TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Министерот Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја ...

А1 On - пред: 23 часа

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Николовски, денеска во рамки на саемот „Зелена Недела“, во Берлин, Сојузна Република Германија, на формалната церемонија за потпишување на Европската декларација за соја, организирана од ...

Министерот Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производство на соја без ГМО

iPortal

Министерот Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Макфакс

Министерот Николовски потпиша свечена изјава за поддршка на Европската декларација за развој на производството на соја без ГМО

Вечер

Канал5 +инфо еМагазин Фактор Денар

9 поврзани вести »

САД и Кина се подготвуваат за трговска „битка на титаните“

Стандард - пред: 22 часа

Последен пат кога Вашингтон беше мобилизиран за трговска војна, Роналд Реган беше претседател, а Јапонија – непријател. Денес, Белата куќа го вади истото оружје – комбинација на тарифи и квоти, насочени првенствено на кинескиот увоз.

Светската елита ќе се собере во Швајцарија

Макфакс - пред: 23 часа

Годишниот собир на Светскиот економски форум ќе почне во вторник на 23 јануари во швајцарскиот зимски центар во Давос. Најавено е учеството на близу 2.500 политички лидери, претставници на компании и други.

Светската елита ќе се собере во Швајцарија

Вечер

Светската елита ќе се собере во Швајцарија

А1 On

Светската елита ќе се собере во Швајцарија

Денар
4 поврзани вести »

Текстилните компании предлагаат воведување на систем на линеарно плаќање на придонеси

+инфо - 19.01.2018

Компаниите членки на Стопанската комора на Македонија велат дека елта е да се спречи затворање на некои производни погони и напуштање на работниците. Текстилните компании од Стопанската комора на Македонија предлагаат воведување на систем на ...

Кој во Македонија зема плата од 1000 евра?

Скопје инфо
2 поврзани вести »

Што ги мачи македонските претприемачи?...

Н.Македонија - 19.01.2018

Што ги мачи македонските претприемачи? Недоволна странска и домашна побарувачка, недостиг од квалификувана работна сила, финансиски проблеми, неизвесно економско опкружување се главните проблеми на домашниот бизнис-сектор.

Градежниците со блага критика за деловните тенденции во нивниот сектор

Build - 19.01.2018

Градежните компании без оптимизам го дочекале крајот на 2017 година. Според податоците на Државниот завод за статистика, очекувањата за вкупните порачки за градежни работи во четвртото тримесечје од 2017 година биле понеповолни во однос на ...

Тркалезна маса за Законот за градење в понеделник во ГЕМ

Build - 19.01.2018

Публикацијата „Партиципативен и транспарентен развој на одржлива политика за градење – Анализа на изработка и донесување Закон за градење“ ќе биде презентирана во понеделник (22 јануари), со почеток од 12 часот, во просториите на ГЕМ (Менада) во ...

Поддршка за општините што ќе организираат средби со иселениците и печалбарите

Вечер - 19.01.2018

Во текот на оваа година Агенцијата за иселеништво на Р. Македонија ќе даде нагласена логистичка поддршка на сите општини во нашава земја кои организираат средби со иселениците и печалбарите.

Поддршка за општините што ќе организираат средби со иселениците и печалбарите

А1 On

Поддршка за општините што ќе организираат средби со иселениците и печалбарите

Денар
3 поврзани вести »

НЕ ЧЕКАЈТЕ: Германија бара сезонски работници, плата и до 4 000 евра

Фактор - 19.01.2018

Германски фирми бараат итна испорака за сезонска работа. Низ цела Германија. Почнувјќи од граежнитво, па до медицински персонал. Потребни се и работници на аеродром, работа во магазини, кино.

Детален преглед: Какви употребувани автомобили се продаваат во македонските автосалони

еМагазин - 19.01.2018

Повеќе македонски автосалони освен што продаваат нови возила вршат продажба и на употребувани возила. Предноста во купување од употребувано возило од салоните е што најчесто тие се сервисирани и во одлична кондиција.