TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Здравје

Стоматолозите советуваат кои 3 намирници треба да ги избегнувате за да имате убава насмевка

Сваштарник - пред: 22 часа

За прекрасна насмевка не е потребно само хигиена. Потребно е многу повеќе, а истакнати стоматолози за порталот Readers Digest откриваат кои јадења треба да ги избегнувате за да имате здрави заби.

Малацидини – нова врста антибиотици кои што ќе спасат милиони

Сваштарник - пред: 22 часа

Истражувајќи примероци од почвата, американските истражувачи откриле нова класа на антибиотици кои можат да ги убијат бактериите отпорни на постоечките антибиотици. Новата класа на антибиотици, наречени малaцидини , е изолирана од бактерии кои ...

Антибиотиците не лекуваат настинка и грип

Шеталиште
2 поврзани вести »

Постојано имате главоболки? Направете го овој едноставен напиток кој веднаш ќе Ве спаси од мигрена

Точка - 16.02.2018

Овој едноставен напиток ќе Ви помогне да се ослободите од болките во главата за околу 30 минути. Стручњаците од областа на исхраната советуваат да направите домашно кафе без шеќер, во кој ќе треба да исцедите половина лимон.

Како точно помага кафето со лимон при главоболки?

Слободен Печат
2 поврзани вести »

НАЈДОБРО РЕШЕНИЕ: Ако ноктите ви растат во месото, ова е вистинскиот спас за вас!

Скопје24 - 16.02.2018

Барем еднаш во животот сте имале проблем со зараснување на ноктот во месото. Кога работ на ноктот од страна го пробива мекото ткиво на прстот, тој почнува да израснува во месото до ноктот, а главен виновник за тоа се: тесни и неудобни чевли, ...

Колку често треба да се мијат забите?

Кајгана - 16.02.2018

Последното истражување извршено во Британија покажа дека поголемиот дел од луѓето своите заби ги мијат еднаш во денот. Според истражувањето Yougov, три од десет Британци ги мијат забите еднаш неделно.

Кои хемикалии секојдневно го поттикнуваат дебелеењето?

Република - 16.02.2018

Некои хемикалии кои се користат во прехрамбената амбалажа, тавите за готвење и во облеката го поттикнуваат дебелеењето и влијаат на процесот на метаболизмот, посебно кај жените, објавено е во една нова американска студија.

Европскиот ден на инструментарките одбележан и во Болница „Плодност“

Шеталиште - 16.02.2018

За успешна работа во операционата сала, покрај докторот, главна улога имаат инструментарките. Секоја од овие сестри мора да биде запозната со спецификата на работата, да е добро едуцирана и да биде особено способна да се снајде во сите непредвидени ...

Како да го спречите воспалението на синусите

Попара - 16.02.2018

Оние кои имаат проблеми со синусите добро знаат колку се непријатни болката и притисокот во пределот на челото, носот и образите, отежнатото дишење, течењето и болната слузница на носот… Овие симптоми можат да траат и до пролет ако е воспалението ...

Kaква врска има меѓу дебелеењето и рекламите за брза храна?

Женски магазин - 16.02.2018

Тинејџерите кои повеќе од 3 часа гледаат реклами на ТВ повеќе јадат нездрава храна од оние кои не брзаат пред малиот екран. Во просек овие деца 10 пати дневно јадат грицки, пијат газирани пијалоци или јадат пица.

Фризерка и забележала израсток на глава, а докторот ја соопштил суровата вистина

Женски магазин - 16.02.2018

Фризерката Карен Гамон на 17 годишната Клои Викам и забележала израсток додека ја шишала. Знаеле дека не бил таму порано, со оглед на тоа дека девојката се фризира на секој шест недели, уште како мала.