TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Македонија без штанд на „Зелената недела“ во Берлин

Макфакс - тукушто објавено

На светскиот саем за храна „Зелена недела“ во Берлин, не е поставен штанд што ќе ја промовира нашата земја. Од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство велат дека компаниите немаат интерес за учество на овој саем, поради што и не ...

Македонија нема штанд на „Зелена недела“, фирмите незаинтересирани

Канал5

„Зелена Недела“, Берлин: Глобалното сточарско производство ќе го реши проблемот со сиромаштијата

Вечер

Николовски од Берлин: Идните политики на Владата се во насока на развој и инвестиции во сточарството

Бриф

iPortal +инфо iPortal Макфакс Точка А1 On Локално

11 поврзани вести »

„Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

Макфакс - пред: 4 часа

Од „Б-“ на „Б“, Агенцијата за кредитен рејтинг „Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција. „Веруваме дека буџетските перспективи и изгледите за раст на Грција се подобрени, а во исто време има заживување на пазарот на трудот и ...

Грција и Шпанија добија повисок кредитен рејтинг

Фактор

„Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

Локално

„Стандард енд Пурс“ го зголеми кредитниот рејтинг на Грција

Вечер

+инфо А1 On Р.С.Европа Точка Канал 77 Денар

10 поврзани вести »

Владата на САД остана без буџет

Макфакс - пред: 6 часа

Владата на САД остана без финансирање, откако американскиот Сенат го отфрли новиот краток буџет, кој требаше да обезбеди финансирање на државните институции од 26 јануари до 16 февруари, објави Ројтерс.

Владата на САД остана без буџет

Тера

Владата на САД остана без буџет

Вечер

Владата на САД остана без буџет

Кајгана

А1 On Денар Sky

7 поврзани вести »

Американската влада делумно парализирана, Сенатот не донесе привремен буџет

+инфо - пред: 7 часа

Се очекува делумната парализа на работата на Владата на САД да почне од денеска. Делумна парализа на Владата на САД е речиси сигурна по клучното гласање во Сенатот, кое покажа дека републиканците и демократите не успеаја да постигнат компромис за ...

На полноќ истекува рокот за привремен Буџет на САД

Глас на Америка

Делумна парализа на американската федерална влада

Стандард
3 поврзани вести »

ЖИВОТ НА КРЕДИТ: Граѓаните се повеќе излез бараат во задолжувањата

Фактор - пред: 6 часа

Масовни задолжувања кај граѓаните бележи статистиката на Народна банка. За живот на рати се повеќе се одлучуваат граѓаните кои за една година се задолжиле плус 194 милиони евра или заклучно со последниот месец од 2017-та банките имаат одобрено 2 ...

Раст на вкупните депозити и кредити на корпоративниот сектор во декември

Бизнис Инфо

По подолга пауза пораст на автомобилските кредити

еМагазин

Ѓраѓаните лани се задолжиле 2,3 милијарди евра, најмногу за станбени и потрошувачки кредити

Сител

Академик Денар Скопје инфо Правдико

8 поврзани вести »

Доцнат хонорарите, пресметките за персонален данок не можат да се достават до УЈП

Вечер - тукушто објавено

Новиот електронски систем за пресметка и плаќање на данок ја забави исплатата на хонорари. Сметководителите се жалат дека системот не функционира, односно дека не можат да се вклучат на новата електронска платформа, не можат да достават барање за ...

Драги е подготвен да достави предлог за европски безбедни обврзници

Денар - пред: 3 часа

Проектот за нова класа безбедни финансиски средства наменети за зајакнување на еврозоната, претстои да биде претставен по речиси една година задоцнување, соопшти „Bloomberg“, повикувајќи се на запознаени извори.

Amazon избра 20 градови финалисти за изградба на новото седиште

Денар - пред: 4 часа

Американската технолошка компанија „Amazon“ избрала 20 градови и региони, вклучувајќи еден во Канада, за изградба на втора централа за која се тврди дека ќе генерира 50.000 нови високоплатените работни места, пренесува „Ројтерс“.

„Газпром“ доби дозвола за втората цевка на „Турскиот поток“

Фактор - пред: 4 часа

Според дипломатски извори, Гаспром доби дозвола од турските власти за изградба на втората цевка на гасоводот Турски тек до брегот на Турција, објави ТАСС. Според официјалното соопштение на холдингот, работата на проектот врви "во полна пареа" на три ...