TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Вашингтон пост: Бугарија се приклучи во македонскиот спор околу името

Вечер - пред: 6 часа

Бугарија се вклучи кон 25-годишниот спор за името на Македонија, меѓу Атина и Скопје, врз основа на тоа дека ова прашање влијае и врз Софија, пишува американското издание „Вашингтон пост“ .

164 поврзани вести »

Ги удрил со возило, па пукал со пиштол – повредени четири лица во Бутел

Вечер - пред: 6 часа

Четири лица се повредени во инцидент што попладнево се случи во Бутел на улицата „Бетовенова“. Од министерството за внатрешни работи велат дека во 14.50 часот дошло до физичка пресметка, најверојатно поради нерасчистени имотно-правни односи, помеѓу ...

35 поврзани вести »

СМРТОНОСНА ОПАСНОСТ: Ако ги забележите овие симптоми, веднаш повикајте брза помош

Вечер - пред: 6 часа

Ако случајно имате некој од овие симптоми многу е веројатно да се работи за мозочен удар. Ако ви се лоши и не можете да рзберете што ви се случува, дали е тоа умор или парализа?! Ако не можете да се насмеете и да изговорите проста реченица, да го ...

3 поврзани вести »

Во прекин сообраќајот кај Струга-Ќафасан поради сообраќајка

Вечер - пред: 6 часа

Од 17.40 часот има прекин на сообраќајот во двата правци Струга – Ќафасан поради сообраќајна несреќа, информираат од Автомотосојузот на Македонија. Од АМСМ потсетуваат и дека од 07:00 часот утринава, поради снимање на филм, сообраќајот на патниот ...

86 поврзани вести »

Димитров во Минхен: Македонија важна тула во куќата на регионалната стабилност

Вечер - пред: 6 часа

Во рамките на активностите за време на Минхенската безбедносна конференција, министерот за надворешни работи, Никола Димитров денеска учествуваше во дискусиите за континенталната безбедност, глобалните предизвици и иднината на трансатлантските ...

64 поврзани вести »

Спасил бебе од пожар: 17 години подоцна овој пожарникар добил повик кој не го очекувал

Вечер - пред: 6 часа

Како пожарникар спасил многу луѓе во својот живот, но едно лице посебно му останало во сеќавање. Во овој случај, тоа е пензионираниот пожарникар Мајк. Далечната 1998 година спасил мало бебе од запалена куќа. Само секунди одлучувале за живот или смрт.

2 поврзани вести »

Анализа: Дали реформите во правосудството ќе дадат резултат?

Вечер - пред: 6 часа

Реформите во правосудството треба да почнат со законски измени, смета судијата Андреј Димовски од граѓанскиот суд во Скопје.. Според него, телото за реформи во овој сектор на чие чело ќе застане премиерот Зоран Заев, може да даде резултати доколку ...

6 поврзани вести »

Кој е одговорен за скандалот во домот 25-ти мај?

Вечер - пред: 6 часа

Дали е педофилија, силување, трговија со луѓе или наметната сексуална злоупотреба причината за 13 годишно девојче од домот 25-ти Мај, пред неколку денови да биде принудено да абортира? Психолозите уверуваат дека од сите сегменти има во случајот кој ...

41 поврзани вести »

Почната е постапката за дислокација на галиите

Вечер - пред: 7 часа

За мене како градоначалник безбедноста е приоритет. Она што ќе биде најбезбедно за граѓаните ќе биде донесено како одлука и решение, рече скопскиот градоначалник Петре Шилегов одговарајќи на новинарско прашање во врска со дислокацијата на галиите од ...

65 поврзани вести »

Два независни синдикати против зголемување на старосната граница за пензионирање

Вечер - пред: 7 часа

Независниот синдикат на камионските транспортери на Македонија - МАКАМТРАНС и Независниот синдикат на градежните работници и трговците во градежништвото - НСГРИТГ се против препораките на Меѓународниот монетарен фонд за зголемување на старосната ...

10 поврзани вести »

Лавров: ЕУ не пронајде златна средина во односите со Русија

Вечер - пред: 7 часа

Европската унија не успеа да пронајде златна средина во односите со Русија, изјави рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, на безбедносната конференција во Минхен. „Во изминатите децении, ЕУ не успеа да ја пронајде златната средина во ...

20 поврзани вести »

Јилдирим: Турција не води војна, туку се бори против тероризмот

Вечер - пред: 7 часа

Турскиот премиер Бинали Јилдирим рече дека Турција не води војна против Сирија, туку се бори против тероризмот. „Турција не се бори против ниту една земја во светот. Ситуацијата во Сирија не е за војна, туку против терористите.

39 поврзани вести »

Честитката на Дуа Липа за денот на независноста на Косово предизвика хаос на Инстаграм

Вечер - пред: 7 часа

Една од најпопуларните поп-пејачки во светот, Дуа Липа, на Инстаграм го честиташе Денот на независноста на Косово. Британската по-ѕвезда, сопственик на мега хитот „New rules", која по потекло е од Приштина, во главниот град на Косово живеела до ...

4 поврзани вести »

РЕШЕН СПОР ПА ТОГАШ ВО ЕУ: Јункер праќа децидни пораки за земјите од Западен Балкан

Вечер - пред: 7 часа

Поради лошото искуство на Хрватска и Словенија, земјите од Западен Балкан ќе мора да ги решат своите гранични спорови пред да влезат во ЕУ, изјави потпретседателот на ЕК Жан Клод Јункер. ЕУ неодамна претстави нова стратегија за Западен Балкан во ...

27 поврзани вести »

Тринаесет лица загинаа во пад на хеликоптер на мексиканската МВР

Вечер - пред: 7 часа

Тринаесет лица, вклучувајќи три деца, загинаа при пад на хеликоптер на Министерството за внатрешни работи на Мексико, кој летал кон епицентарот каде денеска удри силниот земјотрес во земјата, пренесува АФП, повикувајќи се на информации од локалните ...

47 поврзани вести »

По пет дена, состојбата со електричната енергија во Река се нормализира

Вечер - пред: 7 часа

По обилните снежни врнежи во вторниот, во општина Маврово – Ростуше дојде до прекин на електричната енергија во селата на Долна и Мала Река. Градоначалникот на општината Маврово – Ростуше, Медат Куртовски, за „Макфакс“ изјави дека по пет дена ...

3 поврзани вести »

Буш упати честитка за независноста на Косово

Вечер - пред: 7 часа

Поранешниот американски претседател Џорџ Буш (помладиот) му честиташе на Косово, по повод 10 години од прогласувањето на независноста, пренесува албанскиот телевизиски канал „Топ Ченал“. Во пораката упатена до косовските власти, Буш изјавил дека бил ...

101 поврзани вести »

(Видео) Универзална нема да се гради поради долговите за „Скопје 2014“

Вечер - пред: 7 часа

Универзална сала нема да се гради и годинава. Градоначалникот на Скопје Петре Шилегов, вели дека нема пари ниту Градот ниту Министерството за култура за реализација на проектот за нова Универзална сала.

65 поврзани вести »

Себастијан Курц: Миграцискиот бран може да предизвика конфликти

Вечер - пред: 7 часа

Европа треба да одлучи самата кој влегува на нејзина територија. Приливот на мигрантите може да ги поткопа мирот и благосостојбата на континентот. Ова го изјави канцеларот на Австрија, Себастијан Курц, во рамки на вториот ден од Конференцијата за ...

15 поврзани вести »

Трамп ги посети преживеаните од пукањето во Флорида

Вечер - пред: 7 часа

Американскиот претседател ја посети болницата во Флорида, каде се сместени повредените при пукањето во училиштето во Флорида. Пристигнувањето на претседателот и неговата сопруга се случи во тежок ден за семејствата на загинатите, кои сфатија дека ...

29 поврзани вести »