TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Музика

Марко Коловски – добитник на наградата за животно дело „Трајко Прокопиев“

Р.С.Европа - пред: 8 часа

Музикологот, публицист, новинар и општественик Марко Коловски, е годинешен добитник на наградата „Трајко Прокопиев“, која претставува највисоко признание кое го доделува Сојузот на композиторите на Македонија на музички творци и проследувачи за ...

СОКОМ му ја додели наградата „Трајко Прокопиев“ на Марко Коловски за животно дело

Република

Музикологот Марко Коловски ќе ја добие наградата „Трајко Прокопиев“ за животно дело

МКД
3 поврзани вести »

Мајли Сајрус на суд за плагијат

Локално - 15.03.2018

Работите во приватниот живот на Мајли Сајрус се развиваат повеќе од добро, откако нејзиниот однос со Лиам Хемсворт се продлабочи. Сепак, проблеми има на професионален план. Според Ројтерс, против Мајли е поведено дело во вредност од 300 милиони ...

Мајли Сајрус треба да плати 300 милиони долари?

ЗаЗабава

Мајли Сајрус се соочи со тужба од 300 милиони долари

Точка

Мајли Сајрус на суд заради плагијат

Репортер

ЗаЗабава БркајРабота +инфо

7 поврзани вести »

Листа на 10 најсексипилни спотови

ЗаЗабава - пред: 10 часа

Музичките спотови еволуираат. На крајот на 80тите Wicked Game беше врв на сензуалноста, а од 90тите се нагледавме секси видеа. Магазинот Esquire има наброено 10 најсексипилни музички видеа на сите времиња. 2. George Michael – Freedom (1990) 3.

Опасно жешки сцени: Дваесетте најсекси спотови на сите времиња

Таратур
2 поврзани вести »

Хинки – Мигдал: експериментална органична синтетика

Окно - пред: 15 часа

Мигдал, албум на ‘омниартистот’ Златко Трајковски Хинки, првично издаден на 22 септември 2003, ја виде светлината на интернетот откако беше објавен на Soundcloud профилот на kritika.mk пред неколку дена.

Ник Кејв, Дејвид Бирн и Queens of the Stone Age ќе го предводат загрепскиот InMusic 2018

Радио МОФ - пред: 16 часа

Хрватскиот летен фестивал InMusic 2018 има сè побогата и побогата музичка понуда. Откако беше објавено дека на фестивалот ќе настапат стонер-рокерите Queens of the Stone Age, Nick Cave and the Bad Seeds и ветеранот Дејвид Бирн, неодамна беа додадени ...

Најдобрите песни на Eye Cuе - нашите претставници на Евросонг 2018 година

Црнобело - пред: 19 часа

За сите оние коишто се зачудија кој е бендот кој оваа година ќе нè претставува на изборот за најдобра песна на Евровизија во Лисабон, еве неколку интересни податоци преку кои подобро ќе ги запознаете македонските претставници: Eye Cue (Ај Кју) се ...

(ВИДЕО) Македонија, Србија, Црна Гора, Словенија или Хрватска? Кој има најдобра песна за Евросонг?

Скопје24
2 поврзани вести »

Миленикот на тинејџерките со новата песна поттикна гласини за неговата сексуална определба

Точка - пред: 20 часа

Познатиот британски пејач и поранешен член на музичката група "One Direction", Хери Стајлс успешно гради соло кариера, но со новата песна која за прв пат ја изведе на концертот во Париз, предизвика многубројни коментари.

Виолинистот на ѓаволот...

Н.Македонија - 15.03.2018

Виолинистот на ѓаволот Николо Паганини (1782-1840) се смета за најбрилијантниот виолинист на сите времиња, а неговите композиции, од кои најпознати се 24-те Каприча за соло-виолина, се меѓу најкомплексните дела за виолина некогаш напишани.