TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Храна / Фитнес

РЕЦЕПТ ЗА ВАС: Направете си домашен крем за околу очи

Женски магазин - 18.01.2018

За неговата подготовка ви се потребни само две состојки и можете да го направите многу лесно во домашни услови. Кокосовото масло изобилува со антиоксиданси кои го обновуваат ткивото на кожата.

Маслиновото масло е спасот за човечкото тело, еве што ќе се случи ако го конзумирате редовно! (Фото)

Exclusive.mk
2 поврзани вести »

Овошна ликер салама со чоколадо

Мои рецепти - 18.01.2018

Ова е една од оние рецепти за кој нема грешка! Се знае дека ќе биде најубаво! Многу е едноставно за подготовка, брзо и лесно. Ова беше еден од Божиќните, односно Бадниковите колачи кој ја красеа трпезата. 1.

Дебарска питулица

Мои рецепти - 18.01.2018

Рецепт кој страшно ме потсетува на детството. Превкусно, изворедно јадење од неколку состојки, кој пробал еднаш верувам дека никогаш не го заборавил. - Во сад се става брашното, солта и маслото. Водата се загрева до вриење.

Труфли од батат (сладок компир) и урми - без шеќер

Мои рецепти - 18.01.2018

Многу вкусни труфли, во кои воопшто не ставив шеќер, од причина што урмите, компирот, мрвиците се слатки, за нас сосема доволна количина на засладеност. По желба може да се додаде шеќер во прав.

Мешана витаминска салата

Gotvi.mk - 18.01.2018

Чинија полна здравје – еве како да подготвите вкусна витаминска салата… Состојки: 1 главица зелка 4 моркови 1/2 главица зелена салата 2 домати сол масло оцет или сок од лимон Начин на подготовка: Исчистете го и измијте го зеленчукот, па изрендајте ...

Најголемата „ноќна мора“ е решена – Дамките од кармин се вадат вака

Gotvi.mk - 18.01.2018

Сите знаеме понекогаш да бидеме невнимателни, па да направиме некоја дамка на облеката. Жените, но и некои мажи 🙂 знаат колку е тешко да се извади кармин од облеката, а особено ако станува збор за ново парче облека.

Четката за заби е полна бактерии – Исчистете ја темелно со една состојка од кујната

Gotvi.mk - 18.01.2018

Четката за заби која редовно не се чисти, станува легло на бактерии. Иако, со помош на четката ги чистиме остатоци од храна на забите, на неа се лепи многу прашина и бактерии. Четката е неопходно да се менува на неколку месеци, но во меѓувреме, ...

Некои тврдокорни дамки на шолјите не се вадат? Додадете го ова во детергентот

Gotvi.mk - 18.01.2018

Доколку некогаш ви се случило да заборавите шолја со испиено кафе подолго време неизмиена, а ненаполнета со вода, може да се направат дамки кои тешко се вадат. За да си ја олесните работата, сè што треба е да ставите малку сода бикарбона на сунѓерот ...

Со три здрави навики до животен век подолг за 7 години

Женски магазин - 18.01.2018

Научниците утврдиле дека три здрави навики како непушење, одржување на нормална тежина и умереното пиење на алкохол можат да го продолжат животниот век за 7 години. Истражувањето, објавено во Health Affairs покажало дека тие дополнителни години се ...

Три здрави навики кои ќе ви го продолжат животот

БркајРабота
2 поврзани вести »

ЖЕНИ ЗАРАДИ ОВИЕ НАВИКИ КОЖАТА БРЗО ВИ СТАРЕЕ: Сменете ги веднаш!

Женски магазин - 18.01.2018

Дерматологот Пурвиша Пател ги открива секојдневните навики на жените кои лошо влијаат на кожата и придонесуваат за брзо стареење. Тој наведува дека спиењето на лице со текот на времето го намалува колагенот, кој дава еластичност на кожата.