TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

НАФТАТА ВО ГОДИНИТЕ ШТО ДОАЃААТ: Кога побарувачката ќе има бум?

Фактор - пред: 23 часа

Светската побарувачка на нафта ќе расте до 2035 година. По овој период ќе паѓа до 2040 година, најави Бритиш Петролеум. Засега се трошат 100 милиони барели дневно, а додека да почне да паѓа побарувачката ќе има раст за 10%.

Северен тек 2: Руско политичко оружје?

Deutsche Welle - 24.02.2018

Сѐ повеќе се зголемува отпорот против планираниот гасовод Северен тек 2. Пратеници од Европскиот парламент и Бундестагот сакаат да се спречи изградбата на трасата. Прашања и одговори за еден многу контроверзен проект.

ВМРО-ДПМНЕ: 300 вработени во РЕК Битола се жртва на политички реваншизам на СДСМ

А1 On - 24.02.2018

„Раководството на РЕК Битола деновиве на најгруб начин удри и врз вработените во претпријатието. Изминатиот период на над 300 вработени во РЕК Битола им се доставени одлуки за откажување на договор за вработување со понуда за склучување на нов ...

Коњановски: 300 вработени во РЕК Битола се жртва на политички реваншизам на СДСМ

Шеталиште

Коњановски: Вработените во ЕЛЕМ и РЕК Битола се директни жртви на партизацијата на СДСМ

Нетпрес

Вработените на ЕЛЕМ и РЕК Битола жртви на партиски реваншизам

Република

Курир

5 поврзани вести »

Невработеноста во ЕУ е стабилна, стапката на инфлација бележи пад

Банкарство.мк - 24.02.2018

Европскиот завод за статистика Евростат соопшти дека стапката на невработеност во земјите од еврозоната останала стабилна со 8,7% во декември 2017 година, што е исто ниво како и во ноември.

Стапката на невработеност во еврозоната е стабилна

Кумановски м.

ШТО СЕ СЛУЧУВА ВО ЕВРОЗОНАТА: Kaко стојат со невработеност и инфлација?

Фактор
3 поврзани вести »

ТТК Банка оствари профит од 100,1 милиони денари во 2017та година

Банкарство.мк - 24.02.2018

Во 2017 година ТТК Банка АД Скопје дејствуваше во насока на остварување на своите приоритетни цели и задачи дефинирани во Деловната политика и во Финансискиот план на Банката, при што во текот на периодот го прилагодуваше своето работење на ...

Агенцијата за медиуми ќе утврдува дали има недозволена медиумска концентрација кај ТВ 24

Фокус - 23.02.2018

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска одлучи да покрене постапка за утврдување на можно постоење на недозволена медиумска концентрација кај кабелската телевизија 24.

Телевизиите во битка да докажат незаконска медиумска концентрација

+инфо

Aгенција за медиуми, проверка за медиумска концентрација

Локално
3 поврзани вести »

Сопственикот на British Airways претстави разочарувачки резултати за кварталот

Денар - 24.02.2018

Сопственикот на „British Airways“, „IAG“ изрази уверување за претстојната година и вети дека повеќе средства да бидат дистрибуирани до акционерите, но намалувањето на профитот од четвртиот квартал ги намали неговите акции, според „Ројтерс“.

British Airways претстави разочарувачки резултати за кварталот

Локално
2 поврзани вести »

Авиогигантот се повлекува од Романија – „бројките слаби“

Денар - 24.02.2018

Ирската нисобуџетна авиокомпанија „Ryanair“ објави дека ќе ја затвори својата база во Темишвар, во Романија. Компанијата соопшти дека ќе ги повлече авионите од таа база поради лошиот учинок и дека ќе ги угаси рутите кон Брисел, Берлин, Франкфурт, ...

Главни туристички атракции во земјите ширум светот (инфографик)

Денар - 24.02.2018

Инфографикот кој го изработи Vouchercloud ги преставува најважните работи кои би требало да ги направите или посетите во секоја одделна земја во светот, според Tripadvisor. Со други зборови листата се темели на соединување на милиони рецензии од ...

Главни туристички атракции во земјите ширум светот

Студенти
2 поврзани вести »

Венецуела зема замаф: Ќе издаде уште една виртуелна валута

Фактор - 24.02.2018

Венецуела која е во длабока криза планира да издаде уште една виртуелна валута. Овој пат таа ќе го носи името "реtrо gоld" и ќе биде поткрепена од злото. Ова беше објаснето со изјавата на Хиколак Мејдипо, јавува Ројтерс.

Венецуела ќе издаде уште една виртуелна валута

Студенти
2 поврзани вести »