TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

ТВ21

„Вистината на плоштад, невините во затвор“- Протест против монтирани судски случаи

ТВ21 - 23.02.2018

„Зошто повторно ме убивате“, ова е еден од натписите на транспарентите на плоштадот Скендербег на денешниот протест. Браќа, сестри и родители на затворениците со надеж дека нивниот обединет глас силно ќе одекне, повторно се собраа за да го изразат ...

Студентите од Педагошки факултет ќе треба да ги слушаат предавањата по вторпат?

ТВ21 - 23.02.2018

Иако веќе го имаат слушано и положено испитот од втора година, дваесетина студенти од Педагошки факултет, се изненадено што им е наложено повторно да го полагаат „Хумана психологија меѓу двата пола“.

Кекеновски за ТВ21: ЕУ врши притисок, Грција ќе мора да направи одредени отстапки

ТВ21 - 23.02.2018

Универзитетскиот професор и претседател на Фронтот за демократска Македонија, ФРОДЕМ, Јове Кекеновски во изјава за ТВ21 вели дека европските институции вршат притисок да се реши спорот за името до јуни, Македонија да стане членка на НАТО и да добие ...

Мицкоски: Македонија тоне во корупција, тоа мора да се смени

ТВ21 - 23.02.2018

„Општество во кое нема место за корупцијата“ беа зборовите кои ги ветуваа од владата. Но што добиваме: и официјално Република Македонија е означена како најкорумпирана држава во Европа, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христјан Мицкоски.

39 поврзани вести »

ЗОИ 2018: Нов случај на допинг кај руски олимпиец

ТВ21 - 23.02.2018

Нов случај на допинг е регистриран на Зимските олимписки игри во Пјонгчанг и повторно станува збор за руски олимпиец. Надежда Сергеева, која се натпреварува во боб двосед, била позитивна на тестот. Сергеева заедно со Анастасија Кочержова го освои 12.

20 поврзани вести »

Стоби Флипс – прв македонски бренд во вселената

ТВ21 - 23.02.2018

Стоби Флипс е првиот македонски бренд со кој израснаа многу генерации. Уште од првото појавување, се истакна со квалитет и уникатност, поради што и веднаш го освои домашниот пазар. Стоби Флипс за првпат е произведен во мај 1978 година, како првата ...

24 поврзани вести »

Средба Могерини – Ципрас во Брисел

ТВ21 - 23.02.2018

Грчкиот премиер Алексис Ципрас и шефицата на европската дипломатија Федерика Могерини на нивната денешна средба во Брисел разговарале за Турција и земјите од Западен Балкан, со акцент на Македонија и Албанија, објавуваат грчките медиуми, повикувајќи ...

73 поврзани вести »

Кривична пријава за полицаец од Гостивар

ТВ21 - 23.02.2018

Полицаец од станицата во Гостивар изготвил лажен купопродажен договор за возило, наводно купено во Швајцарија, а документите ги приложил во барање за регистрација и возилото го регистрирал без условот за ЕУРО 4 стандардот.

8 поврзани вести »

ЛИДЕМ: Новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото

ТВ21 - 23.02.2018

Жално е што и новото раководство на ВМРО-ДПМНЕ се уште е заробено во минатото и под силно влијание на ретроградните сили, кои што повеќе од една деценија ја држеа Македонија под заложништво, велат од ЛИДЕМ.

85 поврзани вести »

Струмичанец затаил данок за заработени 20.000 евра на Фејсбук

ТВ21 - 23.02.2018

Струмичанец заработи кривична пријава за затајување на данок за пари заработени преку продажба на услуги на „Фејсбук“, каде заработил преку 20 илјади евра. Како што соопштија од МВР Секторот за внатрешни работи Струмица поднесе кривична пријава ...

27 поврзани вести »

Иефемерида: Нацрт спогодбата е подготвена, се наоѓа во рацете на Ципрас

ТВ21 - 23.02.2018

Нацрт спогодбата е подготвена, има околу 20 страници и се наоѓа во рацете на Алексис Ципрас, објави грчкиот информативен портал Иефимерида. Новинарот, повикувајќи се на свои извори, пишува дека нацрт спогодбата не ги содржи само грчките позиции, ...

38 поврзани вести »

„Снежен град“ на Попова Шапка до 27 февруари

ТВ21 - 23.02.2018

Ученици од основните училишта од Скопје, Куманово, Виница и Тетово учествуваат на традиционалната детска манифестација „Снежен град 2018“ на Попова Шапка, која ќе се одржува до 27 февруари.

28 поврзани вести »

Повеќе слаби земјотреси регистрирани во Бугарија

ТВ21 - 23.02.2018

Серија слаби земјотреси регистрирани се во јужниот дел на Бугарија во последните 24 часа, од кои најсилниот бил 4,6 степени според Рихтеровата скала. Последниот земјотрес бил регистриран ноќеска во 01 часот и 15 минути, на 15 километри југоистично ...

2 поврзани вести »

Жител на Косово баран од Интерпол приведен на ГП Долно Блаце

ТВ21 - 23.02.2018

Едно лице од Косово, барано со потерница од Интерпол, вчера е лишено од слобода на граничнот премин Долно Блаце, а две лица од Албанија се приведени во Охрид и во Полициската станица за граничен премин Меџитлија поради немање документи и ...

3 поврзани вести »

Магла на патниот правец Лисец – Попова Шапка и во Крушево

ТВ21 - 23.02.2018

Намалена видливост поради појава на магла од 30 до 40 метри има на патниот правец село Лисец-Попова Шапка и до 100 метри во Крушево. Од АМСМ препорачуваат внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна ...

40 поврзани вести »