TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Глас на Америка

Грипот однесе 84 животи во САД

Глас на Америка - 16.02.2018

Ова е најинтензивната сезона на болеста, од пандемијата на свински грип во 2009-та Американските Центри за контрола на болести објави дека од грип годинава починале 84 деца. Ова важи за една од најинтензивните сезони на болеста, од пандемијата на ...

Убиецот од Флорида - член на група бели супремисти

Глас на Америка - 16.02.2018

По масакрот во средното училиште, претседателот Трамп најави иницијативи за рано интервенирање во случаите на ментална нестабилност На 19-годишниот осомничен за масакрот во Флорида, кој беше изведен пред суд, му е одредена мерка притвор, без право ...

42 поврзани вести »

Тилерсон: САД и Турција ги делат истите цели во Сирија

Глас на Америка - 16.02.2018

Двете страни соопштија дека дискусијата не е завршена Турција им предложила на САД повлекување на сириската курдска паравојска источно од реката Еуфрат во Сирија, како и заедничко стационирање на турски и американски сили во областа Манбиј.

39 поврзани вести »

Цел за Македонија - датум за преговори за ЕУ во јуни

Глас на Америка - 16.02.2018

Правиме се` што може во јуни да има заедничка одлука, и да ја убедиме и Грција да биде дел од тој консезус, рече министерот за надворешни работи Димитров СКОПЈЕ — Стратегијата за проширување кон Западниот Балкан доби поддршка од шефовите на ...

Светот ја пречека лунарната Нова Година

Глас на Америка - 16.02.2018

Според кинескиот хороскоп, 2018 - Година на Кучето Граѓаните на Кина и на Тајван го слават почетокот на лунарната Нова година. На многу места беа организирани посебни прослави. Голем број славеници ја одбележаа Годината на кучето, молејќи се ...

12 поврзани вести »