TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Ракомет

Карабатиќ e „новиот Омејер“ (ВИДЕО)

24 Ракомет - пред: 10 часа

На натпреварот меѓу ПСЖ и Фленсбург, кој го доби убедливо францускиот тим, имаше интересна ситуација. При резултат 20:12, ПСЖ напаѓаше без голман и погоди за 21:12, а гостите се обидоа да искористат брз центар и да го погодат празниот гол.

Кил го суспендира Кристијан Цајс заради недоразбирања со тренерот

Gol.mk - пред: 11 часа

По поразот во четвртокот во Бундеслигата од Вецлар на Миркуловски на домашен терен, десниот бек на „зебрите“ и поранешен германски репрезентативец Кристијан Цајс, заработи суспензија и веројатно нема да заигра за тимот на Гисласон до крајот на ...

Кил го суспендира Цајц!

24 Ракомет
2 поврзани вести »

Младинките ја започнаа операцијата „квалификации за СП“

24 Ракомет - пред: 11 часа

Младинската женска репрезентација на Македонија денеска ги започна подготовките за квалификации за Светското првенство, кое ќе се одржи во Унгарија. Селекторот Јулијана Црвенкоска ги собра најдобрите ракометарки до 20 години во моментов, а меѓу нив ...

Пелистер остана без својот прв голман, Рајчиќ неколку недели во „аут“!

Gol.mk - пред: 12 часа

Лидерот на табелата во ракометната Суперлига, Пелистер, се соочува со сериозни проблеми со повредени играчи воочи стартот на вториот дел од македонскиот шампионат. Пред извесен период се повреди најдобриот играч, Грузиецот Темо Орјоканидзе, кој ...

Суперлигашкиот „тест“ за Охрид, Пелистер со втор пораз во подготовките

Gol.mk
2 поврзани вести »

ФОТО: Нови дресови за иднината на женскиот ракомет во Битола

Шеталиште - 17.02.2018

Во спортската сала на Средното медицинско училиште„Д-р Јован Калаузи“ во Битола се одигра пријателски натпревар помеѓу екипата на пионерките на ЖРК Пелистер од Битола и пионерките на ЖРК Кичево.

Пелистер подобар од Охрид во вториот тест, тренерот Марковски задоволен

Gol.mk - 17.02.2018

Водечката екипа на табелата во Супер лигата, Пелистер забележа една победа и претрпе еден пораз во контролните дуели кои ги одигра со Ракометниот клуб Охрид. Битолчани во втората средба славеа со 25-23, додека во првиот дел загубија со 24-20.

Резултати од денешниот турнир во мини-лигата на Металург одржан во Берово. Табела

РК Металург - 17.02.2018

Денеска во Берово се одржа вториот турнир од мини-лигата на Металург за група Исток. Се работи за генерации 2004/5 во машка и во женска конкуренција. Турнирот се одигра во салата “Македонски бранители“ во Берово, во организација на РК “Дедо Иљо ...

По шест години Амброш си заминува од Ѓер: „Дојде време за промена“

Gol.mk - 17.02.2018

Шпанскиот стратег, Мартин Амброш, и официјално од наредната сезона нема да биде повеќе тренер на европскиот и унгарскиот ракометен шампион, Ѓер , денес објави клубот. Искусниот стратег ќе ја одработи тековната сезона, а најверојатно од следната ќе ...

ОФИЦИЈАЛНО: Ѓер останува без тренер

24 Ракомет
2 поврзани вести »

БиХ елиминирана на зелена маса, Швајцарија во баражот за СП

Шеталиште - 17.02.2018

Европската куќа на ракометот (ЕХФ) ја прифати жалбата на Швајцарија и ја испрати репрезентацијата во баражот за пласман на СП 2019 на местото на Босна и Херцеговина. Швајцарците се жалеа поради пропуст, односно дека во официјалниот записник на ...

Македонецот блеска во Израел: Димитриевски го запре Макаби Тел Авив

24 Ракомет - 17.02.2018

Тимот на Хапоел Ашдод доби големо засилување во Дарко Димитриевски, кој по само три меча покажа дека ќе биде лидер на теренот. Неговиот тим од позиција во плеј-аут, сега стигна да има скоро обезбеден пласман во разигрувањето за титулата.