TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Претставен специјален смартфон за „копање“ на крипто-валути

Стандард - пред: 11 часа

Кинеската компанија „Sugar“ објави специјален паметен телефон за чување и „копање“ на крипто-валути. Уредот ќе се продава под името „Sugar Blockchain Creation Edition“ и најверојатно е идентичен со поднесениот за одобрување во локалниот регулатор ...

Производителот на фотоапарати Kodak ќе лансира сопствена криптовалута

Иновативност

Добро е! Криптовалутите се кренаа од „мртвите“.

Таратур

12 факти за биткоинот

Бизнис Инфо

Оff.net Кајгана Фактор 24 Вести IT.mk Таратур Република Фактор

25 поврзани вести »

Премиерот Заев на средба со претседателот на Американската стопанска комора AmCham од Албанија

Канал5 - пред: 17 часа

Пронајдете го вашиот бизнис интерес за профит во Македонија, создаваме услови за интензивирање на регионалната соработка, рекол премиерот Заев на средбата. Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев заедно со заменик претседателот ...

Министерот Бектеши се сретна со бизнис делегација од американската трговска комора во Албанија

А1 On

Ќе се подигаат конкурентноста и извозните перформанси на компаниите

+инфо

Бизнисот бара парите од еврообврзницата да одат за железници и патишта

Телма

24 Вести Алсат-М ТВ21 Сител А1 On Н.Македонија Макфакс Макфакс

25 поврзани вести »

Поскапо ќе се живее во следните две години – анкета на НБМ

Телма - пред: 18 часа

Трошоците на живот ќе растат, во земјава ќе се живее малку поскапо од претходниот период. Анкетата на Народна банка спроведена во декември лани покажала дека се очекува инфлацијата умерено да забрза – годинава таа да достигне 1,8 проценти, и да ...

Кои централни банки ги даваат најточните предвидувања?

Денар

Франција со дефицит најнизок за последната деценија

Република

Инфлацијата ќе притиска: Се очекува забрзан пораст на цените во наредните две години

еМагазин

Денар Денар Денар Бизнис Инфо Точка

9 поврзани вести »

Прометот во индустријата во перидот јануари-ноември 2017 зголемен за 6,3 отсто

А1 On - пред: 18 часа

Прометот во индустријата во периодот јануари – ноември 2017 година во споредба со јануари-ноември 2016 година е зголемен за 6,3 отсто, додека во ноември 2017 година во однос на ноември 2016 година бележи раст од 2,6 проценти.

Раст на прометот во индустријата

МРТ

Прометот во индустријата за една година пораснал за 6,3 отсто

+инфо

Индустриското производство во САД повторно се зголемува во декември

Бизнис Вести
4 поврзани вести »

Текстилните компании предлагаат воведување на систем на линеарно плаќање на придонеси

+инфо - тукушто објавено

Компаниите членки на Стопанската комора на Македонија велат дека елта е да се спречи затворање на некои производни погони и напуштање на работниците. Текстилните компании од Стопанската комора на Македонија предлагаат воведување на систем на ...

ПР на прнцовите Вилијам и Хари е најпопуларната понуда за работа во Велика Британија

Стандард - пред: 22 мин

Специјалист за односи со јавноста на Принцовите Вилијам и Хари е најразгледуван оглас за работа во Велика Британија во изминатата година во ЛинкдИн, објави ДПА. Објавата победи пред други популарни позиции, како што се дегустатори на пива и чоколади.

Ништо од преземањето на Бетон Штип

Фактор - пред: 1 час

БЕТОН АД Штип ќе задржи актуелната сопственичка структура откако градежната компанија БИМ инвест инженеринг донесе одлука да се откаже од постапката за целосно преземање на акциите во Бетон АД Штип преку Македонска берза.

Целосен пресврт меѓу Русија и САД: што се подготвува?

Фактор - пред: 1 час

Русија во ноември 2017-та го зголеми инвестирањето во американските државни обврзници за 700 милиони долари. Сега тој износ е до 105,7 милијарди долари, се наведува во документите на американското МФ.

Американски државни обврзници во сопственост на Кина, Јапонија, Исланд, Русија...

Вечер
2 поврзани вести »