TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

(Видеодебата) Уставот нема да се менува ако Владата не се однесува како мачка да ѝ го гризнала јазикот

Макфакс - пред: 21 часа

Владата треба да има потранспарентен пристап во процесот на преговори за името и треба јавно да ги соопшти црвените линии, до каде е долната граница прифатлива за достоинствено решение, порачува Љупчо Ристовски од Институтот за доблесна и вредносна ...

(Видеодебата) Уставот нема да се менува, ако Владата не се однесува како мачка да ѝ го гризнала јазикот

Вечер

Уставот нема да се менува, ако Владата не се однесува како мачка да ѝ го гризнала јазикот

Точка
3 поврзани вести »

Во подготовка измени на Законот за хартии од вредност

Академик - пред: 21 часа

Со Законот за изменување и дополнување на Законот за хартии од вредност се воведе задолжителна котација на акционерските друштва. Обврската за задолжителна котација е со рок од 5 години, односно до 30.4.2018 година.

Во подготовка се измени во Законот за хартии од вредност

Правдико
2 поврзани вести »

Зоран Милевски унапреден во чин генерал-мајор

Курир - пред: 21 часа

Претседателот на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили Ѓорге Иванов го унапреди командантот на ЗОК во ГШ на АРМ, Зоран Милевски во чин генерал-мајор. – Претседателот Иванов, согласно Законот за одбрана и Законот за служба во А ...

Милевски унапреден во генерал-мајор на командантот на ЗОК во ГШ на АРМ...

Н.Македонија

Зоран Милевски командантот на ЗОК во ГШ на АРМ унапреден во чин генерал-мајор

Press24

Зоран Милевски унапреден во чин генерал-мајор на командантот на ЗОК во ГШ на АРМ

Sky

Канал 77 Слободен Печат Република Сител Нетпрес Кумановски м.

10 поврзани вести »

Кадри од ЈНА ќе нè интегрираат во НАТО (ФОТО)

Република - пред: 21 часа

Осумдесетгодишен старешина на ЈНА ќе биде советник за реформски процеси, одлучила Шекеринска. Генералот Филип Котели, кој повеќе од 20 години е во пензија, е назначен за советник за реформските процеси во Министерството за одбрана, а со цел НАТО ...

Над 220 привремени вработувања во градинките стануваат трајни

Нова ТВ - 23.02.2018

Министерството за труд и социјална политика обезбеди согласност од Министерството за финансии за вработувања на неопределено време на 226 работни места во детските градинки, за трајно испразнети работни места, a кои тековно биле пополнувани со ...

226 воспитувачки ангажирани во градинки на определено време ќе добијат решенија за вработување, а ќе се вработат и нови 260

Сакам да кажам

486 вработувања на неопределено време во градинките

Фактор

Во Кавадарци 350 дечиња на листа за чекање за во градинка

ТВ21

Орбис Кумановски м. А1 On +инфо Бизнис Вести Канал5 CivilMedia 24 Вести

32 поврзани вести »

Недостаток на лекови за хронично болните

Канал5 - пред: 22 часа

Студениот февруари за повеќето граѓани е најпосакуван месец во годината. Најкусо трае домашниот буџет стигнува, но и побрзо се стигнува до лековите, оние на позитивната листа поевтините. Пет дена пред завршувањето на месецот граѓаните нервозни.

ЕУ не ветува брз прием, дава поддршка за Западен Балкан

МРТ - пред: 22 часа

„ЕУ не ветува брз прием, само дава поддршка на земјите од Западен Балкан“. Европските шефови на дипломатиите децидни дека ќе има проширување. Не прогнозираат која земја од регионот би била прва за прием.

Иницијативата „Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред“ зема сѐ посилен замав...

Н.Македонија - пред: 21 часа

Иницијативата „Шчо напраифме и шчо требит да праиме за однапред“ зема сѐ посилен замав Во минатонеделниот викенд-број, редакцијата на „Нова Македонија“ интегрално го пренесе отвореното писмо упатено до политичките елити на Република Македонија, под ...

Пријава за поранешниот градоначалник на Василево поради незаконско вработување

Макфакс - пред: 23 часа

Струмичката полиција поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на Василево, поради злоупотреба на службената положба и овластување. Според СВР Струмица, 51-годишниот Ване Стојанов од село Едрениково, како градоначалник на општина ...

Кривична пријава за македонски градоначалник

Сител

Пријава за поранешниот градоначалник на Василево поради незаконско вработување

Вечер

Кривична пријава за поранешниот градоначалник на Општина Василево...

Н.Македонија

А1 On МКД Точка Press24 Правдико Фокус Sky Локално

15 поврзани вести »

Николовски се повлекува од Агенцијата за странски инвестиции за да управува со студентските домови

Фокус - пред: 22 часа

Дарио Николовски се повлекол од директорската позиција во Агенцијата за привлекување на странски инвестиции и станал прв човек на Државен студентски дом – Скопје, под чија капа спаѓаат сите студентски домови во главниот град.

Дарио Николовски ќе управува со студентските домови во Скопје

Либертас

Николовски се повлекува од Агенцијата за странски инвестиции за да управува со студентските домови

Локално
3 поврзани вести »