TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Одземање на ингеренциите за образование им се заканува на уште тројца градоначалници

Press24 - пред: 15 часа

Министерството за образование и наука донесе одлука да му бидат одземени ингеренциите во областа на образованието на градоначалникот на Гостивар, Арбен Таравари. Градоначалниците на Конче, Липково, Боговиње и Желино се следните кои може да ги ...

Дел од директорите во гостиварските училишта разочарани од одлуката на МОН за одземените ингеренции на Таравари

24 Вести

Таравари ќе поднесе жалба за одлуката на МОН

Алсат-М

Уште градоначалници на кои ќе им бидат одземени ингеренциите за образование?

Телма

А1 On 24 Вести МКД А1 On Сител ТВ21 МРТ Макфакс

64 поврзани вести »

Груби:Законот за јазици ќе се глaса следниве денови,амандманската расправа заврши

24 Вести - пред: 14 часа

Законот за јазици ќе се гласа следниве денови, амандманската дебата за законот е завршена. Пратеникот на ДУИ Артан Груби во 24 анализа вечерва отворено најави дека нема да има дебата за 35 569 амандмани на ВМРО ДПМНЕ.

Груби: Законот за јазици ќе се глaса деновиве

Press24
2 поврзани вести »

Анализа: Судовите не ги почитуваат законите

24 Вести - пред: 19 часа

Судовите не ги почитуваат законите и потребно е сериозно да се преиспита работењето на судиите и на судската практика во земјава. Ова го покажува анализата направена на дванаесет правосилни судски предмети од проектот „Правосудство под лупа“.

„Транспаренси интернешнал“ и „Зелена лупа“: Откриени неправилности во работата на судовите

ТВ21

Анализа: Целосно непочитување на законите и преиспитување на работата на судииите

Кумановски м.

Целосно непочитување на законите и преиспитување на работата на судииите

Телма

Р.С.Европа Сител А1 On Локално Либертас Н.Македонија Академик Правдико

16 поврзани вести »

Саздовски: Скулптурата „Мост“ е симбол за преминот кон зрелоста на новите генерации

Р.С.Европа - пред: 15 часа

Одбележувајќи го патронатот, на 21 февруари, во дворот на скопската гимназија „Раде Јовчевски-Корчагин“ беше поставена монументалната мермерна скулптура „Мост“. Уметничкото дело на училиштето му го подари професорот по ликовно воспитување и еден од ...

Професорот по ликовно ѝ подари монументална скулптура на гимназијата „Корчагин“

Факултети
2 поврзани вести »

Нема кадар ниту дијагностика за спречување на болнички инфекции

24 Вести - пред: 20 часа

Седум од десет пациентите кои се на интензивна нега умираат ако се заразиле со некоја од поопасните бактерии кои виреат таму вели професорката Каќа Поповска од Институтот за микробиологија .

Недостига дезинфекција – 7 од 10 пациенти умираат од болнички бактерии

Нова ТВ

Болничките бактерии одземаат животи-пациентка ќе остане без нога

Нова ТВ

24 сторија

24 Вести

Фактор Press24 Скопје инфо

7 поврзани вести »

Засилена дипломатска офанзива – Јункер, Хан и Могерини за два дена во Скопје

24 Вести - пред: 20 часа

После одлуката на Грција да го тргне ветото за членство во иницијативата, Македонија во Мај може да стане дел од Јадранско – јонската група. Грчкиот заменик-министер за надворешни работи Јоргос Катругалос испратил писмо до до еврокомесарите Јоханес ...

Грција го тргна ветото за Македонија во Јадранско – јонска група

Нова ТВ

Грција ја поддржa кандидатурата на Македонија за Јадранско- јонската иницијатива

МРТ

Павлопулус бара промена на Уставот, Нова Демократија прашува "ќе ја турне ли Владата"

Press24

Фактор Бриф А1 On Локално Макфакс Вечер +инфо Press24

39 поврзани вести »

Екологистите бараат увид во извештајот за Охрид во УНЕСКО

24 Вести - пред: 19 часа

Иако Владата ентизијастички најави дека охридскиот регион е надвор од опасност, екологистите од Охрид СОС не веруваат во тоа, се додека јавно не биде објавен извештајот кој со 15 дена доцнење беше испратен до УНЕСКО.

Изработен извештајот за напредокот на Македонија во спроведување на препораките од УНЕСКО

Макфакс

Охрид СОС: Владата го вети извештајот до УНЕСКО, а документот го нема

МКД

Заев: На Охрид му треба развој, но и заштита

А1 On

Макфакс Локално А1 On Радио МОФ Канал5 Вечер +инфо Макфакс

37 поврзани вести »