TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Вечер

Продолжува проектот „Бањско-климатска рекреација на корисниците на пензија“

Вечер - пред: 23 часа

Министерството за труд и социјална политика во соработка со Фондот на пензиското и инвалидското осигурување на Македонија продолжува со реализација на проектот „Бањско-климатска рекреација на корисниците на пензија“.

14 поврзани вести »

Борисов: Еден куршум и ситуацијата драматично се промени

Вечер - пред: 23 часа

Бугарскиот премиер Бојко Борисов во Европскиот парламент предупреди дека ситуацијата на Балканот е кревка и дека еден куршум е доволен за драматична промена на ситуацијата. „Видовте што се случи вчера, само еден куршум и ситуацијата се промени ...

54 поврзани вести »

ЕХФ со специјално видео за македонската фаланга

Вечер - пред: 23 часа

Македонските навивачи како и голем број натпреварувања, така и на Европското ракометно првенство кое се одржува во Хрватска, доминира на трибините. Фалангата максимално ги поддржува македонските ракометари, а нивната поддршка и искрено навивање не ...

71 поврзани вести »

Скопјанка вработена во бутик: Знаете ли колку е одвратно да влезете без поздрав и 5 минути пред затварање?

Вечер - пред: 23 часа

Една револтирана скопјанка која е инаку продавачка во бутик за женска гардероба, напиша Фејсбук статус, со кој им се обраќа на дамите кои секојдневно влегуваат во нејзиниот бутик. „Знаете ли колку е лошо чувството кога ја затворам продавницата ...

2 поврзани вести »

НБРМ и ЕФСЕ со едукативни брошури за децата

Вечер - пред: 23 часа

Народната банка на Република Македонија во соработка со Европскиот фонд за Југоисточна Европа (ЕФСЕ) изготви две едукативни брошури на темите: „Патување во светот на парите“ и „Водич за финансиска едукација“, наменети за младата популација во ...

9 поврзани вести »

(Видео) Василев: Одлуката за азил за Грујевски и Бошкоски е одложена на неопределено време затоа што нема преведувач

Вечер - пред: 1 ден

Управниот орган кој треба да одлучи по барањето за азил на Горан Грујевски и Никола Бошкоски во Грција нема преведувач од грчки на македонски јазик и обратно. Поради тоа, одлучувањето е одложено за неопределно време.

26 поврзани вести »

Вокер: Во Косово потребни се нови политичари

Вечер - пред: 1 ден

Американскиот дипламомат Вилијам Вокер побара во Косово да се оддалечи политичката класа која е произлезена од војната и на нејзино место да дојде нова политичка структура. Како што пренесуваат косовските медиуми, американскиот дипломат, кој е голем ...

7 поврзани вести »

Пронајден мртов маж во хотел кај поликлиниката „Бит-пазар“

Вечер - пред: 1 ден

Маж бил пронајден мртов во хотел зад поликлиниката „Бит-пазар“ во Скопје, информираат од Министерството за внатрешни работи. Починатото лице лежело на подот до траги од крв и метадон, а вработените во угостителскиот објект изјавиле дека лицето се ...

26 поврзани вести »

Девет сообраќајки вчера во Скопје

Вечер - пред: 1 ден

Во текот на вчерашниот ден се случиле вкупно девет сообраќајни незгоди во главниот град, информираат од МВР. Во сообраќајните незгоди едно лице се здобило со тешки телесни повреди и шест лица се здобиле со телесни повреди.

30 поврзани вести »

Бериша: Ивановиќ го убија кругови на српските ултранационалисти

Вечер - пред: 1 ден

Поранешниот албански премиер и преседател Сали Бериша кој е духовен лидер на албанската опозиција изјави дека убиството врз лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ е дело на кругови на Српските ултранационалисти.

128 поврзани вести »

Тепачка помеѓу затвореници во Идризово

Вечер - пред: 1 ден

Двајца затвореници се степале во амбулантното одделение при Казнено поправната установа Идризово, информираат од МВР. Имено, тепачката се случила помеѓу 36 годишниот М.З. и 42 годишниот Д.Р, при што на вториот му биле нанесени тешки телесни повреди, ...

18 поврзани вести »

Маж со нож и сукало им се заканувал на вработени во бензиска пумпа

Вечер - 17.01.2018

Вработен во Агенцијата за обезбедување пријавил дека синоќа вработените во бензиска пумпа во Скопје биле вознемирувани од машко лице кое во рацете држело нож и сукало и кон нив упатувало пцовки, закани и навреди.

17 поврзани вести »

Законот за поддршка на домашната музичка продукција е тешко применлив и не ја исполнува функцијата

Вечер - 17.01.2018

Актуелниот Закон за поддршка на домашната продукција е тешко применлив и не ја исполнува функцијата за која е донесен, беше заклучено на вчерашниот состанок меѓу претставниците на министерството за култура и Македонската радио телевизија.

36 поврзани вести »

Судењето против Јанкулоска и Мијалков за нелегалното прислушување одложено за 27 март

Вечер - 17.01.2018

Судењето за предметот на специјалното јавно обвинителство „Таргет-Тврдина“, во кој меѓу обвинетите се и поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска, е одложено за 27 март.

58 поврзани вести »

Тирана го осуди убиството на Ивановиќ

Вечер - 17.01.2018

Албанскиот државен врв го осуди убиството на лидерот на косовските Срби, Оливер Ивановиќ. Претседателот на Албанија Илир Мета изрази жалење на убиството на лидеот на Србите Ивановиќ и истакна дека треба да со сочува дијалогот на Косово со Србија .

128 поврзани вести »

Скопјанец се заканувал на вработени на бензиска пумпа

Вечер - 17.01.2018

Вчера околу 22.20 часот В.Н.(37) од с.Долно Соње-Скопје, вработен во Агенција за обезбедување, пријавил дека околу 21.40 часот на бензинската пумпа лоцирана на бул.„Србија" вработените биле вознемирувани од машко лице кое кон нив упатувало пцовки, ...

17 поврзани вести »

Тепачка во Идризово: Затвореници завршиле на ургентен

Вечер - 17.01.2018

На 16.01.2018 година околу 12,15 часот во Казнено поправна установа -Затвор Идризово, во амбулантното одделение, настанала тепачка помеѓу затворениците М.З.(36) и Д.Р.(42). Во неа на Д.Р. му се нанесени тешки телесни повреди констатирани на Клиника ...

18 поврзани вести »

Ограбена црква во Тетово, украдени 2.000 денари

Вечер - 17.01.2018

Непознат сторител го искршил стаклото на влезната врата на црквата „Свети Никола“ во село Копанце во Тетово, при што од масата за свеќи одзел ситни пари во вредност од околу 2.000 денари. Увид извршила екипа од Секторот за внатрешни работи Тетово.

8 поврзани вести »

Починато машко лице пронајдено во хотелска соба во Скопје

Вечер - 17.01.2018

Вчера во 20,00 часот од страна на итна медицинска помош било пријавено дека во просториите на хотел кој се наоѓа позади поликлиника "Бит пазар" во Скопје, во хотелска соба е пронајдено починато машко лице, легнато на подот со траги од крв и метадон.

26 поврзани вести »

Жена тешко повредена во сообраќајка во Аеродром

Вечер - 17.01.2018

Четириесет и три годишната Н.Ф. од Скопје е тешко повредена во сообраќајна несреќа која вчера околу 12:15 часот се случила на булеварот „АСНОМ" во скопски Аеродром. Според информациите од полицијата во несреќата учествувале „Опел Корса" со скопски ...

23 поврзани вести »