TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Телевизија Нова

Мицкоски : Го очекуваме предлогот за името, охрабруваме да се најде достоинствено решение

Телевизија Нова - пред: 16 мин

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во изјава за грчката телевизија „Антена“ вели дека неговата партија го очекува предлогот за името но оти не сакаат да се мешаат за да не влијаат на самиот процес. Мицкоски нагласува дека има позитивна атмосфера но оти не ја ...

24 поврзани вести »

Пензија за сите: Се предлага државна социјална пензија 40 отсто од просечната

Телевизија Нова - пред: 55 мин

Сите жени кои ќе наполнат 62 години и сите мажи кои ќе наполнат 64 години, а не ги остваруваат условите за старосна пензија, ќе добиваат државна социјална пензија. Право на државната пензија ќе имаат граѓаните кои во последните 20 години живеле во ...

8 поврзани вести »

Грци и Македонци пред сонцето на Вергина играа австралиски фудбал (ВИДЕО)

Телевизија Нова - пред: 59 мин

И додека македонската и грчката дијаспора на речиси секој собир во Австралија се тепаат, тоа не им пречи на спортските екипи. На социјалните мрежи се појави видео како македонската и грчка елипа од иселеници во препознатливите сини и црвени дресови ...

Грчката војска пред споменикот на Александар порача дека „Македонија е само грчка (ВИДЕО)

Телевизија Нова - пред: 2 часа

Огромна поддршка од „врвот“ на државата добија масовните протести кои се одржаа во Солун против употреба на терминот Македонија во името на нашата држава . Освен тоа што излегоа да протестираат илјадници граѓани под мотото „ Постои само една ...

157 поврзани вести »

ОМД тврди: Фирмата на Нимиц инвестирала 127 милиони евра во Грција

Телевизија Нова - пред: 3 часа

Фирмата „Џенерал Атлантик“ во која Метју Нимиц во 2005-та беше главен оперативен директор, во Данска банка која има своја подружница во Грција, инвестирала 127 милиони евра, тврдат од Обединетата Македонска Дијаспора.

40 поврзани вести »

Се крева цела Грција: По Солун и Атина на протест за името

Телевизија Нова - пред: 4 часа

По масовниот протест во Солун во неделата, грчките организации и здруженија, најавуваат нов собир, но овој пат во грчката престолнина. Преку социјалните мрежи и изјави во грчките медиуми се упатува повик на 4 февруари, граѓаните да излезат во ...

157 поврзани вести »

Од денеска нови цени: Цените на бензините за само две недели пораснаа за 10 отсто

Телевизија Нова - пред: 5 часа

Горивата од денеска поскапуваат за еден денар по литар, одлучи регулаторната комисија за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 , ЕУРОСУПЕР БС-98 , ЕУРОДИЗЕЛ и на Екстра лесното масло за домаќинство од полноќ се зголемуваат за ...

20 поврзани вести »

Грчката влада со големи очекувања од средбата Заев-Ципрас

Телевизија Нова - пред: 23 часа

На средбата Заев – Ципрас во Давос, очекуваме да се направи напредок во насока на изнаоѓање на едно взаемно прифатливо решение, изјави портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос, објави МИА.

25 поврзани вести »

Која е Македонката која е хит на социјалните мрежи?

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Вистински хит на социјалните мрежи е македонската навивачка која разочарно мавташе со знамето во поразот на нашата репрезентација. Таа неволно навиваше разочарана од високиот пораз. Сепак секоја чест за оваа девојка и за поддршката што ја даде во ...

Законот за јазици се враќа во Собрание за десетина дена

Телевизија Нова - пред: 23 часа

ТРЕТОТО ЧИТАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ЈАЗИЦИТЕ ЌЕ БИДЕ ВО ТРЕТАТА ТРЕТИНА ОД 30-ДНЕВНИОТ РОК, НАЈРАНО НА СЕДНИЦАТА ПЛАНИРАНА ЗА 29-ТИ ЈАНУАРИ НО СЕКАКО ПРЕД КРАЈНИОТ РОК КОЈ ИСТЕКУВА НА 9-ТИ ФЕВРУАРИ.

98 поврзани вести »

Трагите за убиството на Ивановиќ водат кон Бондстил?

Телевизија Нова - пред: 23 часа

Трагите за убиството на Оливер Ивановиќ водат кон американската воена база на Косово Бондстил,дознава „српски Телеграф“. Според весникот, таму се подготвувало убиството на српскиот политичар кое е извешено од терористи кои се обучувани во кампот.Во ...

Самарас, Бакојани и Караманлис во минатото прифатиле „Македонија“

Телевизија Нова - 22.01.2018

Грција, по обновување на преговорите со Македонија за решавање на спорот со името, во декември минатата година се соочува со огромни внатрешни политички контрадикторности во однос на ова прашање, објавува грчкото издание „Документо“.

Нимиц доаѓа во Скопје и Атина да слушне за предлозите што ги достави

Телевизија Нова - 22.01.2018

Не стивнуваат реакциите во јавноста и во Грција и во Македонија по вчерашниот голем митинг во Солун за како што го нарекоа одбрана на Македонија. Очекувано, преовладува впечатокот дека иако лидерите во двете земји се заложуваат да се стави крај на ...

157 поврзани вести »

Сите кои имаат приход над милион денари треба да се да се регистрираат како ДДВ обврзници

Телевизија Нова - 22.01.2018

Физичките лица кои оствариле приход на еден милион денари да се регистрираат како ДДВ обврзници е новата обврска која ја наметна Управата за јавни приходи. Според законот секој оној кој нема да се пријави може да биде казнет од 250 до 375 евра.

23 поврзани вести »

Грци во униформи на андартите, кои ги палеа македонските села во Егејска Македонија протестираа во Солун (ФОТО)

Телевизија Нова - 22.01.2018

Грци во униформи на андартите од 19 век, кои ги палеа македонските села во Егејска Македонија, ги колеа и протеруваа Македонците вчера од центарот на Солун побараа бришење на Македонија. Овие слики на кои се гледаат грци облечени во андартски ...

Нови цени: Горивата поскапуваат од полноќ

Телевизија Нова - 22.01.2018

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, на дизелот ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1 ден/лит од полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

20 поврзани вести »

„Решението е во граница со Србија“: Грчки весник објави карта со поделба на Македонија (ФОТО)

Телевизија Нова - 22.01.2018

“Решение е една граница со Србија“, грчкиот весник “Елефтери ОРА”, во неделното издание од 21 јануари на насловната страница објавува мапа за поделба на Македонија меѓу Албанија, Грција, Србија и Бугарија.

11 поврзани вести »

ЕХФ тврди: Крај за Лазаров на ЕП

Телевизија Нова - 22.01.2018

На твитер профилот на европската ракометна федерација беше објавена информација која нема да ги израдува фановите на македонската репрезентација.ЕХФ тврди дека натпреварот со Шпанија беше последен за нашиот капитен на ЕП.

67 поврзани вести »

Дескоски: Република Македонија (Скопје) е решение кое не задира во идентитетот

Телевизија Нова - 22.01.2018

Нашата држава треба да направи компромис со Грција и да прифати во меѓународните односи да го користи единствено своето уставно име – Република Македонија, и на тој начин да овозможи компромис преку кој ќе се направи разлика меѓу името на нашата ...

По протестите и скандалозното интервју: Задрутре Ципрас ќе се сретне со Заев

Телевизија Нова - 22.01.2018

Во сенка на вчерашниот масовен протест во Солун и најавената прва директна средба на премиерите Алексис Ципрас и Зоран во Давос, преговорите за името навлегуваат во најкритичната фаза, оценуваат денеска медиумите во Грција, пренесува МИА.

62 поврзани вести »