TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Република

Малверзации со општински пари

24 Вести - 17.01.2018

Еден ипол милион евра фиктивен долг на општина Велес кон јавното комунално претпријатие „Дервен“ креирала претходната локална самоуправа предводена од ВМРО-ДПМНЕ, соопшти градоначалникот на Велес, Аце Коцевски.

Велешкиот комуналец „Дервен“ ги пумпал цените кон Општината за да вработува партиски кадри на вмро-дпмне, тврди градоначалникот КОЦЕВСКИ

Сакам да кажам
2 поврзани вести »

Децата во градинката „Рада Поцева“во Кавадарци од денеска ќе дишат чист воздух

Курир - пред: 23 часа

33 прочистувачи на воздух од брендот „Блу ер“ од денеска се во функција во сите клонови на детската градинка „Рада Поцева“ во Кавадарци. Станува збор за донација од компанијата “Екотип“ од Скопје, вредна 10 илјади евра.

Градинка во Кавадарци доби донација од 33 прочистувачи на воздух

Слободен Печат
2 поврзани вести »

Дрекслмаер отвори канцеларија во Прилеп и ќе вработи 100 лица

Сител - 17.01.2018

Германскиот премиум добавувачки гигант во автомобилската индустрија, Компанијата „Дрекслмајер“, која веќе пет години, со своите производствени капацитети е присутна во Македонија, притоа вработувајќи околу 5.000 лица, согласно својата развојна ...

Дрекслмајер отвори инфо центар во Прилеп

10без10
2 поврзани вести »

25 години Битола гради релации на пријателство и соработка со Русија

Канал5 - 17.01.2018

25 години Битола гради релации на пријателство и соработка со Русија. Токму толку време постои Здружението за македонско- руско пријателство од Битола кое синоќа на свечена седница го одбележа својот јубилеј.

Здружението за македонско – руско пријателство од Битола ја прослави Православна Нова година

Шеталиште
2 поврзани вести »

Пријава за директорот, затаил данок и го оштетил Буџетот за 205.000 денари

МКД - 17.01.2018

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга поднесе кривична пријава против З.А. (34) од село Делогожда и правното лице Јавно претпријатие „Водовод", во село Делогожда поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела даночно ...

Кривична за директорот на ЈП „Водовод“ од Делогожда поради „даночно затајување“

Спектра ТВ

Кривична пријава за директор на Водовод Делогожда

OhridNews
3 поврзани вести »

12 милиони денари за развој и промоција на туристичката дејност во 2018 год

ТВМ - 17.01.2018

12 милиони денари за развој и промоција на туристичката дејност во 2018 год. Овие средства ги издвои Општинa Охрид во рамките на Програмата за развој и поттикнување на туризмот. Оваа сума е речиси иста како онаа која се издвојуваше од буџетот на ...

Хотелиерите очекуваат поддршка од Локалната самоуправа и Владата

ТВМ - 17.01.2018

Краткорочни и долгорочни барања испорачале охридско - струшките хотелиери до локалната и централните власти. Досегашните резулатити во туристичката гранка покажуваат дека има потреба од менување и следење на потребите на гостите, напоменува Крсте ...

Со пари од Европската Унија започнува реконструкција на локалните патишта во Прилеп

10без10 - 17.01.2018

Со пари од Европската Унија од ИПА програмата за рурална инфраструктура ќе биде реконструиран локалниот пат што води до селото Селце - Прилепско. Проектот е во висина од 120.000 евра, од кои 90.000 евра се обезбедени со грант од ЕУ.

ФОТО: Фрлена количка за бебе во реката Драгор

Шеталиште - 17.01.2018

Ако мислевте дека досега видовте се што може да се фрли внатре во реката Драгор, тогаш погледнете подобро. На групата Битола сака чист воздух денеска беа објавени фотографии од фрлена количка за бебе во реката Драгор, кај судот.

Градежни активности во штипската населба Ново село

Макфакс - 17.01.2018

Градоначалникот на Општина Штип, Благој Бочварски денеска ја посети населбата Ново Село, каде деновиве се одвиваат повеќе градежни активности. Во рамки на посетата тој изјави дека после години на негрижа и занемарување, конечно се посветува внимание ...

Градежни активности во штипската населба Ново село

Вечер

Градежни активности во штипската населба Ново село

А1 On

Градежни активности во штипската населба Ново Село

Sky

Денар

5 поврзани вести »