TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Музичарите најавуваат тужби за изгубените субвенции

24 Вести - пред: 1 час

Музичарите кои останаа без субвенции од државата, откако Министерството за култура и МРТВ ги поништија одлуките од последниот конкурс решија на суд да ја бараат правдата. Зад тужбата ќе застанат стотина автори, музичари и продуценти.

Принц: Сме направиле песни, не може ние да бидеме оштетени

Репортер

Поништени одлуките за финансирање на домашната продукција

24 Вести

МРТВ ги поништува конкурсите на кои Ристо Бомбата доби 36.000 евра, а Ѓорѓи Крстевски 12.000

Сакам да кажам

Фокус Макфакс Нова ТВ Република Вечер +инфо Таратур А1 On

39 поврзани вести »

Отворена групна изложба на фотографии од Охрид

Радио МОФ - пред: 2 часа

Во рамките на проектот „Од 20-ти до 20-ти сите во Охрид“ беше отворена изложбата на фотографии од Охрид во голем формат. „Станува збор за дела на 12 вљубеници во градот под Самуиловата тврдина, кои со својот фотоапарат успеале да забележат неколку ...

Отворена изложба на охридски фотографи со мотиви од Охрид

ТВМ

Изложба на фотографии на отворено во Охрид

Канал5

Отворена изложбата на фотографии од Охрид во рамките на „Од 20-ти до 20-ти СИТЕ ВО ОХРИД“.

А1 On

Слободен Печат

5 поврзани вести »

Виртуозот на пијано Даниел Харитонов настапува со Македонската филхармонија

МРТ - пред: 7 часа

Харитонов за македонската публика ќе го изведе популарниот и раскошен концерт за пијано и оркестар од Франц Лист. На програмата вечер се и атрактивната увертира „Карневал“ од Антонин Дворжак, како и славната Симфонија бр. 2 од Јан Сибелиус.

Рускиот пијанист Харитонов солист со Филхармонијата

Сакам да кажам

Концерт со чудото од дете Харитонов во Македонската филхармонија

iPortal

Чудото од дете Даниел Харитонов утре настапува со Македонската филхармонија

Кајгана

Женски магазин А1 On Среќа.mk Скопје24 Скопје инфо Канал5 Н.Македонија Либертас

12 поврзани вести »

Ирански филмови во Кинотеката

Макфакс - пред: 4 часа

Филмски циклус посветен на современиот Ирански филм ќе се одржи од 22 до 27 јануари, во Кинотеката на Македонија. Иранската кинематографија е една од најистакнатите светски кинематографии.

Денови на иранската кинематографија во Кинотека од 22 до 27 јануари

Канал5

Денови на иранската кинематографија во Кинотека од 22 до 27 јануари

+инфо

Ирански филмови во Кинотека од 22 до 27 јануари

Радио МОФ

МКД А1 On Sky

7 поврзани вести »

МКЦ слави роденден со фотоизложби, перформанси И концерти

Сакам да кажам - пред: 7 часа

Со фотоизложби, поетски перформанс, филмски маратон и со концерти, Младински културен центар (МКЦ) вечерва од 20 часот, по седми пат, го слави глобалниот Роденден на уметноста. За светски роденден на уметноста, 17 јануари е прогласен во 1963 година ...

Роденден на уметноста во Младинскиот културен центар

Cooltura

МКЦ ќе го прослави 45-от роденден

CivilMedia

МКЦ ќе прослави 45 години од своето постоење

Порта 3
4 поврзани вести »

28 книги во трка за „Роман на годината“

Радио МОФ - пред: 9 часа

Фондацијата „Славко Јаневски“ соопшти дека 28 книги официјално се прифатени да учествуваат во изборот „Роман на годината“. Добитникот на наградата ќе биде соопштен до 15 март. Фондацијата ја продолжи традицијата на доделување на наградата „Роман на ...

За Роман на годината 2017 ќе се натпреваруваат 28 книги

+инфо

За Роман на годината 2017 ќе се натпреваруваат 28 книги

Слободен Печат

Дваесет и осум книги конкурираат за Роман на годината 2017

Нова ТВ
4 поврзани вести »

За забавњаците нема пари, за класичарите Министерството за култура даде 3.280.000 денари

Република - пред: 2 часа

Министерство за култура продолжува да ги откупува или субвенционира композициите од областа на сериозна музика, за разлика од забавните песни, чиј избор беше поништен по налог на министерот Алаѓозовски.

Концерт на Мариналеда и Ема

CivilMedia - пред: 3 часа

Бендовите Мариналеда и Ема на 10 февруари ќе одржат концерт во Социјалниот центар Дуња, со почеток во 20 часот. Ема е пост-хардкор бенд и ова ќе биде нивниот прв настап пред публика, а Мариналеда се веќе добро познати пред македонската алтернативна ...

Охрид и Македонија центар на светскиот хуманизам

А1 On - пред: 6 часа

Денеска во 19 часот, во очи на големиот празник Богојавление, градоначалникот на Охрид Јован Стојаноски во Куќата на Уранија на МАНУ ќе ја врачи Светската награда за хуманизам на годинешниот добитник Жан Патрик Конрад, професор на Империјал колеџ од ...

Французите му велат збогум на зборот „смартфон“

Оff.net - пред: 3 часа

Обидувајќи се да го спречат сè поагресивното навлегување на технолошкиот вокабулар во францускиот, официјалните органи воведуваат алтернативи за најчестите ...