TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Македонија

Поповска: Интеркултурализмот на граѓанскиот сектор придонесува за социјалната кохезија

А1 On - 19.01.2018

„Република Македонија има потреба од механизми за јакнење на граѓанскиот карактер и граѓанската кохезија, во функција на своето опстојување и напредок. Мултикултурните поврзувања во граѓанскиот сектор се препознаени како заеднички именители, кои ...

Поповска: Република Македонија има потреба од механизми за јакнење на граѓанскиот карактер

Макфакс

Поповска: Република Македонија има потреба од механизми за јакнење на граѓанскиот карактер

Вечер
3 поврзани вести »

Против шовинизмот на г-ѓа Груевска-Маџоска

AKO - 19.01.2018

Пишува: Ардита Абдули ,,Драга професорке“, иако не сакам да паднам на твоето ниво, и на ист начин да Ви одговорам на Вашите написи кои содржат дух на омраза кон Албанците, сепак не можам да молчам и ќе Ви ги кажам вистинските аргументи што и Вие ги ...

Тајната на најголемиот македонски остров: Голем град го крие дрвото на царот Самуил!

Вечер - 19.01.2018

Kако да е во климакс најголемиот македонски остров Голем Град на Преспанското Езеро. Ваков е нашиот впечаток кога вчера го посетивме овој природен резерват каде што се зачувани најгустите шумски заедници на фоја на нашата територија.

Тројно пониско е нивото на Вардар кај Јегуновце

+инфо - 19.01.2018

Намалени се и водостоите на Вардар кај Зајчев рид во Скопје и во Демир Капија и на Крива Река кај Крива Паланка. На денешниот празник Богојавление-Водици тројно пониско од просекот за јануари е нивото на реката Вардар кај Јегуновце, покажува ...

Намалено нивото на Вардар во неколку градови во Македонија

Press24

Четири пати пониско нивото на Вардар кај Јегуновце

Канал5

Четири пати пониско нивото на Вардар кај Јегуновце

Сител

Спектра ТВ ТВ21

6 поврзани вести »

Кој го мери умот на македонските политичари...

Н.Македонија - 19.01.2018

Кој го мери умот на македонските политичари По серија коментари и сомневања од високи професионалци во областа, но и негови блиски соработници, за психичката неподготвеност за функцијата, претседателот на САД, Доналд Трамп, инсистираше да му се ...

Спасителите и полицијата на должност

Канал5 - 19.01.2018

Подготвени ли се спасителите да интервенираат? На оваа тема во вестите на Канал 5 Мирјана Мирчевска Јовановиќ разговараше со Аргент Цилафи коориднатор на тим за спасување на вода и планина – Црвен Крст.

Ивор Мицковски до Рената Дескоска: Министерке не ти е таму местото, дефинитивно губите секаков институционален ...

Република - 19.01.2018

Некогашниот висок член на СДСМ, Ивор Мицковски постојано негодува за случувањата во општеството, искажувајќи ги своите ставови на социјалните мрежи. Ја критикува старата владејачка гарнитура, но постојано ги напаѓа и своите, односно оние каде ...

Мицковски до Дескоска: Министерке, не ти е таму местото (ФОТО)

Курир
2 поврзани вести »

Драгоцената архивска граѓа ќе пропадне ако Владата не направи ништо

Слободен Печат - 19.01.2018

Секој народ си има своја душа, своја болка и свои зборови. Ако се уништат документи од Архивот на Македонија поради префрлањето во несоодветните простории, тогаш ќе го снема и нашиот извод од матичната книга на родени држави.

Драгоцената архивска граѓа ќе пропадне ако Владата не направи ништо

Либертас

Драгоцената архивска граѓа пропаѓа-Ни мртвите ќе бидат мртви ниту живите во Македонија ќе бидат живи!?

Локално
3 поврзани вести »

Системот ме натера да се запишам како христијанин на работа!

CivilMedia - 19.01.2018

„На работа се запишав дека сум од христијанска вероисповед, бидејќи има 8 неработни денови“, вели еден анонимен граѓанин, кој е вработен во една реномирана фирма. Тој е муслиман, но вели дека на таа одлука се решил бидејќи е револтиран од законот.