TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Голема акциска распродажба во „Home Center“

OhridNews - пред: 11 часа

Од 24 февруари до 2 март, во "Home center" во Охрид голема распродажба на зимска гардероба со попусти и до 40%! Во овој период "HOME CENTER" значително ги намали цените на повеќе производи.

Исмаил Лумановски добитник на наградата „Ајри Демировски“

Шеталиште - пред: 18 часа

Младиот и светски афирмиран кларинетист од Битола, Исмаил Лумановски, годинава е добитник на признанието „Ајри Демировски“, востановено во чест на авторот на антологиската песна „Битола мој роден крај“, кое „Битолски весник“ веќе неколку години ...

Бесплатно предавање за здрава исхрана денеска во Струга

Спектра ТВ - пред: 18 часа

Денеска со почеток од 14:00 часот во „Станица Оаза“ во Струга, бесплатно предавање за здрава исхрана ќе одржи Д-р Јадранка Бибан. Храната е силен лек, но само ако правилно се употребува. Човечкото тело има способност за самозаштита и самоизлекување, ...

ОУ „Стив Наумов“ дел од програмата Еразмус+, ќе партиципира за зголемување на еколошката свест кај најмладите

Шеталиште - пред: 19 часа

Со цел да се намали загадувањето, а исто така и да се одбележи започнувањето на еколошките активности поврзани со заштеда на енергија во рамките на проектот „Erasmus+ Green schools 2.0 for a sustainable future“, учениците од ОУ ,,Стив Наумов” – ...

Искршени повеќе канделабри на пешачката патека од каналот до Горица

OhridNews - пред: 19 часа

Нема крај на девијантното и деструктивно однесување на неодговорни поединци во Охрид. На удар сега се најдоа канделабрите на пешачката патека од каналот до Горица. Со камења искрешени се стаклата од канделабрите и предизвиката е поголема материјална ...

Францускиот амбасадор Тимоние го посети Малиот битолски монмартр

Шеталиште - пред: 19 часа

Францускиот амбасадор, Крситијан Тимоние кој вчера беше во работна посета на Битола, го посети и Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ во Битола. Раководителот на студиото, Коста Хаџиантоновски го запозна со ризницата со која располага ...

Учениците од ОУ “Единство” се натпреваруваа во шах

Gostivarpress.mk - пред: 20 часа

Учениците од Основното училиште “Единство” од Гостивар се натпреваруваа во шах. Организирањето дојде преку Шаховскиот клуб “Гостивар” и со поддршка на Секторот за образование при Општина Гостивар.

ФОТО: Конечно најава за намалување на сметките за вода во вторник?? ”Пониски суми за минимум 110 денари?”

Маркукуле - 24.02.2018

На 27.02.2018 година (вторник), Советот на општина Прилеп ќе ја одржи 9-та седница, а на дневниот ред се ставени донесувања на Предлог-Одлуки за давање согласност на Одлуки донесени од Јавните претпријатија “Водовод и канализација” и “Пазари”.

Конечно најава за намалување на сметките за вода во вторник: Пониски суми за минимум 110 денари

Република
2 поврзани вести »

ХОРОР ВО ПРИЛЕП: ”Градоначалникот го прекинал проектот од Светска банка за кружен тек кај “ТАБАНА”?Народот е бесен?”

Маркукуле - 24.02.2018

Еден од поголемите капитални проекти, крстосница со кружен тек над градската река кај мостот “Табана”, кој требаше да придонесе за да се зголеми безбедноста, проточноста и ефикасноста во сообраќајот, според предвиденото од претходната локална власт, ...

Градоначалникот на Прилеп го прекинал проектот од Светска банка за кружен тек (видео)

Република
2 поврзани вести »

Предаден загинал држејќи им говор на окупаторските полицајци...

Н.Македонија - 23.02.2018

Предаден загинал држејќи им говор на окупаторските полицајци Каролина Мицевска Се родил во огнот на последната година од Првата светска војна. Меѓу двете војни, меѓу „двата огна“, растеше и се развиваше неговата патриотска мисла.

Чествување на 100 години од раѓањето на Кире Гаврилоски – Јане

10без10

„Вечер посветена на херојот“, сеќавање на животниот пат и револуционерното дело на Кире Гаврилоски-Јане

10без10
3 поврзани вести »