TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Откриен сопственикот на изгореното возило пронајдено по убиството на Ивановиќ

Вечер - пред: 40 мин

Косовската полиција го идентификуваше сопственикот на запаленото возило, пронајдено во Косовска Митровица по убиството на лидерот на Граѓанската иницијатива СДП, Оливер Ивановиќ, изјави регионалниот шеф на косовската полиција, Жељко Бојиќ.

226 поврзани вести »

(Видео) Иванов: Не го потпишав Законот за употреба на јазиците бидејќи е противуставен

Вечер - пред: 1 час

„Имајќи ги предвид експертските укажувања за противуставноста на законот, донесов одлука да не го потпишувам указот за Законот за употреба на јазиците“, изјави претседателот Ѓорге Иванов. Тој додаде дека испратил писмо до Собранието со кое што го ...

94 поврзани вести »

(Во живо) Обраќање на претседателот Иванов

Вечер - пред: 1 час

Обраќање на претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во Вилата Водно. извор: ...

226 поврзани вести »

Иванов: Не го потпишувам Законот за јазиците

Вечер - пред: 1 час

Претседателот Ѓорѓе Иванов соопшти дека нема да го потпише указот за Законот за употреба на јазиците, за кој вели дека е противуставен. -Донесуваме неправеден закон со кој се фаворизира албанскиот јазик.

94 поврзани вести »

Бесплатен филмски маратон во кино „Милениум“

Вечер - пред: 2 часа

Во рамките на традиционалниот мултимедијален настан, „Роденден“ кој секоја година се одржува во организација на Младинскиот културен центар, кино „Милениум“ утре на своите посетители ќе им понуди бесплатен филмски маратон.

13 поврзани вести »

Средба на владини претставници со откупувачи на јагнешко месо

Вечер - пред: 2 часа

Во Владата се одржа неформална средба помеѓу посебната советничка за земјоделство, шумарство и водостопанство на премиерот Ленче Николовска, директотот на Државниот земјоделски инспекторат, Јане Станкоски, заменик директорот на Агенцијата за храна и ...

9 поврзани вести »

Германија ја засилува одбраната за дуелот со Македонија

Вечер - пред: 2 часа

Германскиот селектор Кристијан Прокоп одлучи да ја засили одбраната на својата селекција за решавачкиот дуел против Македонија на Европското првенство во ракомет. На местото на Бастијан Рошек, повикан е Фин Лемке – кој со своите 2.10 метри кој треба ...

39 поврзани вести »

Не дозволувајте лептири во стомак да управуваат со вас: 30 разлики помеѓу љубов и вљубеност!

Вечер - пред: 2 часа

Вљубеноста следи временски случувања. Љубовта е безвременска. Вљубеност не е љубов, не ни дел од љубов. И овие две чуства никогаш неможат да коегзистираат... Можеби верувате дека вљубеноста е дел од љубовта.

(Видео) Словенците ги загубија жалбите до ЕХФ

Вечер - пред: 2 часа

Словенечката ракометна репрезентација, сепак, ќе остане на Европското првенство во Хрватска и вечерва во 20.30 часот ќе го игра дуелот со Црна Гора, потврди претседателот на националната федерација, Фрањо Бобинац.

54 поврзани вести »

Сите очи вперени кон дуелот со европскиот првак Германија

Вечер - пред: 2 часа

Ракометната репрезентација на Македонија вечерва ќе го одигра последниот меч во Ц-групата на Европското првенство во Хрватска. Актуелниот првак Германија е последниот противник во оваа фаза на натпреварите на избраниците на Раул Гонзалес.

122 поврзани вести »

Марковски на местото на Филип Лазаров против Германија

Вечер - пред: 2 часа

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Раул Гонзалес, во пресрет на вечерашниот натпревар со Германија реши да ја направи првата измена во составот. Против Германија во тимот ќе биде специјалистот за игра во одбраната Велко ...

47 поврзани вести »

Столтенберг: Добредојдени сте во НАТО, но името мора да се реши

Вечер - пред: 2 часа

НАТО ќе ја покани Македонија да се приклучи како негова земја-членка откако ќе биде постигнато взамно прифатливо решение во спорот со Грција за името, порача генералниот секретар на НАТО во интервјуто за МИА, кое го даде непосредно пред неговото ...

139 поврзани вести »

Курц: ЕУ не се фокусира на големите прашања

Вечер - пред: 2 часа

Канцеларот на Австрија повика кон продлабочување на соработката во безбедноста, надворешната политика и одбраната во Европската Унија. „Владата на Австрија е проевропска, но смета дека се потребни промени и обновување во Унијата.

13 поврзани вести »

Србите на отстрел – дали овој човек е следната мета во Косово?

Вечер - пред: 2 часа

Стравични вести пристигнуваат од Косово! Само еден ден по убиството на Оливер Ивановиќ, косовските медиуми објавија дека уште еден српски политичар на Косово е во животна опасност. Како што пишува порталот Индексонлајн, нивниот извор од косовските ...

4 поврзани вести »

Клајн: Лазаров е човек со големо срце

Вечер - пред: 2 часа

Поранешниот германски репрезентативец Доминик Клајн, кој настапува заедно со Лазаров во францускиот Нант, во колумна за минхенски Меркур пишува дека честопати разговарале со Лазаров токму за германската одбрана и дека македонскиот капитен особено ...

39 поврзани вести »

Трендот со алергии зема се поголем замав - секој трет Македонец има алергија

Вечер - пред: 2 часа

Трендот со алергии зема се поголем замав, така што во 2018 година, речиси секој трет, четврти Македонец ќе има некаква алергиска манифестација, изјави денеска проф. д-р Дејан Докиќ, на промоцијата на учебникот „Алергологија" на Медицинскиот факултет ...

20 поврзани вести »

Бидете сами сѐ додека не запознаете некој кој навистина се грижи за вас

Вечер - пред: 2 часа

Чувството дека треба да бидеме со некого и дека мораме да имаме романтична врска истовремено нѐ возбудува и ужаснува. Возбудува затоа што знаете колку сте подготвени да дадете љубов, но ужаснува затоа што можете да завршите сами без да имате со кого ...

2 поврзани вести »

Три лица загинаа при пад на турски воен авион

Вечер - пред: 3 часа

Турски воен авион се срушил во југозападниот дел на Турција при што загинале двајцата пилоти и техничарот кој бил во леталото. Причината за несреќата сé уште не е официјално позната, но според прелиминарните податоци, за време на летот имало ...

6 поврзани вести »

Вo Македонија само 8% од граѓаните користат електронско банкарство

Вечер - пред: 3 часа

Според последните спроведени истражувања во Република Македонија само 8% од граѓаните користат електронско банкарство. Пониски удели од нас во користењето на овој тип на банкарство имаат само Црна Гора 4%, Бугарија 5% и Романија 7%.

4 поврзани вести »

Издадена двојазична поштенска марка со Скендербег

Вечер - пред: 3 часа

Македонска пошта и се брза со спроведување на Законот за јазиците со воведувањето на албански како единствен јазик за комуникација со сите подрачни единици во земјата, сега се воведува нова двојазична поштенска марка со ликот на Скендербег. Од А.Д.

58 поврзани вести »