TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Економија

Неизвесно е дали годинава ќе имаме саем за мебел, нема каде да се одржи

МКД - 21.02.2018

Саем за мебел годинава нема да има. Манифестацијата нема каде да се одржи. Вакво известување од Скопски саем деновиве добиле компаниите кои се пријавиле за учество на оваа манифестација. По продажбата на халите и земјиштето на скопскиот саем, ...

Саемот за мебел и официјално откажан: Нема каде да се одржуваат и сите идни манифестации

Фактор

Саем за мебел годинава нема да има

Скопје инфо
3 поврзани вести »

СКСЗМ: Малите и средни фирми да се вклучат во Законот за поддршка на инвбестициите

Телма - 21.02.2018

Стопанската комора на северозападна Македонија го поздравува Законот за финансиска поддршка на инвестициите кој Владата неодамна го претстави на ЕНЕР, но има неколку забелешки, меѓу кои фактот што предложениот законски текст се објави со видливо ...

СКСЗМ ќе достави забелешки за нацрт-законот за финансиска поддршка на инвестициите

Локално

СКСЗМ ќе достави забелешки за нацрт-законот за финансиска поддршка на инвестициите

Сител

СКСЗМ со забелешки за нацрт-законот за финансиска поддршка на инвестициите...

Н.Македонија

еМагазин А1 On

6 поврзани вести »

Стапката на невработеност во Британија продолжува да расте

Бизнис Инфо - 21.02.2018

Фото: Pixabay Стапката на невработеност во Велика Британија нагло се зголеми на крајот на 2017 година, пренесува Business Insider . Според статистиката на Народната канцеларија на Британија, процентот на невработени се зголемил на 4,4%, а не се ...

Невработеноста во Велика Британија се зголемува за прв пат во последните 2 години

Денар
2 поврзани вести »

Странските инвеститори купуваат само еден отсто од репроматеријалите од домашната индустрија

Телма - 21.02.2018

Странските компании и натаму купуваат само еден отсто од потребните репроматеријали од домашната индустрија. За да се зголеми соработката, странците денеска децидно побараа од овдешните фирми, тие прво да прашаат што точно им треба, а потоа да го ...

Ова се платите на државите од екс Југославија

Вечер - 21.02.2018

Југославија беше држава на 6 републики, со повеќе од 20 милиони жители и спаѓаше во средноразвиени европски држави. Потоа, од 1991 па наваму, се до војната во Македонија во 2001 година, републиките водеа прроцеси за државност и самостојност - некои ...

Koлку заработуваат Словенците, Хрватите, Србите, Босанците, Македонците?

Вечер
2 поврзани вести »

Ќе се тргне ли јавната администрација од канџите на политиката?

Алсат-М - 21.02.2018

Државата никако да ја преброи јавната администрација. Стратегијата за реформи е готова, но Владата сеуште не ја знае точната бројка на вработени во јавниот сектор. Наместо да се намалува, обемната администрација се зголемува.

Фановите на „сеат“ го избраа Тарако за име на новиот теренец

Макфакс - 21.02.2018

„Сеат тарако“ е името на третото теренско возило на производителот „Сеат“. Во завршната фаза од онлајн кампањата за избор на име со назив #SEATseekingName учествуваа 146.124 фанови на „сеат“ од 134 земји.

Apple почна да им конкурира и на автомобилските компании

Кајгана - 21.02.2018

Технолошкиот гигант Apple е во преговори да купи огромни количини кобалт директно од рудниците кои го ископуваат овој материјал за да се заштити од потенцијалниот дефицит кој би можел да се појави во наредните неколку години.