TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Државата треба повеќе да се грижи за дијаспората

МРТ - тукушто објавено

Научници и експерти, учесници на меѓународната конференција „Охрид- Водици“ дискутираат на темата „Дијаспора, транснационализам и интеркултурни комуникации како нови форми на социјален капитал“.

Конференција во Охрид за гласањето на дијаспората

Алсат-М

Научните работници со став: Потребни се поактивни политики за заштита на јазикот и културата на дијаспората

OhridNews

Дијаспората ќе го брани македонизмот

CivilMedia
4 поврзани вести »

Средба меѓу директорот на Царинската управа Танасоски и амбасадорот на Холандија Пломп

А1 On - тукушто објавено

Во просториите на Царинската управа беше остварена средба меѓу директорот на Царинската управа г-дин Ѓоко Танасоски и амбасадорот на Кралството Холандија г-дин Вилем Ваутер Пломп. На средбата беа истакнати придобивките од досегашната успешно ...

Се подготвуваат измени на Царинскиот закон во делот на овластените економски оператори

Академик

Владата го менува Царинскиот закон

еМагазин

Успешна соработката на царинските служби на Македонија и Холандија

Макфакс
4 поврзани вести »

Двојно зголемен бројот на заболени од алергии

МРТ - пред: 25 мин

Од алергии има последици по здравјето секој трет или четврти Македонец- изјави универзитетскиот професор Дејан Докиќ, на промоцијата на учебникот за алергологија. Според него, бројот на заболени е двојно зголемен во однос на 2003-та.

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии

Канал5

Промоција на учебникот „Алергологија“

Макфакс

Докиќ: Секој трет Македонец има алергии...

Н.Македонија

Вечер +инфо А1 On Курир Sky Слободен Печат Република Локално

15 поврзани вести »

Дали Иванов ќе стави вето, рокот истекува утре на полноќ

Канал5 - пред: 1 час

Претседателот да го потпише указот за законот за употреба на јазиците со што ќе се стави на страната на охридскиот рамковен договор, повторно го повикаа од ДУИ Иванов, кому од седумдневниот законски рок во кој тој има право да се произнесе, му ...

Ветото на Иванов нема да го спречи законот за албански јазик да влезе во употреба

Фокус

Иванов има рок до четврток на полноќ да одлучи за законот за јазици

Телевизија Нова

Иванов до утре на полноќ треба да се изјасни за законот за јазиците

24 Вести

Факултети Либертас Глас на Америка Алсат-М Сител Курир Н.Македонија Макфакс

41 поврзани вести »

Работен состанок за проектот „Изградба на пречистителна станица и колекторски систем“

А1 On - пред: 23 мин

Градоначалникот на Општина Битола, м-р Наташа Петровска, денес оствари работен состанок со претставници од Министерството за животна средина и координаторот на ИПА проектот за изградба на пречистителна станица и колекторски ситем во Битола, г-ѓа ...

Перински: ВМРО – ДПМНЕ нема да се сложи за промена на Уставот со цел промена на уставното име

Курир - тукушто објавено

Во гостување во Алфаскоп денеска членот на новиот извршен комитет на ВМРО – ДПМНЕ Златко Перински кажа дека периодот кој што следи интензивно е насочен кон решавање на надворешно-политичките прешања на Република Македонија.

Апостол Павле во Македонија (3)...

Н.Македонија - пред: 47 мин

Апостол Павле во Македонија (3) Слово за Македонија На колена паѓам на таа света мартирска земја, ипостасна што е. Да. Сè е ипостасно во неа од најмалото до најголемото, од зрното пченично до карпите и планините, од мравката трудољубива и инсектите, ...