TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Промовирана публикацијата „Римски театар-Скупи“

Студенти - 24.02.2018

Публикација „Римски театар – Скупи“ (истражувања 2013-2016) од група автори денеска беше промовирана во Музејот на Град Скопје. Издавањето е реализирано со финансиска поддршка на Министерството за култура и помогнато од Управата за заштита на ...

Да бидеш независен, зависи од многу нешта...

Окно - 24.02.2018

Во царството на глупаците лудниците се направени за генијалните. Животот ќе беше многу краток да немаше состаноци. Спокојство и „здрава храна“ – тоа сигурно го кажал некој голем шегаџија. Знам дека сите луѓе се добри, но како да разберам кои, во ...

Изложба што ги истражува скопските монтажни куќи од бранот светска солидарност по земјотресот '63

МКД - 24.02.2018

Изложбата „Растечките куќи во Скопје“, на Милан Мијалковиќ и Катарина Урбанек, ќе се одржи во Музејот на современата уметност од 12 март до 3 април. Изложбата, насловена „PRE/FABRIC“, ги истражува трагите на монтажните куќи во Скопје по земјотресот ...

Голем скандал на повидок - најголемиот фаворит за „Оскар“ е плагијат?

Факултети - 24.02.2018

( Фото: Youtube screenshot / Fox Searchlight ) Филмот „ Обликот на водата “ (The shape of water, 2017), конкурент во категоријата најдобар филм на овогодишната манифестација на доделување на „Оскарите“, се соочува со тужба за плагијат, во која се ...

Отворен час за „гледачот во претставата“ со Ана Стојаноска

Радио МОФ - 24.02.2018

„Театар за сите“ организира јавно предавање со Ана Стојаноска, професорка на Факултетот за драмски уметности кое ќе се одржи во среда (28 февруари) во Јавна соба, со почеток од 20 часот. Темата е посветена на „гледачот во претставата”.

Популарна социјална мрежа засекогаш го промени начинот на допишување

Факултети - 24.02.2018

( Фото: Pixabay ) „Инстаграм“ сега на корисниците им допушта да испраќаат фотографии и видеа преку директни пораки кои исчезнуваат засекогаш откако ќе ги погледне другата личност, пишува „ Индипендент “.

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

А1 On - 24.02.2018

Романот „Разголена душа” од младата писателка Марта Димитров синоќа беше промовирана во библиотеката „Феткин” во Кавадарци. Преку приказната за 22-годишната Клара која сака да стане писателка, авторка Димитров се обидува да ги пренесе своите ...

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

Локално

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

Канал5

Промовиран романот „Разголена душа” од Марта Димитров во Кавадарци

Sky
4 поврзани вести »

Со видеоигра ќе се симулираат настани од историското минато...

Н.Македонија - 24.02.2018

Новата едукациска алатка „Аферата Мис Стон“, промовирана од Музејот на македонската борба, ја изработија студенти од ФИНКИ со поддршка од Британскиот совет Нова едукациска алатка „Аферата Мис Стон“ промовираше вчера Музејот на македонската борба.

На бензинска пумпа пронајдено ремек-дело

Факултети - 24.02.2018

Фото: RMN Слика на Дегас, украдена во 2009 година од музејот во Марсеј, била пронајдена во автобус во близина на Париз. Францускиот министер за култура Франсоаз Нисен објави дека властите го пронашле ремек-делото во багажникот на автобус кој ...

ФОТО: Украдена слика од Едгар Дега пронајдена во автобус

Либертас

Украдена слика од Едгар Дега вредна 800.000 долари е пронајдена во автобус

+инфо
3 поврзани вести »