TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Занимливости / Забава

Мајка ѝ наплаќа кирија на својата петгодишна ќерка

Таратур - пред: 4 часа

Една објава на социјалната платформа Фејсбук пред некој ден привлече големо внимание, предизвикувајќи лавина од коментари со поделени ставови. „Мојата петгодишна ќерка мора да плаќа кирија и месечни сметки“, напиша мајката во објавата која ја ...

Чудо ги шокираше лекарите: Раѓањето на овие бебиња ги надмина сите граници!

NetZabava - пред: 2 часа

23 годишната Александра Кинова била пресреќна откако дознала дека е бремена по вторпат. Таа и нејзиниот сопруг живеат во Миловица, Чешка и веќе имале еден син. Со поминувањето на месеците, лекарите потврдиле дека таа не носи едно бебе, туку носи две.

Харвард работи на „таблета за генијалност”

Курир - пред: 3 часа

Научници од Универзитетот Харвард сметаат дека „скицата на големиот мозок” направена со помош на скенери, ги потврдува заедничките точки на генијалците и на многу успешните луѓе, пишува интернет страницата „Лајф“.

Харвард ќе креира „таблета за генијалност”

Пулс24
2 поврзани вести »

10 светски познати идеи што почнале како соништа

Кафе пауза - пред: 6 часа

Повеќето соништа немаат некоја вредност, како одењето во продавница без облека или паѓање на испитот кој сте го положиле пред многу години. Но понекогаш некои луѓе имаат соништа кои ги инспирираат да создадат нешто ново.

10 неверојатни места за сместување ако ви е преку глава од обични хотели

Црнобело - пред: 4 часа

Хотел направен од стакло и кристали, хотел во кран од каде можете и да скокате на банџи, капсула во шума и уште неколку неверојатни места низ светот каде можете да преспиете ако ви се смачени обичните хотели.

Науката открива: Богатството и кратките љубовни врски се меѓусебно поврзани

Кафе пауза - пред: 6 часа

Тешко е да се предвиди дали некој ќе посака сериозна врска со вас или ќе ве искористи за секс за една вечер. Луѓето се непредвидливи кога станува збор за љубовта и најновите истражувања откриле дека нашата животна средина можеби е главната причина ...

Верверички му го демолирале Голфот и направиле складиште за лешници

Сваштарник - пред: 3 часа

За време на годишниот одмор, кој го искористил за патување во Азија на кое бил отсутен повеќе од месец дена, 25 годишниот Andrew Wilkins својот автомобил го оставил паркиран дома и неможел ни да си замисли што го очекувало откако се вратил… Кога ...

7 работи што децата можат да ги наследат само од татковците

Кафе пауза - пред: 7 часа

Секогаш кога ќе се роди нови бебе во семејството, роднините коментираат дека „има очи на мајка му“ или дека го наследил носот од дедо му. Но, како може некој да ги забележи овие сличности кога сите бебиња се црвенкасти, со мали носиња и дебели ...

10 билки за во домот кои не бараат многу нега

Црнобело - пред: 5 часа

Ако заборавате да ги наводните цвеќињата и некако билките тешко опстануваат во вашиот дом, тогаш овие растенија се совршени за ...

10 букви кои порано постоеле во англиската азбука

Црнобело - пред: 5 часа

Мислевте дека после толку години учење, знаете се англиски? Веруваме дека не знаевте дека низ годините од азбуката се избришани 10 ...