TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Храна / Фитнес

Колку се штетни енергетските пијалоци?

А1 On - пред: 38 мин

Енергетските пијалоци имаат низа негативни ефекти и опасности по здравјето, а магазинот „Frontiers in Public Health“ објави резултати од истражувањето за поврзаноста на здравствените ризици со зголемената потрошувачка на енергетски пијалоци.

5 одлични причини за да не ги конзумирате енергетските пијалоци

Таратур

Предности и недостатоци од пиењето кафе

Кафе пауза

Еднаш и засекогаш – дали кафето е полезно или штетно по здравјето?

Црнобело

Макфакс Вечер

6 поврзани вести »

Солени мафини со кикирики

Мои рецепти - пред: 3 часа

Малку поинакви мафини, кои потсетуваат на некаков солен чизкејк. Не одземаат многу време за подготовка, а се доста интересни. Топло ви ги препорачувам, пријатно ќе ги изненадите најмилите.

Неодоливо уживање: Локумадес со прелив од мед

Gotvi.mk

Солен кикирики кекс

Мои рецепти

Најдобрата смеса за поховање риба и зеленчук: Совршени залаци во деновите на пост

Gotvi.mk

Ladybook Gotvi.mk Локално Женски магазин Мои рецепти Gotvi.mk Gotvi.mk Gotvi.mk

26 поврзани вести »

Струмица ја продолжува традицијата се собраа на заеднички ручек на првиот ден од постот

Сител - пред: 2 часа

Стотици струмичани денеска ручаа заедно на градскиот плоштад и на тој начин го одбележаа чист понеделник. Согласно традицијата, исто како и во секое струмичко семејство така и на плоштадот Гоце Делчев главното јадење беше белиот посен грав.

Во Струмица ќе се поделат над 3.000 порции грав

Фокус

Посен манастирски рецепт за Велигденскиот пост - Брзо се прави и е многу вкусен

Press24

Посен хумус од грав и авокадо

Сè за храна

Press24 Press24

6 поврзани вести »

Посна салата од компир и моркови

МакМода - пред: 4 часа

Барате инспирација за вкусно посно јадење? Пробајте ја оваа салата. Потребни намирници – 1/2 килограм компири, 200 грама сенф, 4 помали главици кромид, 3 варени моркови. Подготовка Излупете го и сварете го компирот, потоа сварете ги и морковите.

Компир салата со праз и кикирики

Мои рецепти

Макарони со сланина и печурки – Јадење како од ресторан за 20 минути

Gotvi.mk

Зелка салата со посебен сос – Не сте пробале нешто вака вкусно

Gotvi.mk

Gotvi.mk МакМода

6 поврзани вести »

Овие се двете најдобри чоколади на светот – обожавателите се караат кое е поубаво

Таратур - пред: 8 часа

Колку луѓе, толку омилени чоколада. Консензус за тоа кое е најдобро е невозможен – некој копнее за Киндер Буено, некој за Марс. Порталот Ranker.com одлучи преку анкетно истражување да провери кое чоколадо е најомилено меѓу чокољупците.

„Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот

Алфа

„Нестле Кит Кет“ прогласена за најдобра чоколада на светот

Бриф

„Кит Кет“ на „Нестле“ прогласена за најдобра чоколада во светот

Денар

Кумановски м. Локално Популарно Курир

8 поврзани вести »

Седум знаци со кои телото ви порачува дека сте под стрес!

Exclusive.mk - пред: 4 часа

Дали имате бели точки на ноктите или проблеми со непцата? Нутриционистката Шарлот Ватс открива кои знаци телото ги покажува кога организмот се наоѓа под стрес и која храна може да помогне за да се воспостави рамнотежа.

Сѐ што треба да знаете за витаминот Б1 – тиамин

Шеталиште

Зошто ни е потребен витаминот Б?

Exclusive.mk
3 поврзани вести »

Само малкумина знаат за ова: Никогаш не би се сетиле на овој трик со кромид

Gotvi.mk - пред: 1 час

Хемиските средства за чистење се штетни по нашето здравје, а освен тоа се многу скапи. Затоа, сè повеќе се враќаме на природните средства, кои освен што не се ризични по човечкиот организам, се и евтини.

Со кромид против опаѓање на косата

Exclusive.mk
2 поврзани вести »

Се топи во уста: Фантастичен колач со сливи

Gotvi.mk - пред: 2 часа

Ако ви се јаде нешто благо, а немате многу време за подготовка, еве идеален рецепт за вас! Состојки: 125 гр маргарин 250 гр брашно малку сол 1 лажичка прашок за печиво малку млеко по потреба сливи 1 кесичка рум шеќер шеќер за посипување 100 гр шлаг ...

Четири чекори за слабеење без да ги изгубите мускулите

Кајгана - пред: 6 часа

Златното правило на слабеењето е дека тоа треба да подразбира исклучиво топење на масните наслаги, што значи дека треба да се потрудите да го зачувате мускулното ткиво. Во поголемиот број случаи слабеењето и градењето мускули не одат едно со друго.

Погледнете како да не ги изгубите мускулите при слабеење!

Таратур
2 поврзани вести »

Дебарска питулица од пченкарно брашно

Мои рецепти - пред: 6 часа

Рецепт кој вреди да се направи и знае.. - Во сад ги ставаме двете брашна и солта (мал дел од пченкарното брашно оставаме на страна). Постепено ја додаваме водата која што треба да е вриечка, притоа постојано мешајќи со дрвена лажица.