TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Екстракцијата на нафта во САД може да ја надмине онаа на Саудиска Арабија

Денар - пред: 5 часа

Постојаното растечко производство на сурова нафта во САД може наскоро да го претекне ова на Саудиска Арабија, оспорувајќи го првото место на Русија. Ова станува јасно од месечниот извештај за нафтениот пазар на Меѓународната агенција за енергетика ...

Coca-Cola си поставува нови цели за рециклирање до 2030-та година

Денар - пред: 5 часа

Американската компанија „Coca-Cola“ објави дека сака да собира и рециклира волумен еднаков на 100% од опаковките кои ги продава во светот до 2030-та година, соопштува „WSJ“. Целта е дел од иницијативата за одржливост, објавена од гигантот кај ...

Отворајте ги паричниците, сите мораат да надоместат

Денар - пред: 6 часа

По заминувањето на Британија, останатите земји на ЕУ ќе мора да надоместат 45 милијрди евра, колку што Унијата ја чини „разводот“ со Британците Меѓутоа, проблем е што некои земји не сакаат да издвојат дополнителни пари, како Холандија, Данска, ...

Распродажба на запленет имот: Луксузни куќи, станови и возила нудат банките

еМагазин - пред: 4 часа

Македонските банки почнуваат да наликуваат на агенции за надвижности или на автосалони со оглед на тоа што многу често можат да се забалежат огласи за продажба на недвижен и подвижен имот запленет врз основ на ненаплатени кредити.

Apple и Samsung под истрага во Италија

Денар - пред: 6 часа

Италијанскиот регулатор за заштита на конкуренцијата објави дека покренал истрага врз основа на тврдењата дека Apple и Samsung користеле ажурирање на софтверот со цел да ги забават своите мобилни телефони и да ги поттикнат клиентите на купување на ...

Ценовен шок: Од понеделник нови повисоки цени на бензините?

Телевизија Нова - пред: 7 часа

Не очекува ли ново поскапување на бензините? Цената на суровата нафта на светските берзи денеска го држи вчерашното ниво. Вчера пак, на берзата во Лондон цената за барел нафта ја проби психолошката граница од 70 долари и достигна 70,26.

Ценовен шок: Од понеделник нови повисоки цени на бензините?

Скопје24

Од понеделник нови повисоки цени на бензините во Македонија

Press24

Од понеделник нови повисоки цени на бензините во Македонија

Сител

МК News

5 поврзани вести »

Малку познати македонски иселенички кои заработуваат милиони

еМагазин - пред: 7 часа

Македонската јавност многу малку знае за нашите иселенички кои успеале да развијат успешни бизниси и да се вработат во големи светски познати корпорации. Во оваа прилика ќе ве запознаеме со три успешни македонски жени кои откако се иселиле станале ...

Паника во Австрија од целосното отворање на пазарот за труд за Хрватите

МКД - пред: 21 часа

Феноменот на масовно иселување од Хрватска не остана незабележан ни во Австрија во која до 1 јули годинава на сила и понатаму има некои ограничувања кога станува збор за слободата на движењето на хрватските работници во Европската Унија, пишува ...

СЕ ПЛАШАТ ОД ИНВАЗИЈА НА СТРАНСКИ РАБОТНИЦИ: Можно е да им дојдат 150.000

Фактор
2 поврзани вести »

Извештајот за акмис-от загубен по пат! Салији: го доставив неколку дена по презентацијата

ТВ21 - пред: 20 часа

Како се случи извештајот за функционирањето на АКМИС-от да се изгуби, на релација не подолга од 1 километар, од Министерство за правда до Јавното обвинителство. По повеќе од еден месец откако работната група од Министерството презентираше каква ...

Средба меѓу Министерот за правда, Билен Салији и Претседателот на УПОЗ, Пеце Грујовски

А1 On

Извештајот за АКМИС испратен пред 10 дена се уште не стигнал во ЈО

Нова ТВ

Министерството за правда и УПОЗ ќе формираат работна група за подобрување на работните услови

Макфакс

Вечер Точка Денар

7 поврзани вести »

Граѓаните масовно се задолжуваат за потрошувачки кредити, експертите бараат закон за личен банкрот

24 Вести - пред: 23 часа

Доаѓа време државата да почне да размислува за Закон за личен банкрот, сметаат дел од економските експерти, откако Народна банка на Македонија објави дека за една година задолжувањето на граѓаните се зголемило за 9,2 отсто, а наплатата на долгот оди ...

Закон за личен банкрот - граѓаните масовно избираат живот на рати

Скопје инфо
2 поврзани вести »