TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Патувања

Каде најмногу се патувало во 2017 година?

Факултети - пред: 15 часа

Фото: Thinkstock Бројот на туристи во светот пораснал за 7 отсто во 2017 година, што е најголем раст во последните седум години, соопшти Светската туристичка организација (UNWTO). Oваа организација на ОН наведува дека се очекува трендот да продолжи ...

Значителен зголемен бројот на странски туристи и ноќевања

OhridNews

Каде најмногу се патувало во 2017 година?

Кајгана

Франција најпопуларна туристичка дестинација, САД го загубија второто место

Макфакс

Денар Спектра ТВ Вечер Актуелно24 А1 On Sky Локално Канал5

17 поврзани вести »

Lonely Planet: Севиља е топ дестинација за 2018 година

Точка - пред: 4 часа

Нејзиното историско средиште, со кој управува готската катедрала, претставува опојна мешавина на сјајните палати Мудехар, барокни цркви и средновековни патишта. Фламенко клубовите ја задржуваат интимноста и промовираат вековна традиција, додека ...

Најубави хотели од мраз во светот!

Divian Arts - пред: 9 часа

Меѓу бројните необични авантури што можете да си ги дозволите во текот на зимата е ноќевање и престој во хотел од мраз. Ice hotel – Шведска Snow Castle, Финска Hotel de Glace, Канада Hotel de Glace е единствениот вистински хотел од мраз во Северна ...

Пет феноменални места на Земјата каде што гравитацијата не постои

Точка - пред: 11 часа

Според универзалниот закон на гравитација, секои две тела се привлекуваат едно со друго, а тоа е она што нè држи “прицврстени” на Земјата. Со тоа што ова правило би требало да се применува насекаде, се чини дека постојат места кои се отпорни на ...

Норвешка од малку поинаков агол

Friday.mk - пред: 14 часа

Директно од колекцијата на фотографот Kevin Krautgartner . Норвешка изгледа откачено од високо, и вреди да се најде на вашата листа на патувања во 2018. Kevin Krautgartner Kevin Krautgartner Kevin Krautgartner Kevin Krautgartner Kevin Krautgartner ...

“Coco Prive”- рајот на земјата навистина постои!

Divian Arts - 16.01.2018

Coco Prive е луксузен резорт кој се наоѓа на приватниот остров Kuda Hithi на Малдивите. Сите оние кои сакаат да уживаат во луксузот и да го посетат овој рајски остров, ќе трба да одвојат 45.000$ по ноќевање.

Малиот Единбург: Градот кој мора да го посетите доколку навистина сакате да се запознаете со Шкотска

Точка - 16.01.2018

Доколку сакате да ја истражите Шкотска, добар избор ќе направите доколку поминете и во овој град кој се наоѓа помеѓу Хајлендс и Лоулендс (Highlands и Lowlands). Во минатото, градот во срцето на Шкотска бил кралски град, центарот на историскиот ...

Како изгледа слетувањето и полетувањето на најкратката писта? (ВИДЕО)

Среќа.mk - 16.01.2018

За многу луѓе летањето со авион е неизбежен дел од нивното патување и претставува вистинско задоволство. Но, дали така би чувствувале задоволство доколку треба да полетате и слетате на најкратката авионска писта во светот? Оваа пистата е најкратката ...

Како изгледа полетувањето и слетувањето на најкратката авионска писта? (видео)

Црнобело
2 поврзани вести »

Снимка од евакуацијата на патниците од турскиот авион кој висеше над амбисот

Република - 16.01.2018

Снимка од евакуацијата на патниците од турскиот патнички авион кој излета во саботата од пистата во турскиот турустички град Трабзон и се заглави во калта на работ од карпата на морскиот брег, се појави во понеделникот на интернет.

Хрватски остров на кој живеат една жена, шест мажи и едно куче

Актуелно24 - 15.01.2018

Седуммина жители и едно куче живеат на далматинскиот остров Ошљак, наречен и Лазарет. Станува збор за многу мал остров, кој може да се заобиколи за 20-ина минути, а се наоѓа во задарскиот канал меѓу Задар и Прека.