TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Успеал да го пробие системот – купил биткоини за нула долари

Макфакс - тукушто објавено

Јапонска компанија за тргување со криптовалути се бори со еден корисник кој купил биткоини вредни 20 милијарди долари, а за нула долари. Како што пишува Gizmodo, проблемот бил едноставен – мала грешка во платежниот систем, му овозможила на Zeif да ...

Купил енормна количина биткоини за 0 долари

Факултети

Како се движеше вредноста на биткоинот?

Кајгана

Човекот кој купи биткоини за нула долари

Денар

Вечер Вечер Стандард Фактор Н.Македонија Вечер

10 поврзани вести »

Тутунарите бараат зголемување на откупната цена

24 Вести - пред: 15 часа

Откупот на тутунот од ланската реколта полека привршува со просечна цена од 217 денари за килограм. Но тутунарите од општина Конче бараат од владините преставници да најдат модел за зголемување на цените по класи, бидејки со години тие се речиси ...

Заев во Конче: Постигната е целта да се зголеми цената на тутунот

Канал5

Заев на средба со земјоделците од општина Конче

Сител

Земјоделците ќе ги добиваат субвенциите кога им се најпотребни

Канал5

Бриф Бриф А1 On Слободен Печат Press24 Press24 Вечер Фактор

40 поврзани вести »

Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите

24 Вести - пред: 15 часа

Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите согласно профитот на компанијата. Новоформираниот рударски синдикат на „Саса“ од Македонска Каменица, кој функционира во рамките на месо, бара отпочнување на преговори со менаџментот на рудникот и во ...

Дебата на „Клик Плус“ – Реална опасност или хајка против рудниците?

ТВ21

Новиот синдикат на рударите од ,,Саса‘‘ бара компанијата да сподели 20% од добивката

Сител

Рударите во „Саса“ бараат зголемување на платите според профитот на компанијата...

Н.Македонија

Локално МКД Алфа Либертас ТВ21 Канал5 Press24 А1 On

14 поврзани вести »

На повидок трговска војна - брашното пак ги скара Македонија и Србија

Алфа - пред: 15 часа

На повидок е трговска војна - брашното пак ги скара Македонија и Србија. Тамошните земјоделци бараат контра мерки откако овдешните власти го отежнаа увозот. На повидок е трговска војна - брашното пак ги скара Македонија и Србија.

Српските мелничари бараат контрамерки за Македонија за проблемите со извозот на брашно

Press24

Македонија го блокира увозот на српско брашно?

Фактор

На повидок трговска војна - брашното пак ги скара Македонија и Србија

Вечер

А1 On еМагазин +инфо Локално Слободен Печат Денар Sky

11 поврзани вести »

Фондацијата проф. др. Ванчо Чифлиганец добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од Битолски весник

Фокус - пред: 15 часа

За изградба и донација на нов, безбеден и топол дом на место на опожарениот, за Ивана и Јован Трајкови во Дедино и за богатата хумана мисија, Фондацијата проф. д-р Ванчо Чифлиганец е добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од страна ...

Фондацијата „Чифлиганец“ е наградена за општестевна одговорност за 2017

+инфо

Фондацијата Проф. Д-р Ванчо Чифлиганец добитник на наградата за општествена одговорност за 2017 од Битолски весник

Денар
3 поврзани вести »

Популарната „Зара“ загуби 4 милијарди долари за еден ден

Фактор - пред: 2 часа

Популарната „Зара“, на основачот Амансио Ортега, забележа загуба од над четири миилијарди долари и тоа за само еден ден. Вредноста на компанијатта на Ортега падна за 4,3 милијарди долари, откако беа објавени анализите кои покажуваат страв од ...

Заработете и до 100.000 долари од производ од пчели

Фактор - пред: 2 часа

Српските открија многу попрофитабилен бизнис од производството на мед - собират отров за пчели, кој може да достигне цена и до 70.000-100.000 долари. Најскапиот производ од пчелите најмногу го купуват козметички компании од САД, а го користат за ...

КАКО ПОЧНА БАНКАРСКАТА 2018: Кредитирањето и штедењето во пад!

Фактор - пред: 4 часа

Со негативни стапки на кредитирање и на штедење започна првиот месец од банкaрската 2018 година. Во однос на декември, кредитирањето се намалило за 62 милиони евра а штедењето за 47,3 милиони евра.

Сезонците си ги пакуваат куферите: Kако најлесно до работа на брод

еМагазин - пред: 2 часа

Собарки на брод, обезбедување, чистачки во хотели, келнерки во ресторан, продавачки во бутик, шанкери... Веќе неколку недели на веб страниците за вработување активни се огласите со кои се бараат сезонски работници за работа во странство.