TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

Албин Курти повторно на чело на „Самоопределување“

ТВ21 - 22.01.2018

На чело на на косовското движење „Самоопределување“ повторно се врати Албин Курти, кој синоќа е избран за лидер. На вчерашните партиски избори врз основа на принципот „еден член, еден глас“, 42-от Курти, кој беше единствен кандидат, доби максимална ...

10 поврзани вести »

Си-Ен-Ен: Меланија е попопуларна од Доналд Трамп

ТВ21 - 22.01.2018

Првата дама на САД, Меланија Трамп сè уште е попопуларна од својот сопруг, американскиот претседател Доналд Трамп, јави Си-Ен-Ен. Истражувањето на телевизијата покажало дека 47 отсто од испитаниците имаат позитивно мислење за Меланија, а Доналд ...

31 поврзани вести »

Облачно време, во северните и источните делови ќе провејува снег

ТВ21 - 22.01.2018

Времето денеска ќе биде променливо облачно, во северните и источните делови сè уште ќе има провејување на слаб снег. Преку денот облачноста ќе се намали и ќе биде сончево со умерена облачност, извести УХМР.

62 поврзани вести »

Неделава шест судења за предмети на СЈО

ТВ21 - 22.01.2018

Во Кривичниот суд неделава закажани се шест рочишта за предмети на Специјалното јавно обвинителство. Утре во судот треба да се одржат рочишта за „Труст“, „Шпион“ и „Транспортер“. Судењето за предметот „Труст“ минатата недела беше одложено поради ...

44 поврзани вести »

„Македонија е Грција“ одекнуваше на протестите во Солун

ТВ21 - 22.01.2018

Со транспаренти „Тргнете ги рацете од Македонија“, „Македонија е татковина на Грција“, „Грција значи Македонија“, по улиците на Солун, во текот на вчерашниот ден на протести против сè поизвесната разрешница на долгогодишниот спор, излегоа 90 илјади ...

177 поврзани вести »

Дедото на Тамара денеска на Суд за обид за убиство на ексминистерот Тодоров

ТВ21 - 22.01.2018

Денеска треба да започне ново судење за обидот за убиство врз поранешниот министер за здравство Никола Тодоров. Тој со пиштол беше нападнат од страна на дедото на малата Тамара која имаше сколиоз, почина поради здравствени компликации, откако не ...

54 поврзани вести »

Денеска почнува второ полугодие од учебната 2017/2018 година

ТВ21 - 22.01.2018

Денеска започнува второто полугодие од учебната 2017/2018 година. По три недели одмор, околу 270 илјади средношколци и основци се враќаат во ученичките клупи. Министерството за образовани и наука за време на распустот соопшти дел од промените во ...

54 поврзани вести »

Бутарис разорачан од протестот во Солун

ТВ21 - 21.01.2018

Солунскиот градоначалник Јанис Бутарис изразил разочараност од денешниот протест во Солун, на кој илјадници грци изразија противење Република Македонија да го користи терминот „Македонија“ во нејзиното име.

54 поврзани вести »

Шпанија ја прегази Македонија, но шансите за полуфинале се уште постојат

ТВ21 - 21.01.2018

Македонија го доживеа првиот пораз на Европското првенство во Хрватска. Убедлив дебакл од Шпанија со 31-20. Македонските ракометари лошо го започнаа натпреварот, а капак на тоа беше и повредата на капитенот Кире Лазаров.

139 поврзани вести »

Американскиот потпретседател во посета на Израел

ТВ21 - 21.01.2018

Американскиот потпретседател Мајк Пенс пристигна во Израел, како знак на поддршка на одлуката на претседателот Трамп за признавање на Ерусалим за главен град. Пенс утре ќе се сретне со израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху, кој денеска во ...

25 поврзани вести »

Гореше знамето на ЕУ: Тврдокорните против „албанизација“ на Македонија

ТВ21 - 21.01.2018

Група луѓе денеска се собраа пред Парламентот во Скопје на протест против двојазичноста и албанизацијата на Македонија, како што велат. Организаторот на протестот,кој не сакаше да се претстави, ги прочита имињата на 43-ца паретници Македонци кои ...

Помош за малата Блерина: Зборовите на ова девојче допреа до многу луѓе

ТВ21 - 21.01.2018

На Блерина и нејзината мајка во скопски Чаир денеска им се врати насмевката. Наместо солзи, израз на радост. Вчера фрижидерот им беше празен, денеска домот им е полн со храна. На хуманите луѓе им требаа само 24 часа за добро дело.

5 поврзани вести »

Александар Велики говорел илирски?

ТВ21 - 21.01.2018

Мајчин јазик на античкиот јунак Александар Велики, кој ги замрсува односите на Балканот до денешни дни, според некои историчари бил илирскиот јазик. Во тоа време, наводно не постоел во пишана форма, туку само во говорна, меѓу Илирите.

Кампања на социјалните мрежи „СегаКажувам“ – Лични искуства за сексуално вознемирување

ТВ21 - 21.01.2018

„Имам кажано и друг пат, ама немам пријавено. Бев силувана. Знам и туѓи приказни, слични на мојата“. Ова се зборовите на Билјана Петрова, која ја сподели нејзината приказна на социјалните мрежи со хаштаг #СегаКажувам, (#TashTregoj).

9 поврзани вести »

Деца наркомани заборавени од институциите

ТВ21 - 21.01.2018

Во Македонија нивниот број не се знае. Најчесто се нарекуваат фантоми, бидејќи немаат никакви документи. Тие се насекаде околу нас, дел се од нашето секојдневие, но за жал не ги забележуваме. Децата зависници од дроги се заборавени од институциите.

Недостиг на кадар во градинките, потребни се повеќе од 2000 нови воспитувачки

ТВ21 - 21.01.2018

Министерството за труд и социјална политика дало согласност за продолжување на вкупно 214 договори за вработување на определено време до крајот на февруари. Оттаму велат дека се прави детална анализа на секоја установа, по што ќе следи трајно ...

6 поврзани вести »

Најмaлку 43 жртви во нападот на хотелот „Интерконтинентал“

ТВ21 - 21.01.2018

Најмалку 43 лица, меѓу кои и странци, се убиени во нападот врз хотелот „Интерконтинентал“ во авганистанскиот главен град Кабул, јавија локалните медиуми. Претходно беше јавено дека загинале шест лица, а одговорност за нападот преземаа талибанците.

19 поврзани вести »

Најмалку петмина турски војници загинале во лавина

ТВ21 - 21.01.2018

Најмалку петмина турски војници загинале, а 12 се повредени во лавина во југоисточна Турција, соопштија властите. Несреќата се случила денеска, во близина на градо Хизан. Како што се наведува, војниците учествувале во операција против забранетата ...

6 поврзани вести »

ЦИВИЛ: Тврдокорните шират говор на омраза

ТВ21 - 21.01.2018

ЦИВИЛ најостро го осудува, како што вели, ултранационалистичкиот карактер на јавните настапи и на социјалните мрежи со кој се карактеризираат Тврдокорните и сличните на нив. Демократијата, смета ЦИВИЛ, подразбира слобода на изразувањето и право на ...

Тимоние за Законот за јазиците: Не го разбрав до крај, но има простор за подобрување

ТВ21 - 21.01.2018

Францускиот амбасадор во Македонија, Кристијан Тимоние признава дека не успеал до крај да го разбере законот за употреба на јазиците, неодамна усвоен во Парламентот , затоа што е сложен, не само според содржината туку и во однос на последиците.

11 поврзани вести »