TIME.mk

ВЕСТИ

NEWS

Свет

Неутралноста на интернетот во САД може да значи трговска војна со Кина

Глас на Америка - 16.01.2018

Експерти предупредуваат дека одлуката на Федералната комисија за комуникации би резултирала со обновена битка во кибернетскиот простор меѓу американски и кинески компании Неодамнешната одлука на Федералната комисија за комуникации за укинување на ...

Куче доби постхумна награда за хероизам во Втората светска војна

Глас на Америка - 16.01.2018

Чипс помогнал во заробувањето на четири германски војници На американско армиско куче кое ги спасило животите на неколку војници за време на сојузничката инвазија на Сицилија во 1943-та година постхумно му беше доделен Медалот Дикин, со кој се ...

Најава за поместување на судското рочиште за Манафорт и Гејтс

Глас на Америка - 16.01.2018

Поранешниот директор на кампањата на Трамп, Манафорт и помошникот Гејтс, можно е да се појават пред суд кон крајот на годината. Нивните адвокати велат не им се доставени доволно докази и потребно им е повеќе време да се подготват за случајот ...

Џозеф: Се` зависи од тоа дали сторителот е Србин или Албанец

Глас на Америка - 16.01.2018

„Во моментов тоа не се знае, а импликациите се веќе сериозни“, додаде овој аналитичар околу убиството на лидерот на партијата Граѓанска иницијатива „Србија, демократија, правда“, Оливер Ивановиќ ВАШИНГТОН — Аналитичарот Едвард Џозеф во изјава за ...

Автомобилски саем во Детроит

Глас на Америка - 16.01.2018

Изложбата се очекува да привлече околу 700 илјади посетители. Настанот ќе биде отворен за јавноста од 20 до 28-ми јануари. Џенерал моторс ќе го престави својот нов пик-ап автомобил за 2019-та година, Шевролет Силверадо, за време на годинешниот ...

Мерцедесот на Хитлер на аукција

Глас на Америка - 16.01.2018

Редок луксузен автомобил Мерцедес, кој го користел германскиот диктатор Адолф Хитлер следниот месец ќе биде понуден на аукција во сојузната американска држава Аризона. Мерцедесот од 1939-та година е еден од само четирите вакви модели што некогаш ...

САД укина 65 милиони долари помош за Палестина

Канал5 - 16.01.2018

САД повлече повеќе од половина од 125 милиони долари наменети за Агенцијата на Обединетите Нации за помош на Палестинците. ,, Ќе има 60 милиони помош за Агенцијата на ОН , но останатите 65 милиони ќе ги задржиме за натамошно одлучување ,” изјави ...

Загрозени животите на милиони: Машината требаше да им го олесни животот, но имаат фатална грешка

Сител - 16.01.2018

Речиси милион машини за сушење алишта во Британија имаа фатална грешка поради која може да предизвикаат пожар. Кога грешката е откриена во Британија имало 5,3 милиони од овие уреди, но алармот зазвонел кога се дозна дека и сега се користат милиони ...

,,Ние сме сепак побројни” – протести низ Србија

Канал5 - 16.01.2018

Во повеќе градови низ Србија вечерва се организираат собири во чест на убиениот политичар Оливер Ивановиќ . Граѓаните организирани преку социјалните мрежи му оддаваат почит на убиениот лидер на СПД во Приштина , под мотото ,, Ние сме сепак побројни ...

Косово ја повикува Србија да се врати во Брисел

Канал5 - 16.01.2018

Авни Арифи , кој е на чело на Косовската делегација во преговорите со Србија побара да продолжат преговорите во Брисел. Тој ги повика своите колеги да продолжат со преговорите , бидејќи како што рече ,,дијалогот нема алтернатива “ .