванов на која што претседателот соопшти дека нема да го потпише Законот за употреба на јазиците. „Со непотпишувањето на Указот за Законот за употреба на јазиците, Ѓорге Иванов ...

101 поврзани вести »

Рамадани: Аптеките не набавуваат доволно количини Фостер пумпи за астматичари

ТВ21 - пред: 16 часа

Бејтула Асани не може да го најде лекот Фостер на рецепт во ниту една аптека во Скопје. Тој вели дека поради тоа што го нема на рецепт мора да го плати 9 пати поскапо. „Кога одиме во аптека нѝ велат чекајте од 1-ви до 15-ти кога лекот можеме да го ...

2 поврзани вести »

„Патот на Арбр“ клучен за бизнисот, и покрај ветувањата, за сега е само проект на хартија

ТВ21 - пред: 16 часа

Американскиот бизнисмен Марк Крафорд, претседател на американската Стопанска комора во Албанија, за време на денешната посета во Скопје, ги претстави можностите за соработка и инвестирање во Македонија.

8 поврзани вести »

Академици: Скендербег ѝ припаѓа на цела Европа

ТВ21 - пред: 16 часа

Во историските читанки пишува дека бил воен командант кој служел за Отоманската Империја, за Венецијанската Република, па дури и за Кралството Неапол, сè до неговата смрт во 1468 година. Но Ѓерѓ Кастриот-Скендербег, водачот на бунт против ...

62 поврзани вести »

Ново одложување на „Тврдина – Таргет“, судијата Башевски побарал да не суди по предметот

ТВ21 - пред: 16 часа

На крајот на март ќе стартува судењето за масовното нелегално прислушување. Новиот судија во предметот, Џенета Бектовиќ го одложи денеска закажаното рочиште бидејќи судијата Горан Башевски кој исто така е дел од советот, побарал да не суди зошто ...

58 поврзани вести »

Просветните работници на протест, бараат повисоки плати

ТВ21 - пред: 16 часа

Професори, наставници и воспитувачи од градинките, бараат Владата покачување на платите, исплата на 13 плата и почитување на колективниот договор. Според просветните работници со нивните месечни примања кои се движат од 350 до 400 евра не можат да ...

26 поврзани вести »

550 години од смртта на Скендербег – Ахмети: Охридскиот договор на иста линија со неговата кауза

ТВ21 - пред: 16 часа

Венци со цвеќе беа положени кај споменикот на Ѓерг Кастриот во Скопје. На обележувањето на годишнината од смртта на народниот херој, на плоштадот во Старата скопска чаршија, освен претседателот на ДУИ, Али Ахмети, присуствуваше и претседателот на ...

62 поврзани вести »