TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Грчката полиција уапси две лице поради криумчарење на мигранти

ТВ21 - пред: 6 часа

Грчката полиција соопшти дека уапсила две лица кои превезувале 14 Сиријци без документи, меѓу кои и осум деца. Според информациите од грчката полиција, уапсени се 21-годишен Сириец и 24-годишен Ирачанец.

11 поврзани вести »

Зидан: Среќен сум поради потегот на Роналдо, на Бензема многу му значи

ТВ21 - пред: 6 часа

Тренерот на Реал Мадрид Зинедин Зидан по убедливата победа над Алавес (4:0) изјави дека неговиот тим мора да продолжи во тој ритам, а посебно беше задоволен од гестот на Роналдо кој му дозволи на Бензема да го шутира пеналот.

44 поврзани вести »

Утрински температури под нулата во поголем дел од државата

ТВ21 - пред: 7 часа

Во поголем дел од државата утринава е студено со врнежи од снег и минимални температури под нулата. Најстудено е во Маврово и Ѓуриште каде се измерени -7 степени, а најтопло во Гевгелија каде утринската температура е три степени над нулата.

81 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Руските хокеари го добија спектакуларното финале

ТВ21 - пред: 8 часа

Русија ја победи Германија со 4:3 со гол постигнат во продолжението од финалето на хокеарскиот турни одиграно утринава на последниот ден од Зимските олимписки игри во Пјонгчанг. Херојот во триумфот на Русите беше Кирил Капризов, кој ја потресе ...

40 поврзани вести »

Премиерот Заев ќе го посети Скопскиот аквадукт

ТВ21 - пред: 8 часа

Премиерот Зоран Заев денеска ќе го посети Скопскиот аквадукт, соопшти прес-центарот на Владата. Тој ќе биде придружуван од министерот за култура Роберт Алаѓозовски, градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и градоначалникот на општина Бутел, ...

34 поврзани вести »

Интерпарламентарна конференција за буџетските овластувања и процедури на ЕП

ТВ21 - пред: 8 часа

Во Собранието на Република Македонија утре ќе се одржи Интерпарламентарна конференција – Моќта на касата: Буџетски овластувања и процедури на Европскиот парламент. Конференцијата, како што се наведува на собраниската веб-страна е организирана од ...

8 поврзани вести »

Студено со врнежи од снег

ТВ21 - пред: 8 часа

Времето во Македонија ќе биде облачно и студено со повремени врнежи од снег. Пообилни врнежи ќе има во текот на ноќта и во понеделник претпладне, кога насекаде ќе се формира снежна покривка (на пониските места околу 10-15 см, а на планините ќе се ...

81 поврзани вести »

Снег во повеќе градови во Македонија, повремено вее и во Скопје

ТВ21 - пред: 8 часа

Од утринава од седум часот е воведена забрана за тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Дебар преку Маврово поради врнежите од снег. Авто мото сојузот на Македонија информира дека врнежи од снег има и во Тетово, Маврово, Попова Шапка, ...

53 поврзани вести »

Јункер во посета на Македонија на средби со државниот врв

ТВ21 - пред: 8 часа

Претседателот на Европската комисија, Жан Клод Јункер својата балканска турнеја ја почнува денеска со посета на Македонија, во рамки на која до 1 март ќе ги посети сите шест земји од Западен Балкан.

118 поврзани вести »

Американски метеоролози предупредуваат на ризик од поплави на Балканот

ТВ21 - пред: 19 часа

Американската метеоролошка служба „Акјуведер“ (AccuWeather) објави временска прогноза за пролет 2018 во Европа, во која предупредува на висок ризик од поплави на Балканот поради чести врнежи дожд.

26 поврзани вести »

Касами реизбран за лидер на БЕСА: Ако има понуда, ќе влеземе во Влада

ТВ21 - пред: 20 часа

На денешниот конгрес Биљал Касами повторно е избран за претседател на Движењето Беса. Од вкупно поканети 505 делегати, присутни беа 481 додека Касами беше единствениот кандидат. Пред изборот, Движењето Беса ја изгласа и измената на статутот на ...

23 поврзани вести »

Османи не оди во БИХ поради Косово, Заев вели, изјавата не е дадена на соодветен начин

ТВ21 - пред: 20 часа

Одлуката Бујар Османи да не оди на конференција за Западен Балкан, во Босна и Херцеговина, поради тоа што Косово не е покането на конференцијата, според вицепремиреот за европски прашања е во интерес на Македонија.

103 поврзани вести »

Во Источна Гута за една недела убиени повеќе од 500 цивили

ТВ21 - пред: 21 часа

Повеќе од 500 цивили се убиени во седумдневното бомбардирање на сирискиот бунтовнички бастион Источна Гута во близина на Дамаск, соопшти сирискиот центар за набљудување на човековите права.

69 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Кошир неправедно поразен од домашниот натпреварувач

ТВ21 - пред: 21 часа

Зимските олимписки игри во Јужна Кореја се ближат кон крајот, а на претпоследниот ден се случи неправда кон словенечкиот сноубордер Жан Кошир. Тој во полуфиналето на паралел-слаломот прв ја мина целта, но судиите победата му ја доделија на домашниот ...

10 поврзани вести »

Таравари за одземените надлежности: Министерката донесе одлука под политички притисок

ТВ21 - пред: 21 часа

Градоначалникот на Општина Гостивар, Арбен Таравари, рече дека министерката за образование и наука, Рената Десковска, донела одлука да му ги одземе надлежностите под притисок од владината коалиција СДСМ-ДУИ.

22 поврзани вести »

Град Скопје му одговори на Бачев – Нема да дозволиме етнички и национални поделби

ТВ21 - пред: 21 часа

Откако беше отстранет споменикот на Андон Ќосето, се појавија и првите реакции од оние кои не се задоволни од оваа одлука. Јанко Бачев, претседател на партијата „Единствена Македонија“, бара отстранување и на другите споменици, кои според него не се ...

9 поврзани вести »

„И јас сум тука“: Деветчлено семејство од Радовиш живее во две соби, ги молат хуманите луѓе за малку помош

ТВ21 - пред: 21 часа

Трошната куќичка е местото кое деветчленото семејство Бекирови го нарекува свој дом. Тие се од Радовиш, живеат во Шаин маало, кое претежно е населено со лица од ромска националност. Надворешниот изглед на куќарката е во многу подобра состојба од она ...

Се демонтира името на скопскиот аеродром – „Аеродром Aлександар Велики“ заминува во историјата

ТВ21 - пред: 21 часа

Називот „Аеродром Александар Велики“ заминува во историјата. Утрово почна процесот на демонтирање на сега веќе поранешното име од аеродромската зграда, над која деновиве ќе светнат нови зборови, „Меѓународен Аеродром Скопје“.

47 поврзани вести »

Мицотакис: Фразата на Меркел „македонски премиер“ не е воопшто корисна

ТВ21 - пред: 21 часа

Ставот на Меркел дека во Берлин го поздравува македонскиот премиер, според лидерот на грчката опозициска партија Нова демократија, не е корисен во конкретниот момент. Кирјакос Мицотакис, во интервју за грчката телевизија Скај, рече дека „треба да се ...

Заев ја потврди реконструкцијата на Владата, но и зголемување на парламентарното мнозинство

ТВ21 - пред: 21 часа

Солидарноста што е изразена меѓу шесте земји од Западен Балкан секогаш да бидеме заедно, е причината за изјавата на потпретседателот на Владата Бујар Османи дека нема да учествува на конференцијата во Бања Лука, појасни денеска премиерот Заев ...

46 поврзани вести »