TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Култура

Aвстралиско-англиски збор на годината: милкшејк патка

Оff.net - 15.01.2018

Не е некој нов начин на подготвување патка. Се работи за интернет меме и термин кој Оксфордските речници го вклучија во најтесниот избор за збор на изминатата година. Но сега оваа престижна титула му ја додели Мекгајр, речник на ...

Кумановската библиотека набави над 2.000 книги...

Н.Македонија - 15.01.2018

Кумановската библиотека набави над 2.000 книги Книжниот фонд на библиотеката „Тане Георгиевски“ е збогатен со нови 656 наслови, или вкупно 2.176 книги. Набавката е извршена кон крајот на претходната година, а книгите се набавени од 14 различни ...

Репертоар на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“ за јануари 2018

Шеталиште - 15.01.2018

Ова е тековниот репертоар на прилепскиот театар „Војдан Чернодрински“: На репертоарот на театарот „Војдан Чернодрински“ при НУЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп имате можност да ги погледнете следниве претстави: 24 јануари 2018 – 19:30 часот – ,, ...

„Недела на книгата“ во организација на КИЦ „Култура 365“...

Н.Македонија - 15.01.2018

„Недела на книгата“ во организација на КИЦ „Култура 365“ Културно-информативниот центар „Култура 365“ од Охрид од денеска по втор пат ја спроведува манифестацијата „Недела на книгата“ осмислена како активност насочена кон враќање на интересот на ...

Пред 40 години ова беше футуристички град (фото)

Кумановски м. - 15.01.2018

loading... Станбениот комплекс „Турс Аилауд“ го изградил Емил Аилауд помеѓу 1973 и 1981 година во француската општина Нантер, во близина на Париз. A post shared by Sabrina Ratté (@sabrina_ratte) on Jun 11, 2017 at 5:23am PDT Намерата на архитектите ...

„Футуристички град“ изграден пред 40 години

Факултети
2 поврзани вести »

Предлог книга: Елиза на единаесет години од Дојна Рушти

Шеталиште - 15.01.2018

Во едно село во близината на Букурешт, доаѓа до вистинска хистерија во моментот кога жителите дознаваат дека Елиза (девојче на 11-годишна возраст) има сифилис. Во текот на обелоденувањето на други случаи на сифилис, девојчето е обвинето дека го ...

Kучето вработено во музеј

Оff.net - 15.01.2018

Не е сиже на лектира за второ, ниту наслов на цртан филм. Вистинско куче, и тоа ловечко, e исто така вистински музејски работник. Со специфична ...

„Фантата“ била создадена за нацистичка Германија

Факултети - 15.01.2018

Фото: SKopp Февруари 1944 година. Берлин се обидувал да закрепне од воздушното бомбардирање од страна на Америка, а животот и индустријата продолжиле да функционираат на периферијата на градот.

Нови трејлери: „Black Panther, „Аltered Carbon“; „Hellraiser“ и многу други

Факултети - 15.01.2018

Се чини дека сите зборуваат за „I, Tonya“, меѓутоа, има и други филмови и трејлери што вреди да ги погледнете. Во продолжение проследете ги седумте трејлери за оваа недела. „Hellraiser: Judgement“ Ова е десеттиот „Hellraiser“ филм, а ДВД-изданието ...

ГАЛЕРИЈА: Креативно „чистење“ на нацистичките симболи низ Берлин

Либертас - 14.01.2018

Во Берлин (што е случај и со различни градови на Македонија, пред се Скопје и Битола) за жал, се уште повремено се појавува симболот на нацизмот. Еве како уметникот Ибо Омари, (заедно со членови на својата невладина организација) ги трансформира ...